| anonim_4396 a întrebat:

Ce proprietati curative are planta Yucca?

1 răspuns:
| alina88 a răspuns:

Ajuta la eliminarea radicalilor liberi, scazand incidenta carcinoamelor; ajuta la vindecarea ranilor, a afectiunilor inflamatorii si durerilor articulare. Yucca este un tip de palmier care devine din ce în ce mai popular ca planta medicinala sau supliment. Yucca imbunatateste metabolismul şi este eficienta in detoxifierea organismului. In medicina alternativa yucca este apreciat în special pentru conţinutul ridicat de saponine, substante care au un efect de curatare a toxinelor din organismul uman. Extractele de Yucca saponin pot reduce producerea de toxine inflamatorii in tractul intestinal, iar acest lucru ajuta la ameliorarea problemelor de stres fizic. Extrasul de Yucca contine numeroase enzime, saponina, clorofila, antioxidanti si alte substante active.

Yucca - beneficii pentru sanatate
Yucca contine foarte multe vitamine precum A, B2 si C, contine fier, magneziu, mangan, fosfor, seleniu si silicon. Yucca are proprietati benefice si in tratamentul unor boli precum artrita si reumatismul, amelioreaza durerile de cap si inflamatiile. Reduce colesterolul si poate fi de ajutor in boala Addison. Actioneaza favorabil in tratamentul bolilor de piele si ajuta la vindecarea rănilor. Datorita proprietatilor antioxidante yucca scade incidenta carcinoamelor prin eradicarea radicalilor liberi periculosi.

Yucca a fost intens folosita de catre mayasi si creşte în mod originar in deşerturile Americii de Nord şi de Sud.

Aceasta planta medicinala contribuie la detoxifierea organismului prin proprietatile sale diuretice si contributia la procesele metabolice. Pe parcursul unei cure de Yucca trebuie asigurat un aport crescut de lichide, de aproximativ 2-3 litri pe zi.