NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ai avea nevoie de o transfuzie de sânge şi, mai ales, dacă ai avea cancer, ce tip de sânge ai prefera, de la o persoană vegană, care s-a alimentat sănătos şi sângele căreia are proprietăţi curative sau de la o persoană oarecare, cu un stil de viaţă plin de obiceiuri nocive (atât pentru ea, cât şi pentru alţii)?
Înainte de a răspunde, vă propun să vizionaţi un scurt material.
"Vegan Blood Kills Cancer"
http://youtu.be/7fSabEgAAJo

290 răspunsuri:
NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

În cazul de faţă, este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Vreau dovezi solide care să susțină asta.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

"dacă reducerea lor la minimum ar fi avut aşa nişte rezultate, ce progrese ar fi făcut completa lor eliminare. Nu trebuie să fii un geniu, ca să vezi beneficiile." - te-ai contrazis singura. Gandesc logic si critic, daca sunt contra unei idei nu inseamna ca nu o fac. Da-mi un exemplu de popor longegiv cu o alimentatie vegetala. Din ce stiu eu, japonezii sunt printre cele mai longevive popoare, alaturi de cei din Monaco. Nici unul dintre aceste 2 popoare nu sunt vegani, ci manancare produse de origine animala. Deci?

| UnOmModest a răspuns:

NOname am si o intrebare (ca un simplu om ce sunt si te rog nu o lua in semn de rau, nici unul dintre noi nu doreste acest lucru happy nu?) si anume:
Crezi oare, ca un om care consuma carne (de casa, exceptand-o pe cea din comert si pe cea de p o r c) la inrervale regulate si bineinteles in cantitati mici, diversificand-o, combinad-o apoi cu alimente de originie vegetetala la fiecare masa, nu ar putea dispunde de o grupa sanguina la fel de benefica, ca cea a veganului (din punct de vedere calitativ)?
Iar acum voi veni cu o proprie parere legata de acest subiect, delicat as putea spune, chit ca-mi voi lua un croseu in gura (la figurat vorbind happy ) si anume:
Consider ca ar trebui ca organismul omului trebuie sa fie guvernat de un echilibru ce consta in alimentarea sa, atat cu alimente de originine vegetala cat si cu cele de origine animala (de casa), bineinteles atata timp cat este suprimat excesul privind alimentele de origine animala, de ce?
Pentru ca organismul uman are de castigat din amandoua, fiecare aliment venind cu cate o substanta nutritiva.
Iar carnea (peste, pasare, vita) din cate stim (sau poate stiu eu prost) are si ea, calitati nutritive ce ajuta la o mai buna dezovoltare si functionare a intregului organism.
Si daca omul o consuma haotic, asta este strict problema lui si normal ca sangele lui nu va fi la fel de benefic ca cel al unui vegan.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, da, as alege sangele unui vegan, de ce as face asta?
Sau mai bine spus in ce caz as face asta.
Pai as face-o doar in cazul in care carnivorul fata de vegan, ar consuma carnea haotic si ar practica obiceiuri nocive, cum ai specificat tu.
Insa daca acest carnivor ar consuma carnea (de casa) cu ''cap'' si obiceiurile haotice i-ar fi straine, crede-ma, chiar nu as sti intre cine sa aleg, el sau vegan.
Pentru ca sunt de parere ca organismul ambilor oameni este sanatos, deoarece el si-a extras atat din vegetale (vegan) cat si din carne (carnivor), resursele necesare pentru o buna functionare a sa.
Si inca ceva, nu vreau sa crezi cam am ceva impotriva veganilor, ar fi absurd asa ceva, doar consider ca poti trai la fel de sanatos ca un vegan, daca tu consumi carnea cu ''cap'' si bineinteles nu ai un stil de viata sedentar, atata tot!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

Are beneficii, dar presupun ca singurul dezavantaj are fi absenta unor proteine (animale), care pur si simplu te-ar lasa la pământ.

Mai ales daca faci efort intens. Ai nevoie de acele proprietăţi din carnea animală ca să nu cazi lată pe jos, să nu lesini dracu.

P. S: din partea cuiva care s-a gândit serios să devină nu numai vegetarian. Ci si vegan. (Mult mai dur apropo.

Si din nou, daca pentru un om care nu face efort aceste proteine animale nu sunt necesare, atunci pentru un ţăran sigur nu pot fi de nelipsit

| UnOmModest a răspuns (pentru Drimmero):

Da, dar in aceasta situatie ti se da sa alegi, este ceva premium, cum s-ar spune, si ea vrea doar sa stie, ce ai alege intre vegan sau carnivor, atata tot.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Chiar e o schimbare radicala, au fost si influente care au contribuit aici.

NOname
| NOname explică (pentru Deaad):

Câteva întrebări, la care să reflectezi:

- Puiul vacii, pentru care laptele era destinat, unde e?

- Dacă soţia ta ar naşte, ţi s-ar părea ok să fie mulsă şi mult după ce bebele vostru va avea nevoie de lapte? Adică ţi s-ar părea ok să fie chinuită inutil (căci singura reală utilitate a laptelui, este hrănirea celor, pentru care acel lapte a fost produs, adică pentru copiii acelei femele)?

- Crezi că găinile şi vaca, pe care le consideri ale tale, vor apucă să moară de moarte naturală sau vor fi omorâte într-un final, când nu vor mai putea da lapte şi ouă?

- Chiar crezi că laptele unei alte specii, destinat nou-născuţilor speciei respective, îţi este necesar? Ai bea şi lapte de la o căţea, care a născut? Dacă nu, de ce l-ai bea de la o vacă? Doar pentru că aşa ai fost programat de societate? Nu ar fi mai fain să nu te laşi manipulat aşa uşor?

- Iar ciclurile menstruale, ciclurile menstruale crezi că îţi fac bine sau prezintă o necesitate pentru organismul tău? Le-ai consuma pe cele ale unei femei, ale unei gorile? De ce le-ai consuma atunci pe cele ale unei păsări? Care, apropo, uneori are nevoie de ele în alimentaţia proprie pentru un aport de calciu, deci i le furi. De ce?

Mă rog, te felicit pentru înţeleapta decizie de a nu consuma măcar carne. Este un mare prim pas şi ăsta. Pe zi ce trece te schimbi tot mai mult în bine. E o plăcere să te urmăresc. Frumoasă evoluţie. Sper că va continua. happy

NOname
| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Vorbeam de grăsimi animale acolo, evident!
Ţi-am zis, vezi "Studiul China", în care sunt prezentate toate informaţiile după care, chipurile, tânjeşti.

| UnOmModest a răspuns (pentru Deaad):

Asa, si despre carnea de casa consumata in cantitati mici la intervale regulate de timp exceptand-o bineinteles pe cea de porc, ce ai de spus? Nu spun ca NU esti sanatos daca esti vegan, este excelent, insa spun ca si daca esti carnivor si stii cum sa o consumi si cu ce sa o combini, poti fi la fel de sanatos ca veganul. No offence!

NOname
| NOname explică (pentru UnOmModest):

"Crezi oare, ca un om care consuma carne (de casa, exceptand-o pe cea din comert si pe cea de p o r c) la inrervale regulate si bineinteles in cantitati mici, diversificand-o, combinad-o apoi cu alimente de originie vegetetala la fiecare masa, nu ar putea dispunde de o grupa sanguina la fel de benefica, ca cea a veganului (din punct de vedere calitativ)?"

Da, cred că nu ar fi identice, sângele vegan calitativ fiind mai bun (numai eliminarea colesterolului rău e deja o diferenţă enormă).

Iar referitor la părerea ta, cred că ar trebui să te mai documentezi.

| Drimmero a răspuns (pentru UnOmModest):

De parca tu mai esti preocupat sa alegi, tu cu toata fiinta ta vei vrea calea cea mai sanatoasa pentru tine,, de parca un vegan nu poate sa fie infestat cu virusul hepatitei, de parca mancatorul de carne nu are virusi ceva in el,, sunt cazuri si cazuri, cred ca toata lumea ar alege veganul, cred eu.

NOname
| NOname explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Mă faci să râd. laughing
Aminoacizii îmi extrag exclusiv din proteine vegetale, fac sport, forţă am destulă şi nici pe departe nu "cad lată pe jos" şi nu "leşin dracu", la fel cum nu o fac nici nenumăraţii culturişti şi sportivi de performanţă cu un mod de viaţă vegan.
Cred că ar trebui să te mai documentezi şi să laşi clişeele şi prejudecăţile de o parte.

NOname
| NOname explică (pentru UnOmModest):

Cum spuneam, sunt de altă părere.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Dintr-un pumn indoi metalul? Ai mai zis ca faci ceva de genul bodybuilding, adica sala mai pe 'romaneste',, cati ani de sala ai?

NOname
| NOname explică (pentru Drimmero):

Ideea e că fizic sunt foarte ok şi nu leşin de foame. În rest, prefer să nu întru în detalii.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Ceva ma face sa cred ca ai mai practicat si vreun stil de lupte pentru autoaparare,, am un feeling in legatura cu asta.
E foarte bine daca tu zici ca esti apta 100% fizic si psihic, daca te simti bine e cel mai important.

NOname
| NOname explică (pentru Drimmero):

Nu, cel mai important e să nu cauzez suferinţa fiinţelor nevinovate. Faptul că sunt sănătoasă şi mă simt super bine atât fizic, cât şi psihic, e doar un bonus. Nu m-aş întoarce la vechiul stil de viaţă, cel ignorant, ipocrit şi crud, nici dacă el mi-ar oferi ceva avantaje fizice. Mă pot lipsi de cruzime gratuită fără probleme.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Esti o persoana buna daca tii la linistea celorlalti din jur, adica tii cont de fericirea altora si lupti pentru asta, eu am observat ce incerci sa explici lumii,, trebuie putin mai metaforic inteles ceea ce transmis, dar schimbarile nu pot fi asa peste noapte, asta ti se incearca sa ti se zica, dar ele probabil vor exista.

| xerxes1 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Cauta pe internet sportivi de performanta vegani si o sa ramai surprins cat de lunga este lista.

NOname
| NOname explică (pentru Drimmero):

Sunt o persoană firească, cum orice persoană ar trebui să fie. Nu e nevoie de mult, doar de o banală empatie şi de măcar un dram de raţiune.

| T0T a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=9QYhL34nOVY

Chiar nu mă puteam abține.

| UnOmModest a răspuns (pentru Drimmero):

Ah, cum sa-ti ilustrez intrebarea pusa de NOname mai bine, pot incepe prin a-ti explica inca o data (desi nu-mi place sa ma repet), ca aceasta situatie este una speciala, ti se ofera deja oportunitatile pe tava, in sensul ca ea a specificat clar ca veganul este sanatos, si carnivorul nu este atat de sanatos.
Daca NU specifica starea de sanatate a veganului si pe cea a carnivorului, puteai interpreta, si era cu totul o alta mancare de peste.
Ori alegi sangele veganului ale carui proprietati sunt curative, ori il alegi pe al carnivorului al carui sange este mai putin benefic.
Si da, o sa bata Dumnezeu din palme sa te tina in viata pana cand te decizi ce varianta alegi, a da, si poate iti va aduce si o bautura racoritoare ca sa-ti aline durerea, ca doar na, asa mai vi de acasa happy.
Ce-i asa de greu, de parca a pus o intrebare legata de mecanica cuantica. No offence!

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Foarte bine daca sustii ideea asta pana la capat.

| Drimmero a răspuns (pentru UnOmModest):

Daca te mai repeti o data,, iti voi raspunde corect, doar mai fa-o o data))))).
Hai sa zicem ca merg pe 'cartea' veganului.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

Argumenteaza putin ce mi-ai scris acolo. Parca mi-e greu sa cred ca fara carne e totul perfect... Nu suntem girafe totusi. Daca faci enorm de mult sport iti mai trebuie si niste carne. altfel va lipsi ceva din tine ce trebuie umplut. Carnea e carne. Adica e destul de puternica daca ma intelegi. Parca mi-e greu sa cred ca e total inutila. E plina de proteine (si cancer, de la industriile astea ce-i drept), dar din nou, tind sa cred ca are elemente BENEFICE, si nu doar DISTRUCTIVE, pe care o alimentatie vegana nu ti le poate da.

Asadar, poate ca trebuie, deci echilibrate. Si una si alta.

Ma indoiesc ca ai primi la fel de multe proteine (si ar fi mai sanatos), sa traiesti vegan si nu si cu ambele proteine, si animale si vegetale, adica ai 2 elemente. Vegan e singurul.

Ce te face sa crezi ca stilul vegan iti asigura la fel de multa performanta ca si cel pe abza si de plante (etc, intelegi tu), + CARNE.

Este deja 2 vs 1, daca ma intelegi aici.

Carne + Leguminoase sau doar Leguminoase. Carnea vine si ea cu plusurile ei, (probabil zic), asa ca Legumonioasele singure nu pot egala, intrece si leguminoasele (ele insele) plus carne.

Deci sorry, probabil ca ai pierdut.

Vizavi de partea cu cancerul, poti sa faci cancer nu neaparat de la carne (chit ca orice tip de carne contine celule cancerigene), este vorba despre ACTIVAREA LOR. Care poate fi din MII DE MOTIVE.

Activare, care, apropo, ca sa fie din cauza carnii trebuie sa fie:

a) Carnea aia trebuie sa fie ceva umpluta deja de paraziti (NECOMESTIBILA IN ALTE CUVINTE)

b) Sa bagi ca animala in tine EXCLUSIV CARNE. (ceea ce nu e cazul meu cel putin)

Adica, pentru. asta trebuie sa faci un exces ENORM. Ca si cum fumezi pana iti crapa plamanii. O tigara, daca incerci doar odata, nue benefica, dar nici rau nu iti poate face. Dar daca fumezi sute de pachete si tot asa, atunci mori...

Asa si la carne, numai ca este si sanatoasa carnea, si mia depinde si despre ce soi de carne vorbim si despre provenienta acesteia, cum a fost crescuta, n factori etc.

| Clorox a răspuns:

Daca as avea cancer nici macar nu m-as mai stradui sa incerc sa lupt, nu as accepta sange si pur si simplu mi-as astepta moartea! happy

| UnOmModest a răspuns (pentru Drimmero):

Multumesc pentru acest raspuns interesant fara de care existenta mea nu ar avea rost, nici nu stii cat imi va folosi acest raspuns al tau pe viitor.

| Deaad a răspuns (pentru NOname):

"Puiul vacii, pentru care laptele era destinat, unde e? "
Vandut de ai mei.

" Crezi că găinile şi vaca, pe care le consideri ale tale, vor apucă să moară de moarte naturală sau vor fi omorâte într-un final, când nu vor mai putea da lapte şi ouă? "

De obicei mor de moarte naturala sau mai tinere de vreo boala a gainilor.
Taiem si gaini si nu mai vreau sa ma fac partas la moartea lor,de asta nu mai vreau sa le mananc.
Doar ca, o problema foarte mare la capitolul asta consta in parintii mei care de cand sunt mic(am mai avut perioade in care voiam sa devin vegetarian acum multi ani), imi impun faptul ca trebuie sa mananc carne, pentru ca veganismul/vegetarianismul, cica nu ajuta la crestere si nu-mi cresc oasele cum trebuie.baliverne de astea care pot fi usor combatute cu argumentul ca Joaquin Phoenix, naratorul Earthlings este vegan de la 3 ani si acum are 40 de ani,fara vreo problema de sanatate ca n-a mancat carne toata viata lui.
Doar ca ai mei sunt foarte limitati din punctul asta de vedere,crestini,impunatori si destul de neintelegatori,oricate argumente le-as aduce.
De exemplu,la viitoarele sarbatori(crestine, bineinteles), gratarul este nelipsit. Daca o sa-i spun lui taica-meu ca nu vreau sa mananc carnea de gratar, o sa inceapa sa tipe la mine, ca sunt slab si ca de ce au cumparat carnea.
Si ma enerveaza foarte rau acest lucru.
Am 17 ani si nu sunt pe banii mei,cu casa mea.
Insa,in mod sigur,cand o sa fiu pe banii mei,o sa fiu ce vreau sa fiu, adica vegan.

Iti multumesc mult si imi cer scuze pentru trecut, cu toate ostilitatile la adresa ta, si la modul tau de viata.
Nu vreau sa ma intorc la perioada aia groaznica pentru mine, cu atatea limitari si extremisme izvorata din influente proaste si pesimismul+depresia care mi-au mancat zilele.

NOname
| NOname explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Tinzi să crezi prost. Ce nu pricepi? Nu avem nevoie de carne pentru supravieţuire şi putem face masă musculară exclusiv din aminoacizii din proteine vegetale. Aşa stau lucrurile în realitate, eu şi mulţi alţii suntem o dovadă vie. Ce vrei mai mult de atât?

"Vizavi de partea cu cancerul, poti sa faci cancer nu neaparat de la carne"

Da, la fel cum poţi să faci cancer nu neapărat de la fumat...asta nu înseamnă că fumatul este benefic pentru sănătate şi e ok să fumăm (deşi acesta chiar că e mult mai ok decât consumul de carne şi lactate, pentru că nu sunt chinuite şi omorâte fiinţe nevinovate, ca să-l putem "savura", cu excepţia celor din laboratoare, pe care sunt testate efectele fumatului şi care sunt silite să inhaleze fumul de ţigară non-stop, până mor...şi cică Nu suntem monştri).