NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ai avea nevoie de o transfuzie de sânge şi, mai ales, dacă ai avea cancer, ce tip de sânge ai prefera, de la o persoană vegană, care s-a alimentat sănătos şi sângele căreia are proprietăţi curative sau de la o persoană oarecare, cu un stil de viaţă plin de obiceiuri nocive (atât pentru ea, cât şi pentru alţii)?
Înainte de a răspunde, vă propun să vizionaţi un scurt material.
"Vegan Blood Kills Cancer"
http://youtu.be/7fSabEgAAJo

290 răspunsuri:
| simiy a răspuns:

Daca as avea nevoie de sange mie mi-ar fi egal de la cine vine atata timp cat imi salveaza viata

| Fatamuntilor a răspuns:

In asfel de situatii, nu cred ca sunt intrebata!
Sunt consumatoare de carne, nu exalgerat! Imi fac analize in fiecare an, sunt ok, doar ceva problemele cu colesterolul! Nu trebuie tratament, trebuie sa am grija!

NOname
| NOname explică (pentru simiy):

Adică următoarele 5 secunde sunt cele care contează, iar ce se întâmplă în organismul tău pe termen lung e irelevant, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trait, am avut nevoie de sange dupa operatie, asa ca, crezi tu domnisoara ca mi-ar mai pasa de cine imi doneaza sange sau de unde provine, sa fie ok, atata tot, cand o fi sa ne ducem dq, o sa ne ducem apoi. Fara misto NOname, stiu ca esti intrigata de atunci cu vegan si etc, sau poate ma insel eu, dar hai sa nu fim chiar asa.
Nici tu nu stii de unde provine sangele acela, Doamne fereste, te izbeste unu la semafor, ai nevoie urgenta de sange, crezi ca mai stii tu ce ti se baga, sau de unde provine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am grupa A2 negativ.Statistic,doar 6% din populatia globului detine aceaste grupa.Se zice ca e de provenienta extraterestra.Crezi ca as putea face mofturi?

| Annamaria21 a răspuns:

As accepta de la orice persoana, in primul rand atunci când donezi sânge îți face analize că să vadă că ești sănătos, si cum la noi in tara este criza de sânge că să trăiesc as accepta orice fel de sânge, atâta timp cât nu sunt vegana nu m ar deranja deloc sa primesc sânge de la un om care mănâncă carne, eu nu mănânc carne, pentru că îmi este mila de animale și niciodată nu am fost genul de persoana care sa nu poate să trăiască daca nu mănâncă carne sau sa i de facă pofta, in schimb consum lapte, oua

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

V-am prezentat o ipotetică situaţie, în care aţi avea de ales sau, să zicem, completaţi un formular din timp, în care treceţi sângele preferat pentru o eventuală situaţie de urgenţă/nevoie.

Nu cred că ţi-ar fi chiar egal, dacă ceea ce este băgat în corpul tău provine de la un drogat, obez, alcoolic sau de la o persoană relativ sănătoasă, care mai şi poate să te facă şi pe tine mai sănătos. Totul e să fii sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Pai d-aia sunt facute analize de sange, nu poate sa iti dea pe cineva care a fumat toata viata sau care e alcoolic, aia sunt exclusi din start!

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Chiar atât de naiv eşti? laughing
Ei fac doar câteva analize de bază, asta când şi dacă fac, şi cam atât.

Dar să lăsăm deocamdata nicotina şi alcoolul, întrebarea e doar: "vegan sau nevegan?" (plusurile şi minusurile fiind deja evidente)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Mi-e indiferent repet inca o data, se fac analizare normale, si asta este, o zi faina!

| simiy a răspuns (pentru NOname):

Transfuzia de sange nu te ajuta pentru 5 sec, te ajuta pentru mult mai mult, nici nu cred ca intreaba cineva daca esti vegetarian sau nu cand te duci sa donezi sange. Sunt lucruri mai importante de stiut despre donator decat alimentatia

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu inteleg de unde a pornit chestia asta cu ierburile. Organismul uman are nevoie si de produse de origine animala. Daca oricum stai toata ziua degeaba, atunci poti trai si cu ierburi. Daca deja faci efort fizic, macar moderat, la job sau recreativ, atunci sigur ai nevoie si de produse de origine animala. Ierburile, pe langa ca sunt scumpe, o dieta doar din ele nici nu iti ofera tot ce ai nevoie.
Arata-ne, totusi, si un documentar sau o explicatie stintifica pentru care veganismul e mai bun decat regimul omnivor, care e folosit de mii de ani, ca eu iti pot arata N pro regim omnivor.

| Deaad a răspuns:

Vegan,daca ar fi de ales si nu ar fi o situatie gen cum spun cei de mai jos, o urgenta medicala extrema, cum ar fi sa te calce o masina.Pentru ca atunci nu mai intereseaza pe nimeni,trebuie doar sa fie potrivit cu al tau.

Veganii sunt mult mai sanatosi din simplu fapt ca nu baga in ei carnea aia nenorocita din comert,plina de E-uri, adititivi, coloranti, potentiatori etc.

Eu nu mai vreau sa mananc carnea din comert, in principal si cam nicio carne in general.

NOname
| NOname explică (pentru simiy):

Repet, este o situaţie ipotetică, în care chiar aţi putea alege (puneţi un pic imaginaţia aia la contribuţie!). Ce aţi alege în condiţiile date, ştiind deja ceea ce vi s-a prezentat (adică: un tip de sânge are proprietăţi curative, altul nu spre nocive)? De ce atâtea ezitări?

NOname
| NOname explică (pentru Deaad):

În sfârşit! Mulţumesc! big grin

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Deaad):

"Veganii sunt mult mai sanatosi din simplu fapt ca nu baga in ei carnea aia nenorocita din comert, plina de E-uri, adititivi, coloranti, potentiatori etc."
Nu zice nimeni ca carnea din comert e buna. Dar de carnea de la animalele tale, hranite cu ce cultivi tu, fara E-uri, aditivi, coloranti, potentiatori si orice altceva chimic, ce zici? Nu esti cu nimic mai sanatos daca mananci doar ierburi decat daca mananci ierburi + carne.

NOname
| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Realitatea te contrazice. Asta, desigur, implicând că "doar ierburi" al tău presupune de fapt o gamă largă şi variată de nuci, seminţe, alune, legume, fructe, cereale, leguminoase, fungi şi la sfârşit abia ierburi.

| WaterDrop a răspuns:

Nu ma voi uita la filmulet ci voi trece direct la raspuns, spunand ca o persoana vegana nu mananca neaparat sanatos, sunt inca destul de multe controverse in ceea ce priveste acest subiect.Cat despre posibilele vindecari folosind aceasta practica, se prea poate sa fie doar o coincidenta ce tine de credinta lor in acest lucru, pe scurt efectul placebo.

Ca sa raspund si la intrebare, daca nu as avea de ales intre cele doua cazuri, care apropo par cam extrem alese, nelasand o cale de mijloc (sangele unei persoane cu un mod de viata normal), mi-ar fi indiferent, pentru ca ambele ar aduce un oarecare dezechilibru in corpul meu care trebuiesc rezolvate mai apoi.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Care realitate? Inca n-am vazut nici un studiu sau macar o explicatie pentru "realitatea" asta. Niste voturi pe TPU nu sunt realitate. Si totusi, cum poate "o gamă largă şi variată de nuci, seminţe, alune, legume, fructe, cereale, leguminoase, fungi" sa fie mai sanatoasa decat "o gamă largă şi variată de nuci, seminţe, alune, legume, fructe, cereale, leguminoase, fungi" + carne?

| Drimmero a răspuns:

Ce intrebare macabra...mai conteaza? Te gandesti sa scapi cat mai repede de chin si accepti sa primesti de la cel care este sanatos si reprezinta o speranta pentru prelungirea vietii tale, chiar daca mori, dar macar mai traiesti cu impresia ca mai ai o speranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Eat a whole food plant-based vegan diet" și ai acele rezultate uimitoare, iar în cele trei linkuri din descriere este vorba de low-fat diet (care conține și produse de origine animală) și exercițiu fizic.
Vegan af.

N-o să contest proprietățile unei astfel de schimbări (enunțată și în studiile prezentate) în stilul de viață al bolnavului, dar cu o simplă transfuzie nu rezolvi prea multe. Iar cu argumente pe care le dărâmi singur cu linkuri care nu-ți susțin ideea, doar imprăștii dezinformare.

Așadar, aș accepta orice fel de sânge care nu-mi pune viața în pericol (și care se potrivește, evident) și mi-aș schimba stilul de viață în cel prezentat, dacă se dovedește a fi util.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Refuz sa cred ca un om se poate schimba asa de repede,, tie ti-am mai zis asta, dar in mare parte ai dreptate cu carnea astea modificata.

NOname
| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Păi, documentează-te! Chiar e aşa de greu?
Pentru început vezi "Studiul China"!
Statisticile, practic, sunt cele care vorbesc de la sine. Tu alegi, dacă să ţii cont de ele sau să le foarte comod ignori, ca şi până acum.

Dar şi fără să citeşti ceva, poţi să vezi care e realitatea, aruncând o privire în jurul tău. N-ai auzit, probabil, de cazuri când s-a murit din cauza merelor sau a conopidei, iar din cauza colesterolului rău, a obezităţii, a diabetului, a tensiunii arteriene, a osteoporozei, a infarcturilor, a cancerului...da. Sau greşesc? Toate cele din urmă fiind într-o legătură destul de strânsă cu consumul de carne, lactate şi ouă, deci produse non-vegane.
De fapt, este suficient să faci analize amănunţite câtorva vegani şi câtorva, aşa zişilor, "oameni normali" (ceea ce mulţi cercetători au şi făcut). Să vezi atunci diferenţa.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Grăsimile pot fi şi de origine vegetală, nu e secret pentru nimeni, dar chiar şi dacă au fi fost de origine animală, gândeşte-te doar, că dacă reducerea lor la minimum ar fi avut aşa nişte rezultate, ce progrese ar fi făcut completa lor eliminare. Nu trebuie să fii un geniu, ca să vezi beneficiile.

NOname
| NOname explică:

Pentru cei care poate vor să se documenteze mai amănunţit (înainte de a-şi forma o părere) se pot găsi nenumărate link-uri în comentarii de aici:
http://www.tpu.ro/......es-filmul/

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Tu vii cu o idee, tu trebuie sa o sustii, asa functioneaza lucrurile peste tot si asa e cel mai bine. Tu ai venit cu ideea si tot tu imi spui sa ma documentez singur. Statisticile pot fi un efect placebo. Nu vorbeam de o dieta dezechilibrata. Eu vorbeam de o dieta normala, cu "o gamă largă şi variată de nuci, seminţe, alune, legume, fructe, cereale, leguminoase, fungi" + carne. Cancer poti face din N motive, nu doar pentru ca mananci carne, lactate si oua. N-am zis ca merere si conopida fac rau, am zis doar ca nu e mai sanatos sa mananci doar mere si conopida cand poti manca mere si conopida + carne. Din nou, arata-mi niste studii concrete asupra veganilor in comparatie cu oamenii normali.

"Oameni normali" aici insemnand cineva care mananca exact ce mananca un vegan, doar ca are si carne, lactate si oua langa. Buruieni cu carne, mai exact.

PS: eliminarea completa a grasimilor iti face mai mult rau decat bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Să nu crezi că m-am oprit doar la cele 3 linkuri și video. Singura chestie care părea să-ți susțină ideea era o dietă ce conținea și ulei de pește, deci tot nu-i exclusiv vegană.

Și serios acum, doar pentru că reducerea a ceva aduce rezultate, nu e obligatoriu ca eliminarea acelui ceva să fie benefică.

| Deaad a răspuns (pentru FaraNume1245):

"Dar de carnea de la animalele tale, hranite cu ce cultivi tu, fara E-uri, aditivi, coloranti, potentiatori si orice altceva chimic, ce zici?"

Da, e mult mai sanatoasa.
Dar eu chiar nu mai vreau sa aud de carne dupa ce m-am uitat la asta:
https://www.youtube.com/watch?v=UeBGp9PwS6M

In schimb,stau la curte si am vaca si gaini.
Nu vad nimic rau in a le colecta oaule si laptele de exemplu.
Gainile mele traiesc in perfecta bunastare,netorturate, intr-o curte extrem de mare, asa ca au cea mai mare libertate.
Si vaca la fel.

Asta ca sa-mi argumentez de ce nu mai vreau sa mananc carne deloc.
Nu stiu daca o sa mearga din prima, sunt invatat de cand m-am nascut cu carne, doar ca asta imi propun.

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Ti-am mai spus tie.
Daca nu mi-ai vazut raspunsul pe care i l-am dat lui Ray la intrebarea aia, dupa ce ti-am raspuns si tie la comentariu, vede-l.

NOname
| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Păi, ce să-ţi mai dau, când îţi dau, iar tu refuzi să studiezi, până şi să gândeşti logic/critic nu vrei.
Cele mai longevive popoare au fost cele care aveau o alimentaţie vegetală. Mie una, acest lucru este mai mult decât suficient.

Iar să elimini grăsimile de tot e cam imposibil, ele existând într-o proporţie mai mică sau mai mare în majoritatea plantelor...deci, despre ce vorbeşti? Sau am pledat cumva pentru eliminarea lor?
Numai, spre informarea ta, există grăsimi bune (cele din plante, gen Omega3 şi Omega6 din nuci) şi grăsimi rele (gen cele din animale, colesterol, care şi cauzează tot felul de probleme de sănătate).