| Biancaaaaaaaa a întrebat:

Cum se spune in tiganeste "sora mea"?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Mo poate fi folosit simplu. E o formula de adresare. Un fel de "bai". Dar cred ca varianta Alinei este cea corecta. Eu am gresit la conjugare. Miri vine de la "a mea" sau simplu, "mea". "Pei" este fonetica cuuvantului "Phei" care inseamna "sora". Deci, Miri Pei.
Daca vrei sa folosesti adresarea Mo, gandeste-te mereu la : "Ce faci, Mo?", care este la sfarsit.
"Socheres Mo?"
Pei si Mo nu au sens una langa cealalta.

5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Miri peiwinking

| Lostlyric a răspuns (pentru alina2k18):

Aaaaaaa...asa rau am gresit la conjugare? sad

| Lostlyric a răspuns:

Mo, Palalila girlatahau sa te iau pe ciumpalau! laughing
Phei = sora
Moro = al meu/a mea. (un fel de Fai, moro!)
Dar acum, depinde de context. Daca este o adresare si nu o constructie ce tine de familie, literar vorbind, atunci poti sa-i spui simplu: Mo.

| Biancaaaaaaaa explică (pentru Lostlyric):

Si mai intai se pune mo si dupa phei?

| Lostlyric a răspuns (pentru Biancaaaaaaaa):

Mo poate fi folosit simplu. E o formula de adresare. Un fel de "bai". Dar cred ca varianta Alinei este cea corecta. Eu am gresit la conjugare. Miri vine de la "a mea" sau simplu, "mea". "Pei" este fonetica cuuvantului "Phei" care inseamna "sora". Deci, Miri Pei.
Daca vrei sa folosesti adresarea Mo, gandeste-te mereu la : "Ce faci, Mo?", care este la sfarsit.
"Socheres Mo?"
Pei si Mo nu au sens una langa cealalta.

| anonim1920 a răspuns:

Mârâ phei