| EugenRapid a întrebat:

Cum vi se pare ideea ca educatia din scoala e foarte slaba si nu te pregateste pentru o cariera? In strainatate au rezultate mai bune pentru ca educatia din scoli e net superioara, in Japonia ii lasa pe copilasi de la 3 ani sa se duca cu microbuzul, se invata inteligenta emotionala de mic copil, la noi in Romania cui ii pasa sa te invete ceva? In Japonia esti respectat indiferent de functie si se da examen si ca gunoier si scoala e facuta sa te pregateasca pentru viata, la noi scoala =profesori mai slabi ca elevii, elevii la liceele slabe 3 ore stau la scoala 3 ore nu, e jale, sistem prost.

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Scoala in Romania nu te invata sa faci un leu, nu te invata nici macar cum sa gandesc singur si logic, se bazeaza pe toceala si memorat lucruri in mare parte inutile, am zis-o de atatea ori ca scoala nu iti testeaza inteligenta ci doar memoria. La noi scoala se bazeaza pe bombardarea copiilor cu teme, tiranie din partea unor profesori si tocit robotic lucruri care nu iti folosesc absolut deloc in viata, trebuie reforme mari in sistemul educational dar facute de oameni capabili, nu de toti incompetentii. Foarte putine lucruri invatate in scoala sunt cu adevarat utile. La noi inca e sistemul comunist prezent in scoli, d-aia sunt diferente mari si la educatie intre noi si occident sau alte tari civilizate. Sunt profesori care isi doresc sa schimbe sistemul asta prost al educatiei dar nu sunt lasati, trebuie sa execute ordinele deja stabilite.

1 răspuns:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

La noi psihologul e cu plata, profesorul meditează cu plata, medicul chiar și cel de la stat te invita la cabinetul lui cu plata și nici acolo nu rezolvi. Asta-i Romania și o putem schimba.