| anonim_4396 a întrebat:

Cum va vedeti amintirile? Ca pe o poza stiind ce se intampla, ca pe o imagine care s-ar misca sau pur si simplu va amintiti?
Daca le vedeti ca pe o poza si sunteti in ea, vedeti din ansamblu sau prin ochii vostrii?

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ca tot ce ai zis tu acolo si inca altele.
Totul este in functie de cum ai trait acel moment si cat de semnificativ a fost.
Daca te-ai taiat la picior in timp ce mergeai si te-ai uitat la un caine (cazul meu), acum ma gandesc la acea amintire doar prin ochii mei, ca atunci.
Daca ma gandesc la cum am sarit in piscina, ma gandesc la imaginea de ansamblu.

Si aceste exemple, se aplica in principiu la majoritatea. Nimeni nu cred ca poate zice ca se vede doar intr-un fel in amintiri. Pana la urma este doar o imagine pe care ne-o formam in minte, si acum daca ne-am forma una, ireala si care nu s-a intamplat, putem sa ne vedem prin ochii nostri sau chiar din ansamblu.

Sau chiar prin ochii acelui caine, desi nu stiu daca se vede color sau nu.

| gemeni6226 a răspuns:

Retraiesc emotiile de atunci dar nu chiar asa de profund ca atunci cand le-am trait.Asta e foarte bine in cazul emotiilor negative si trist pentru cele fericite.Sunt imagini exact ca imaginile din vise.Nu sunt mai reale doar ca sunt constienta ca totusi acele lucruri s-au intimplat.Nu vad in ansamblu vad cu ochii mei.De exemplu daca imi aduc aminte de copilarie resimt senzatia aceea placuta de cum era cand vara ma urcam in pod -sunt senzatii extrem de placute insotite de totala lipsa de griji.Acolo ma intorc cel mai adesea cu gandul cand vreau sa-mi aduc aminte de ceva foarte frumos.