| awedtryuhkjldsfghj a întrebat:

Cum trimit un colet pe olx? mai precis prin posta? si cum imi vin banii inapoi?

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Dacă trimiţi un colect prin poştă, tu o să plăteşti costurile de la poştă, dar îl pui pe cumpărător să-ţi trimită banii înapoi.
Când mergi la poştă, scrie cea de acolo plata ramburs. La suma produsului pe care-l vinzi, adaugi şi transportul după ce-ţi cântăreşte coletul la poştă.
O să-ţi dea să completezi 2 foi, dar mai bine o laşi pe cea de la poştă să faci asta.
Trebuie să-l duci într-o cutie, să fie bandajată cu scotch, iar alte informaţii vei mai primi la poştă.
Banii îi vei primi după câteva zile.
Dacă azi a ridicat cumpărătorul coletul, mâine cei de la poştă dau banii spre trimitere.
Vin în 2-3-4 zile, depinde.

1 răspuns:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Coletele prin posta se trimit ramburs. Se completeaza foarte simplu doua foi una alba cu datele de expeditie adica expeditor TU, destinatar - persoana careia ii trimiti coletul. A doua e ca o fila mai groasa verde atentie cu scris negru pentru persoane fizice unde completezi pe o singura parte - expeditor - persoana careia ii trimiti coletul si destinatar - TU fiindca acela e talonul de retur al banilor, deci evident expeditorul banilor e cealalta persoana tu esti de data asta destinatarul. Completezi DOAR suma pe care o consideri tu ca fiind suma pentru produs plus livrarea. De ex vinzi un obiect de 40 de lei, expedierea va fi cam 10 lei, scrii pur si simplu 50 de lei la valoare pe foaia verde. Pentru a nu plati mult, la suma ramburs pe foaia alba scrii 50 de lei iar la valoare colet deasupra scrii doar 20 de lei. Desigur daca se pierde coletul vei primi inapoi doar 20 de lei. Poti scrie la valoare tot 50 dar taxa de expeditie prin posta va fi mai mare.

Daca coletul e fragil nu iti recomand posta romana. Daca nu e foarte fragil si il poti inveli in folie cu bule ok. Coletul trebuie ambalat in hartie alba sau maron si daca e mai mare legat si cu o sfoara. Pe colet trebuie sa scrii expeditorul in coltul stanga sus si destinatarul in coltul dreapta jos. Iti recomand sa aplici benzi de scotch transparent pe acest scris sa nu se umezeasca, stearga cumva etc. De asemenea ambaleaza in interiorul cutiei obiectul intr-o punga si etanseaz-o cu scotch.

Banii iti vin inapoi in 3-7 zile, in principiu ar trebui sa sune postarita la usa ii dai buletinul si iti da banii si partea din acel talon verde care ti-e destinata, daca nu vei primi instiintare in posta si te duci la ghiseu sa-i ridici tot cu buletinul.