| tarzan a întrebat:

Cum se poate decupa o persoana dintr-o fotografie in photoshop si sa-l suprapun pe o alta fotografie?

Răspuns Câştigător
| prettyodd a răspuns:

Pentru a face acest lucru trebuie sa elimini fundalul si apoi sa delimitezi clar contururile persoanei respective. Astfel pentru a elimina fundalul alegi Filter/Extract: cu pensula verde nu trebuie sa colorezi tot fundalul, ci contururile persoanei respective. Dupa, cu galetusa umpli persoana (ti-o va arata albastra) si apesi OK. Daca mai sunt resturi ale fundalului nedorite le poti sterge cu Guma (Eraser Tool)din meniul de Tools din stanga. Apoi alegi Move Tool ( al doilea semn din coloana drepata tot din meniul Tools, arata ca un cursor de mouse cu niste sageti la baza) si deschizi cealalta imagine unde vrei sa plasezi persoana. Apoi revi la imaginea pe care ai decupat-o si pur si simplu tragi de ea pana in a doua imagine(unde doresti sa fie), iar pentru a redimensiona ca sa se incadreze in fotografia dorita apelsi Ctrl+T.

Eu cel putin asa procedez. Mentionez ca am Photoshop 7.
Mult Spor! happy

1 răspuns: