NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ai avea nevoie de o transfuzie de sânge şi, mai ales, dacă ai avea cancer, ce tip de sânge ai prefera, de la o persoană vegană, care s-a alimentat sănătos şi sângele căreia are proprietăţi curative sau de la o persoană oarecare, cu un stil de viaţă plin de obiceiuri nocive (atât pentru ea, cât şi pentru alţii)?
Înainte de a răspunde, vă propun să vizionaţi un scurt material.
"Vegan Blood Kills Cancer"
http://youtu.be/7fSabEgAAJo

290 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Ce trist...ce video partinitor. fara surse credibile..perfect pentru oameni care vad intr-o singura directie.

| ShaOfHatred a răspuns:

De la o persoana oarecare. De ce? Pentru ca daca pana acum am trait cu un sange "naspa" atunci sigur pot sa traiesc asa din nou.
Intrebarea mai buna e: De ce as vrea sa ocolesc moartea?
Plus ca aceasta intrebare este pusa ca sa arate cat de bine traiesc veganii. Just sayin'

| NOname explică (pentru ShaOfHatred):

Nu am de ce să te contrazic.

Răspuns utilizator avertizat
| FaraNume1245 a răspuns:

Nu inteleg de unde a pornit chestia asta cu ierburile. Organismul uman are nevoie si de produse de origine animala. Daca oricum stai toata ziua degeaba, atunci poti trai si cu ierburi. Daca deja faci efort fizic, macar moderat, la job sau recreativ, atunci sigur ai nevoie si de produse de origine animala. Ierburile, pe langa ca sunt scumpe, o dieta doar din ele nici nu iti ofera tot ce ai nevoie.
Arata-ne, totusi, si un documentar sau o explicatie stintifica pentru care veganismul e mai bun decat regimul omnivor, care e folosit de mii de ani, ca eu iti pot arata N pro regim omnivor.

| xerxes1 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Cauta pe internet sportivi de performanta vegani si o sa ramai surprins cat de lunga este lista.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru xerxes1):

Te-ai abatut de la subiect.

| xerxes1 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Se discuta despre vegani parca, si de faptul ca nu au nevoie de vitamine din cadavre de animale ca sa faca efort fizic.
Chiar daca mananci cadavre crescute la tine in curte fara E-uri, animalele respective sufera cand le ucizi.
Dar poti sa te prefaci in continuare ca nu intelegi.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru xerxes1):

Animalele sufera. Mare lucru. Si oamenii sufera. Chiar mai mult. Animalele nu au constiinta foarte dezvoltata, oamenii o au. Militand pe internet pentru drepturile animalelor nu ajuti pe nimeni. Nici macar pe animale.

| xerxes1 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Sunt vegetarian de ceva ani, de fapt toata familia, dar fiecare a ales pentru el in perioade diferite.
Cateva zeci de miei si porci eu zic ca salvez de la o moarte cruda.
Nu este mult dar nu vreau sa-mi patez mainile cu sange nevinovat.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru xerxes1):

Nu ii salvezi. Daca nu ii mananci tu, ii mananca altcineva. Taiati oricum sunt. Cum am mai spus, militand pe internet nu salvezi NIMIC.

| xerxes1 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Trebuie sa privesti lucrurile in ansamblu, dar se pare ca nu reusesti.
Evolutia are timpii ei.

| FaraNume1245 a răspuns:

Am citit, chiar mult. Ti-am adus argumente, tu imi povestesti de un caz particular care se intampla la un milion, probabil. Eu iti arat ce face si cum functioneaza colesterolul si de unde poti sa il iei, cu dovezi clare si studiate, tu imi spui ca nu ai nevoie de el. Nu stiu cine si-a inchis portile spre ratiune. Link-urile de pe Youtube nu sunt dovezi sau argumente. Nici pozele motivationale pentru vegani nu sunt. Nici suferinta animalelor nu e. Nici un doctor care sustine o idee si alti 1000 il contrazic. Vreau un studiu, facut de cineva de incredere, un articol de pe Wikipedia, ceva. Nu inteleg unde am respins eu dovezile, asta in cazul in care avem acelasi concept pentru "dovezi".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trait, am avut nevoie de sange dupa operatie, asa ca, crezi tu domnisoara ca mi-ar mai pasa de cine imi doneaza sange sau de unde provine, sa fie ok, atata tot, cand o fi sa ne ducem dq, o sa ne ducem apoi. Fara misto NOname, stiu ca esti intrigata de atunci cu vegan si etc, sau poate ma insel eu, dar hai sa nu fim chiar asa.
Nici tu nu stii de unde provine sangele acela, Doamne fereste, te izbeste unu la semafor, ai nevoie urgenta de sange, crezi ca mai stii tu ce ti se baga, sau de unde provine?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

V-am prezentat o ipotetică situaţie, în care aţi avea de ales sau, să zicem, completaţi un formular din timp, în care treceţi sângele preferat pentru o eventuală situaţie de urgenţă/nevoie.

Nu cred că ţi-ar fi chiar egal, dacă ceea ce este băgat în corpul tău provine de la un drogat, obez, alcoolic sau de la o persoană relativ sănătoasă, care mai şi poate să te facă şi pe tine mai sănătos. Totul e să fii sincer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Pai d-aia sunt facute analize de sange, nu poate sa iti dea pe cineva care a fumat toata viata sau care e alcoolic, aia sunt exclusi din start!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Chiar atât de naiv eşti? laughing
Ei fac doar câteva analize de bază, asta când şi dacă fac, şi cam atât.

Dar să lăsăm deocamdata nicotina şi alcoolul, întrebarea e doar: "vegan sau nevegan?" (plusurile şi minusurile fiind deja evidente)

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Mi-e indiferent repet inca o data, se fac analizare normale, si asta este, o zi faina!

| Emmy125 a răspuns (pentru NOname):

Pai daca sărac doar analizele standard de unde stiu aia daca sângele provine de la un vegas sau nevegan?
Daca nu pot sa stabilească daca e alcoolist sau drogat, poate sa dovedească ca e vegan?
Fara supărare, dar tu esti naivul aici.
Sângele e sânge. Ei verifica sa nu fie vreo boala transmisibilă prin sânge si tipul (A, B, AB sau 0 cu - sau +) si cam atât.

| NOname explică (pentru Emmy125):

Am prezentat un caz Ipotetic. Imaginaţia aia chiar nu funcţionează deloc-deloc?

| Emmy125 a răspuns (pentru NOname):

Atunci sa răspund la intrebare. În caz ca as fi întrebată, as zice ca prefer sânge de nonvegan. Nu de alta dar daca respinge organismul meu sângele acela atât de sănătos? laughing
Sa-i dăm organismului ce are nevoie si cu ce e el obisnuit. Nu vreau sa traiesc 100 de ani numai cu frunze si iarba. Prefer sa traiesc 60 cu mancarica buna de procusor. Si zice asta o fata de 50 de kg la 1, 70 happy ( asta ca sa nu va închipuiți ca am 100 de kg laughing )

| NOname explică (pentru Emmy125):

Numai cu frunze şi iarbă nici nu îţi propune nimeni să trăieşti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am grupa A2 negativ.Statistic,doar 6% din populatia globului detine aceaste grupa.Se zice ca e de provenienta extraterestra.Crezi ca as putea face mofturi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Eat a whole food plant-based vegan diet" și ai acele rezultate uimitoare, iar în cele trei linkuri din descriere este vorba de low-fat diet (care conține și produse de origine animală) și exercițiu fizic.
Vegan af.

N-o să contest proprietățile unei astfel de schimbări (enunțată și în studiile prezentate) în stilul de viață al bolnavului, dar cu o simplă transfuzie nu rezolvi prea multe. Iar cu argumente pe care le dărâmi singur cu linkuri care nu-ți susțin ideea, doar imprăștii dezinformare.

Așadar, aș accepta orice fel de sânge care nu-mi pune viața în pericol (și care se potrivește, evident) și mi-aș schimba stilul de viață în cel prezentat, dacă se dovedește a fi util.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Grăsimile pot fi şi de origine vegetală, nu e secret pentru nimeni, dar chiar şi dacă au fi fost de origine animală, gândeşte-te doar, că dacă reducerea lor la minimum ar fi avut aşa nişte rezultate, ce progrese ar fi făcut completa lor eliminare. Nu trebuie să fii un geniu, ca să vezi beneficiile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Să nu crezi că m-am oprit doar la cele 3 linkuri și video. Singura chestie care părea să-ți susțină ideea era o dietă ce conținea și ulei de pește, deci tot nu-i exclusiv vegană.

Și serios acum, doar pentru că reducerea a ceva aduce rezultate, nu e obligatoriu ca eliminarea acelui ceva să fie benefică.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

În cazul de faţă, este.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Vreau dovezi solide care să susțină asta.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

Are beneficii, dar presupun ca singurul dezavantaj are fi absenta unor proteine (animale), care pur si simplu te-ar lasa la pământ.

Mai ales daca faci efort intens. Ai nevoie de acele proprietăţi din carnea animală ca să nu cazi lată pe jos, să nu lesini dracu.

P. S: din partea cuiva care s-a gândit serios să devină nu numai vegetarian. Ci si vegan. (Mult mai dur apropo.

Si din nou, daca pentru un om care nu face efort aceste proteine animale nu sunt necesare, atunci pentru un ţăran sigur nu pot fi de nelipsit

| NOname explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Mă faci să râd. laughing
Aminoacizii îmi extrag exclusiv din proteine vegetale, fac sport, forţă am destulă şi nici pe departe nu "cad lată pe jos" şi nu "leşin dracu", la fel cum nu o fac nici nenumăraţii culturişti şi sportivi de performanţă cu un mod de viaţă vegan.
Cred că ar trebui să te mai documentezi şi să laşi clişeele şi prejudecăţile de o parte.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Dintr-un pumn indoi metalul? Ai mai zis ca faci ceva de genul bodybuilding, adica sala mai pe 'romaneste',, cati ani de sala ai?

| NOname explică (pentru Drimmero):

Ideea e că fizic sunt foarte ok şi nu leşin de foame. În rest, prefer să nu întru în detalii.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Esti o persoana buna daca tii la linistea celorlalti din jur, adica tii cont de fericirea altora si lupti pentru asta, eu am observat ce incerci sa explici lumii,, trebuie putin mai metaforic inteles ceea ce transmis, dar schimbarile nu pot fi asa peste noapte, asta ti se incearca sa ti se zica, dar ele probabil vor exista.

| NOname explică (pentru Drimmero):

Sunt o persoană firească, cum orice persoană ar trebui să fie. Nu e nevoie de mult, doar de o banală empatie şi de măcar un dram de raţiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine n-ar conta aspectele respective atata timp cat mi-ar salva viata. Daca ar fi sa aleg, probabil as alege varianta mai sigura ca sa o numesc asa, si nu as alege-o neaparat pe cea vegana ci pe cea care ar avea mai multe sanse de reusita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nice try.

Tineti-va mazga aia verde in corpul vostru rahitic si malnutritional, ca nu are nimeni nevoie de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la o persoana cu tip de sange care mi se potriveste.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Se presupune că ambele ţi se potrivesc...ca şi grupa sanguină.

| Kogaion a răspuns:

Oamenii vegani traiesc de obicei mai mult si au o calitate a vietii mai buna decat persoanele carnivore, dar marea diferenta este la mezeluri, astea sunt cele mai nocive si mult mai periculoase decat daca mananci o friptura. Multi vor spune ca "doar o viata avem", foarte corect, nu ar fi pacat ca in viata asta sa stam doar prin spitale? Ma bucur ca ai auzit de "Studiul China", probabil ai auzit de cei doi doctor dar las aici un link cu ei pentru a vedea si altii
https://www.youtube.com/watch?v=hBLlhbNEGfg&t=99s
https://www.youtube.com/watch?v=SKYCK0dCMRI&t=154s

| NOname explică (pentru Kogaion):

Mulţumesc pentru răspuns şi pentru materiale video. Le-am (re)vizionat cu interes. happy

| Kogaion a răspuns (pentru NOname):

Cu placere, ce parere ai despre Dr Pavel Chirila? Si el este un apropriat al medicinei alternative si al dietelor care mai bogate in legume si fructe desi el este un doctor alopat, de multe ori apeleaza la medicina alternativa. In legatura cu colesterolul, pentru ca am vazut ca este foarte dezbatut, mai las un video aici: https://www.youtube.com/watch?v=0dXpJraZFPU

| NOname explică (pentru Kogaion):

Mulţumesc, pare interesant, o să mă uit.

Cât despre Dr Pavel Chirilă, când o să-mi formez o părere, o să-ţi răspund. happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru NOname):

Din nou esti amuzanta.
Tu daca te duci in salbaticie sarpele nu o sa te muste? Leul nu o sa te manance? Ursul nu o sa te sfasie? Asta e natural, asta e NORMAL. Trebuie sa existe un echilibru. Si sa nu te crezi nici tu sfanta. Uite, daca prin minune toata lumea de maine nu ar mai manca carne deloc, ar trebui sa taiem si distrugem toate habitatele pentru toate animalele din lumea asta doar ca sa ne putem cultiva noua legume. Asa e ok? Nu le mananci dar le distrugi casele. In momentul asta cele mai multe habitate ale animalelor (dupa taierea padurilor pentru exploatarea lemnului) sunt distruse de catre fermierii care transforma habitatele lor in teren pentru agricultura. La asta de ce nu te gandesti? Cate animale ar muri pentru ca nu ar mai avea unde sa traiasca daca toti am manca doar legume? Iti spun eu: Mult mai multe decat mor pentru ca le mancam. In plus agricultura e cel mai mare consumator de apa "dulce" (nesarata) daca s-ar mari "industria" asta inca pe atata cat e acum in cativa ani nu am mai avea apa.
Draga mea, trebuie sa inveti ca in viata cel mai bun e echilibrul, nimic dus in extrema nu e bun. Si nu o lua de buna de la mine. Pune-ti mintea la contributie, pentru ca ai destula incat sa-ti dai seama de anumite lucruri.

| NOname explică (pentru CuriousStuff):

Aoleu, eşti chiar mai ignorant şi sadic decât păreai la început.

Animalele, cu care te hrăneşti, crezi că se hrănesc cu "duhul sfânt"? Terenuri pentru agricultură, păduri tăiate, consumul nebunesc de apă potabilă, poluarea aerului, a apei, a solului şi multe altele sunt în primul rând cauzate de setea voastră de sânge, lapte şi cicluri menstruale. Nici viaţa unui vegan nu e complet lipsită de amprenta negativă, însă dacă asta îi reproşaţi lui, uitaţi-vă mai întâi în oglinda, căci bârna e acolo!

| CuriousStuff a răspuns (pentru NOname):

Tu ai citit ce ti-am scris? Mai citeste de cateva ori. Uite cuvinte cheie:
Echilibru, habitate distruse de agriculutra, animale mai multe (si mai multe rase) moarte daca trecem toti pe regim vegetarian decat daca mancam si carne, animale care o sa dispara de pe fata pamantului pentru ca am transformat ultima padure in care traiau in teren pe care sa ne cultivam varza.

Tu nu vrei sa vezi asta, insa esti foarte constienta de ele. Animale oricum o sa omoram, direct sau indirect. Insa atunci cand omoram direct macar avem controlul asupra ce facem. Daca le omoram indirect ne ascundem doar mainile patate de sange la spate, si pe deasupra nici nu stim cate animale am omorat de fapt.

Tot ce ai scris tu acolo sunt din cauza lumii moderne in care traim. Daca iti pasa asa de mult de animale de ce mai ai calculator si internet? De ce ai telefon mobil? Probabil apa potabila, energie electrica si o casa facuta din nisipul care obinuia odata sa fie casa pentru niste animale? Renunta la toate daca iti pasa asa de mult. Mergi in padure, traieste in armonie cu natura. Nu mai consuma absolut nimic facut de altcineva. Fii extremista pana la capat. Poluarea, paduri taiate, astea nu le facem omorand animale. Nu taiem paduri ca sa facem din ele topoare sa omoram cu ele animale. Nu poluam apa ca sa iasa pestii din ea sa ii mancam. Astea se intampla din cu totul alte cauza. Iti gasesti niste argumente total ilogice.

| NOname explică (pentru CuriousStuff):

Din seria "Prostia la apogeul ei". Chiar m-ai lăsat fără cuvinte...

Uită-te la "Pământenii" http://youtu.be/UeBGp9PwS6M, mai deschide ochii şi la alte link-uri, în care toate aceste aspecte sunt abordate, că nu le postez doar pentru că îmi place cum arată, şi poate cu ceva efort (supraomenesc, presupun) o să realizezi şi tu ce aberaţii susţii.

Sper să nu ajung vreodată pe mâna ta, "medic". Eşti de groază (sadic, ignorant şi paralel cu logica, nici că se putea mai rău de atât).

Later Edit: Degeaba ai editat, tot transpare puterea ta de înţelegere.

| CuriousStuff a răspuns (pentru NOname):

Sper sa nu fii nevoita sa ajungi niciodata pe mana niciunui medic.
Pentru ca o sa-ti dai seama pe propria piele si probabil o sa fie destul de socant pentru tine ca regimul si stilul tau de viata nu te-au ferit de afectiuni si boli.
Toate bune.

| NOname explică (pentru CuriousStuff):

Da, da, mai nou eşti şi "Mama Omida"...

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Trecem peste faptul ca nu intelegi logica de baza si nici cum functioneaza natura de milioane de ani, dar de ce trebuie sa ataci un om in momentul in care nu ai argumente? Serios, ii spui ca e de groaza, sadic, ignorant si paralel cu logica, tu care militezi pe internet pentru drepturile animalelor. De ce nu faci ceva mai util, nu stiu. Eu iti raspund pentru ca uneori am prea mult timp.
Vorbesti de logica si spui ca veganismul e rezolvarea multor probleme, cand de fapt veganismul ar crea multe alte probleme, printre care si distrugerea habitatelor unor animale, cum a spus si alt user.
"

Da, că tu eşti diferit." - din ce am vazut eu pana acum, el, sau ea, si-a luat informatii din mai multe locuri si nu a luat DOAR ce i-a placut, cum nu fac nici eu. Daca e adevarat, il accept, cu toate ca nu imi place, spre deosebire de tine, care nu accepti ca poti la fel de sanatos mancand ierburi + produse animale, daca nu chiar mai sanatos, decat unul care mananca doar ierburi, informatii care ti le da si Wikipedia, doar ca indirect.
PS: Incearca sa asculti si sa procesezi ce spun si ceilalti care sunt contra ta, nu doar cei care sunt pro. "Degeaba citesti mii de carti, vezi mii de filme, daca nu treci totul prin propriile filtre".

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Nu-mi vorbi de superioritatea filtrelor tale, când ignori tot ce îţi dau, dar îţi iei ca etalon Wikipedia, deşi nici pe aia n-o înţelegi, interpretând aiurea!

Chiar acum, de exemplu, mă uit la http://www.youtube.com/watch?v=0dXpJraZFPU propus de Takewithbread, în care un doctor explică foarte detaliat nişte lucruri interesante, care pe tine, dacă nu le-ai ignora, te-ar face mai puţin ignorant. Dar nu, mai bine stai şi urlă, că nu sunt dovezi!

| Deaad a răspuns (pentru CuriousStuff):

"Animale oricum o sa omoram, direct sau indirect. Insa atunci cand omoram direct macar avem controlul asupra ce facem."

laughing

Haideti sa le omoram direct,ca avem controlul asupra ce facem!
Tot noi!
Orgoliosii,lacomii,speciisiti,egoistii,suma lor(ca tot am liceu de mate-info) fiind specia umana!

Multa lume nu stie ca eu sunt un extraterestru venit din galaxia Deaadia,care si-a adus toata specia pe planeta Pamant!
Oamenii mi se par niste fiinte perfecte pentru mancat.
Le-am comunicat "alor mei" ca,pentru a ne hrani, trebuie sa ii ucidem, asa ca ii bagam in abatoare de oameni.
Noi suntem o specie superioara omului si consideram ca omul, fiind inferior din toate punctele de vedere nu distinge asa bine suferinta de fericire, durerea de placere.Noi suntem importanti, pentru ca suntem superiori, extraterestri deeadisti.
Decat sa le distrugem habitatul oamenilor, mai bine ii avem noi sub control pe ei. Avem controlul asupra ce facem!

Noname, nu gasesc empatia in dictionar.
Oare oamenii au empatie?
laughing

| CuriousStuff a răspuns (pentru Deaad):

Esti jenant si pe deasupra nu ai inteles nimic.

| Deaad a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ah.
Mi-au ajuns la inima aceste cuvinte.
Auzi,"esti jenant".
Mi-a circulat sangele mai repede prin corp cand m-ai jignit asa crud, domnule CuriosStuff.
Vezi ca pun extraterestrii pe tine.
laughing

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Pai da-mi dovezi. Asta iti cer de cateva raspunsuri. Tu nu imi dai nimic sau imi dai ceva ce nu ar legatura si ma intrebi de ce le ignor sau imi spui sa ma documentez. Da-mi un argument, ceva, nu UN doctor care sustine ceva si multi altii il contrazic.
Hai, totusi, sa fiu realist si sa iti explic ca nu e normal sa ataci o persoana pentru ca nu ai argumente sau esti contrazisa.

| NOname explică (pentru Deaad):

laughing Mulţi, din câte se vede, chiar nu au empatie şi să şi mândresc cu asta.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Aşa urlau şi apărătorii fumatului cândva, că nu sunt dovezi, cum că ar fi dăunător. Acesta, de asemenea, era chiar recomandat de mulţi doctori (care îl practicau şi ei în voie).

Câţi ar trebui să mai moară de boli cardiovasculare, de obezitate cu diabet, de cancer şi restul, ca să-i accepţi drept dovadă?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Bolile cardiovasculare, obezitatea, diabetul, cancerul NU sunt rezultatele mancatului de carne, al lactatelor si nici al oualor, dar vad ca tu nu vrei sa intelegi. Nu mai are rost sa continuam discutia.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

...şi câţi vegani, pe lângă milioane deja existente, ar trebui să-ţi demonstreze prin puterea propriului exemplu, că se poate(!)...trăi cu alimentaţie bazată pe plante şi trăi chiar minunat?

| Kogaion a răspuns (pentru NOname):

Mai grav e ca unii sustin ca medicina a avansat, dar singurele lucruri pe care eu vad ca au avansat sunt bolile, daca in Romania la inceputul anilor 90 erau in jur de 20 de mii de cazuri noi de cancer pe an, astazi sunt aproape 70 de mii de cazuri noi. Pe langa faptul ca 15% din populatia tarii sufera de diabet si se estimeaza ca sunt mult mai multi care habar nu au ca sufera de diabet. Pe langa bolile infectioase gen HIV, zica, Ebola, care au aparut asa din senin.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

"Bolile cardiovasculare, obezitatea, diabetul, cancerul NU sunt rezultatele mancatului de carne, al lactatelor si nici al oualor, dar vad ca tu nu vrei sa intelegi."

Da, nu sunt, că aşa îţi place să crezi. Ne-ai lămurit. La naiba cu realitatea!

"Nu mai are rost sa continuam discutia."

Desigur. Eu de când ţi-o spun? Când ignori tot ce îţi prezint şi respingi orice nu-ţi convine, chiar e dificil şi inutil vreun dialog.

| NOname explică (pentru Kogaion):

Păi da, e vina tot acelui sistem, de care spuneam: se vând, se recomandă şi chiar se impun chestii dăunătoare, iar apoi, după ce oamenii se îmbolnăvesc, le vând şi le recomandă fel şi fel de droguri, sub forma de pastile, care le crează alte probleme de sănătate, şi alte, şi tot aşa.
Şi ghici cine are de câştigat! Bingo, tot acelaşi sistem!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Încă nu mi-ai dovedit, sau măcar argumentat, nimic. Încă speram să aduci un argument, o dovadă, ceva, nu sa îmi spui ca exista nu stiu câți oameni care mănâncă buruieni, fac 0 efort fizic sau psihic si trăiesc bine mersi. "Aaa, dar culturiștii?" - steroizi la greu și suplimente. Arată-mi, te rog, un studiu, ceva, care sa confirme ca consumul de carne, oua si lactate e daunator sănătății. Nu duse la extrem, bineînțeles.
PS: fără videoclipuri sau poze motivaționale de la vegani, pentru vegani.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Cum i-am mai spui unuia cândva, nu sunt vreun om de ştiinţă, care să aibă acces la fel şi fel de studii, probabil nici nu aş avea capacitate, ca să le pricep pe deplin, dar le preiau de la cei mai răbdători ca mine, care le-au găsit, le-au studiat şi care le şi comentează. Dar mi-e că ţie, orice ţi s-ar da, nu ţi-ar fi de ajuns.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Normal ca nu mi-e de ajuns, dacă nu mi-ai dat nimic concret. Făcând nimic toată ziua, nici nu ai nevoie de multe alimente. Când deja faci un efort fizic sau psihic, cel puțin moderat, se schimbă treburile. Nu mai reziști cu o salată, ci ai nevoie de ceva consistent. Doar un exemplu. Totusi, dacă nu ești vreun om de știință și nu ai acces la studii, ceea ce ai, doar că nu vrei sa te documentezi, pentru că studiile ți-ar demola credinta, si nu vrem să se întâmple asta, mai bine ne "informăm" de la vegani care s-au informat de la alți vegani, de ce nu filtrezi măcar informația care ai primit-o pe site, în loc să ataci si sa arunci vorbe si voturi?

| Kogaion a răspuns (pentru FaraNume1245):

Citeste cartea "Studiul China", este un studiu facut la comanda fostului prim ministru chinez Zhou EnLai, care era bolnav de cancer, iar in ultimii ani de viata a dat un ordin sa se faca acest studiu, el continua si astazi si tot timpul se aduc date noi si este realizat de medici specialisti atat din America cat si din China. Ei bine in acest studiu s-a demonstrat ca alimentația bazată pe produse de origine animală (carne, lactate – brânză, unt, lapte etc) este vinovată de rata mare a cancerului în societatea modernă. Este acest studiu destul de concret pentru tine? Poftim si cateva video-uri, unul in engleza si 2 in romana
https://www.youtube.com/watch?v=yfsT-qYeqGM
https://www.youtube.com/watch?v=eJBNNYLLTzM
https://www.youtube.com/watch?v=i7dVyUDa8SY&t=11s
Sunt doar o parte, dar cred ca daca ti-am starnit interesul, vei continua sa te documentezi.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Da, că trebuie să fii un geniu şi ai nevoie de mii de studii, ca să-ţi dai seama, că, de exemplu, dacă colesterul rău este rău pentru organismul tău, iar principala lui sursă fiind produse de origine animală (plantele având 0 colesterol), eliminarea produselor de origine animală din dietă este o idee bună (asta, desigur, dacă nu eşti doar sadist, ci şi masochist şi îţi surâde, de fapt, ideea de a avea arterele înfundate cu grăsime).

| NOname explică (pentru Kogaion):

Admir optimismul tău. laughing

| cristi202 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu ti-am zis ca nu prea poti discuta cu ea, ca nu ai cu cine? Ai adus niste argumente serioase la care ti s-a dat "eronat" si "nefolositor", desi eu ti-as da si trei de "folositor" si "inteligent" la fiecare comentariu, pentru ca ai adus in discutie niste adevaruri demne de luat in seama, dar, oare nu e pe degeaba odata ce nu le ia in seama?

| foxsilver a răspuns (pentru CuriousStuff):

Desi raspunsul tau este perfect, ti-ai pierdut vremea de pomana!
Nu îi poti explica unui astfel de om despre echilibru, sau ecosistem, si despre a trai in armonie cu Universul, in conditiile in care el doar pare inteligent, avand mari lipsuri la capitolul "cultura".
Oamenii inteligenti isi sustin ideile, principiile, intr-un mod cu mult mai elevat si demn, ceea ce in cazul de fata lipseste cu desavarsire.
Ca sa crezi ca "tot ce zboara de mananca", respectiv sa iei in fuga niste informatii lipsite de consistenta, si apoi sa le arunci in ochii altora de dragul de a le arata cat de "cool" esti tu..., e mai mult decat ieftin.
Cei mai multi dintre adeptii acestui "curent" nici macar nu fac diferenta intre o dieta vegetariana aplicata in cazul unor afectiuni diagnosticate de catre un medic, si a-ti schimba radical alimentatia pentru a fi in pas cu moda. Nu stiu nici ca prin atitudinea lor extrema INTERVIN asupra ecosistemului, dereglandu-l. Dar arunca cu piatra in cei ce nu iubesc natura.
Amuzant este faptul ca tipa se arunca in discutii (chiar virulente) cu subiecte care o depasesc total, ea doar improvizeaza pe anumite teme, lipsindu-i cu desavarsire cultura generala. Si asta o face doar in spatiul virtual, pentru ii lipseste cu desavarsire viata reala. Nici n-ar avea curajul sa faca asa ceva in viata reala.
Cred ca sufera de o anume fobie.
Si daca ar fi sa o identific cu una din legumele pe care le ingurgiteaza, aceasta ar fi "varza".

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Kogaion):

Sunt legate de cancer, în cantități extreme, nu în cantități moderate si cu un stil de viață sănătos. Orice dus la extrem e periculos, chiar și ierburile voastre.

| Oana92 a răspuns (pentru NOname):

NOname, daca vrei sa te bati in dovezi nu alegi nici wikipedia, nici Youtube, nici site-uri pro. ceva, avand in vedere ca oricine poate posta orice pe aceste site-uri. Daca vrei argumente reale cauti in articole de specialitate! Dar tu nu o vei face pentru ca nu vei gasi acolo argumente care sa iti sustina ineptiilewinking
Si daca e sa vorbim despre tortura, afla ca in Siria se arunca bombe chimice, in India femeile sunt violate pe strada si nimeni nu intervine, in tarile arabe oamenii sunt biciuiti si omorati cu pietre din motive care mai de care mai cretine, iar in Coreea de Nord oamenii sunt executati pentru ca asculta muzica produsa in alte tari. Hai sa le rezolvam intai pe astea si apoi putem protesta si impotriva asasinarii porcilor si a gainilor... Sau, daca vrei sa ne ocupam timpul cu dreptul animalelor, hai sa militam cu adevarat impotriva cruzimii fata de animale. Pentru ca e o diferenta enorma intre a creste pui pentru oua si carne si a turna smoala peste un caine din pur amuzament.

| foxsilver a răspuns (pentru Oana92):

Unii dintre noi am putea sa-i furnizam informatii foarte documentate in ceea ce priveste dezavantajele majore in adoptarea unui astfel de stil de viata, dar eu vreau ca duduia sa manance cat mai multe pesticide.rolling on the floor

| FaraNume1245 a răspuns (pentru foxsilver):

Cuuum? Legumele din hypermarket au pesticide? Nup. N-au. Doar carnea, lactatele si ouale au tot felul de chimicale si cancer. Produsele pentru vegani sunt speciale.

Am raspuns sa-mi iau voturile, mersi.

| foxsilver a răspuns (pentru FaraNume1245):

N-ai decat sa mananci leustean si trifoi cat vrei tu si altii ca tine, ca nu am absolut nimic impotriva. Dar modul AGRESIV in care va manifestati fata de ceilalti (consumatorii de carne) e strigator la cer.
Printr-o astfel de atitudine nu sunteti cu nimic mai prejos decat discriminatorii de tot felul.
Spui ca produsele pentru vegani sunt speciale; ce te face sa crezi ca produsele din carne nu pot fi la fel de speciale?
Stiai ca Federatia Internationala pentru Standardul Produselor stabileste anumite coduri ce se afla pe etichetele produselor, si ele indica modul in care a fost crescut acel fruct, sau acea leguma? Respectiv, daca este ecologic, daca este stropit cu pesticide, sau daca este modificat genetic.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru foxsilver):

Eram sarcastic, si nu, nu sunt vegan.

| foxsilver a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu mi-am dat seama, ca n-am urmarit chiar toate raspunsurile.
Cat despre voturi...=)
Nici macar nu realizeaza ca pe unii dintre noi ne doare in stalpul de telegraf chestia asta.

| cristi202 a răspuns (pentru Oana92):

Ce sa caute Noname in articole de specialitate cand ea ii face pe medicii, care spun ceea ce ei nu ii convine, "spalati pe creier de sistem"?

| Daniel9988 a răspuns (pentru NOname):

Empatie fata de ce? De imaginatia ta?

| larrii a răspuns (pentru foxsilver):

Multumesc pentru acest raspuns. Mi-ai salvat cateva minute bune din viata sa nu mai scriu si eu acelasi lucru. Mai am de adaugat doar o singura intrebare, si nu vreau dezbatere asupra ei, doar un raspuns din partea NOname: Plante modificate genetic mananci?(evident ca mananci, soia este modificata genetic pe langa multe alte fructe si legume din magazine). Ce parere ai despre OMG-uri, crezi ca iti afecteaza organismul sau nu si in ce fel?

| NOname explică (pentru larrii):

Cred că nu prea e treaba nimănui, decât a mea, cât timp nu fac rău nimănui, dar ne-prea-ştiind ce efecte pot avea asupra organismului meu, totuşi încerc să le evit (şi nu, nu toată soia este modificată genetic).

Iar apropo de modificări genetice, acele găini, care cresc cu o viteză nenaturală atât de mari şi grele, că li se rup picioarele, ce crezi, aşa trebuiau să fie de la natură, n-au fost modificate genetic? Iar vacile, care dau de zece ori mai mult lapte, decât ar da în mod normal (şi puilui său, nu nouă!)? Modificarea genetică demult este infiltrată şi în "industria animală", deci dacă nu vrei să bagi ceva modificat genetic în tine (nu doar bolnav, îndopat cu antibiotice, chinuit şi terifiat), lasă-te în primul rând de produse animale!

| Daniel9988 a răspuns:

Nu imi pasa.Important e ca voi trai.Tu cand intarzii la lucru/scoala(sau ce faci tu), te mai intrebi daca ti-ai aranjat bine parul?

| NOname explică (pentru Daniel9988):

Fără supărare, dar stupidă comparaţie.

| Daniel9988 a răspuns (pentru NOname):

Fara suparare, dar stupida intrebare!

| awspam a răspuns:

Eu alcool prefer... ai tu ceva impotriva mea? daca da esti un rasist...

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Chiar crezi că ţi-ar păsa ce sânge ar fi, sau de la cine, atunci când vine vorba de salvarea unei vieţi, chiar de pretenţii nu este loc!

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Din studii rezulta ca o alimentatie bazata pe legume si fructe proaspete are rezultate mai bune in lupta impotriva cancerului. Chiar si asa, asta nu functioneaza intotdeauna.
Mai exista si situatii in care obiceiurile alimentare ale unei persoane au fost f. sanatoase si acea persoana s-a stins inexplicabil, si viceversa.
Referitor la problema pe care o pui, e clar ca e preferabil sa primesti sange cat mai curat, de la oameni cat mai sanatosi; daca sunt si vegani e si mai bine. Din cate stiu, nu este suficient sange si de aceea se fac campanii de donare, deci e cam greu sa alegi.

| NOname explică (pentru Kis_Iuliana_1983):

Era un substrat în mesajul meu, la care doream ca fiecare să ajungă singur (cine poate, cine vrea).

| Annamaria21 a răspuns:

As accepta de la orice persoana, in primul rand atunci când donezi sânge îți face analize că să vadă că ești sănătos, si cum la noi in tara este criza de sânge că să trăiesc as accepta orice fel de sânge, atâta timp cât nu sunt vegana nu m ar deranja deloc sa primesc sânge de la un om care mănâncă carne, eu nu mănânc carne, pentru că îmi este mila de animale și niciodată nu am fost genul de persoana care sa nu poate să trăiască daca nu mănâncă carne sau sa i de facă pofta, in schimb consum lapte, oua

| UnOmModest a răspuns:

NOname am si o intrebare (ca un simplu om ce sunt si te rog nu o lua in semn de rau, nici unul dintre noi nu doreste acest lucru happy nu?) si anume:
Crezi oare, ca un om care consuma carne (de casa, exceptand-o pe cea din comert si pe cea de p o r c) la inrervale regulate si bineinteles in cantitati mici, diversificand-o, combinad-o apoi cu alimente de originie vegetetala la fiecare masa, nu ar putea dispunde de o grupa sanguina la fel de benefica, ca cea a veganului (din punct de vedere calitativ)?
Iar acum voi veni cu o proprie parere legata de acest subiect, delicat as putea spune, chit ca-mi voi lua un croseu in gura (la figurat vorbind happy ) si anume:
Consider ca ar trebui ca organismul omului trebuie sa fie guvernat de un echilibru ce consta in alimentarea sa, atat cu alimente de originine vegetala cat si cu cele de origine animala (de casa), bineinteles atata timp cat este suprimat excesul privind alimentele de origine animala, de ce?
Pentru ca organismul uman are de castigat din amandoua, fiecare aliment venind cu cate o substanta nutritiva.
Iar carnea (peste, pasare, vita) din cate stim (sau poate stiu eu prost) are si ea, calitati nutritive ce ajuta la o mai buna dezovoltare si functionare a intregului organism.
Si daca omul o consuma haotic, asta este strict problema lui si normal ca sangele lui nu va fi la fel de benefic ca cel al unui vegan.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, da, as alege sangele unui vegan, de ce as face asta?
Sau mai bine spus in ce caz as face asta.
Pai as face-o doar in cazul in care carnivorul fata de vegan, ar consuma carnea haotic si ar practica obiceiuri nocive, cum ai specificat tu.
Insa daca acest carnivor ar consuma carnea (de casa) cu ''cap'' si obiceiurile haotice i-ar fi straine, crede-ma, chiar nu as sti intre cine sa aleg, el sau vegan.
Pentru ca sunt de parere ca organismul ambilor oameni este sanatos, deoarece el si-a extras atat din vegetale (vegan) cat si din carne (carnivor), resursele necesare pentru o buna functionare a sa.
Si inca ceva, nu vreau sa crezi cam am ceva impotriva veganilor, ar fi absurd asa ceva, doar consider ca poti trai la fel de sanatos ca un vegan, daca tu consumi carnea cu ''cap'' si bineinteles nu ai un stil de viata sedentar, atata tot!

| NOname explică (pentru UnOmModest):

"Crezi oare, ca un om care consuma carne (de casa, exceptand-o pe cea din comert si pe cea de p o r c) la inrervale regulate si bineinteles in cantitati mici, diversificand-o, combinad-o apoi cu alimente de originie vegetetala la fiecare masa, nu ar putea dispunde de o grupa sanguina la fel de benefica, ca cea a veganului (din punct de vedere calitativ)?"

Da, cred că nu ar fi identice, sângele vegan calitativ fiind mai bun (numai eliminarea colesterolului rău e deja o diferenţă enormă).

Iar referitor la părerea ta, cred că ar trebui să te mai documentezi.

| simiy a răspuns:

Daca as avea nevoie de sange mie mi-ar fi egal de la cine vine atata timp cat imi salveaza viata

| NOname explică (pentru simiy):

Adică următoarele 5 secunde sunt cele care contează, iar ce se întâmplă în organismul tău pe termen lung e irelevant, nu?

| simiy a răspuns (pentru NOname):

Transfuzia de sange nu te ajuta pentru 5 sec, te ajuta pentru mult mai mult, nici nu cred ca intreaba cineva daca esti vegetarian sau nu cand te duci sa donezi sange. Sunt lucruri mai importante de stiut despre donator decat alimentatia

| NOname explică (pentru simiy):

Repet, este o situaţie ipotetică, în care chiar aţi putea alege (puneţi un pic imaginaţia aia la contribuţie!). Ce aţi alege în condiţiile date, ştiind deja ceea ce vi s-a prezentat (adică: un tip de sânge are proprietăţi curative, altul nu spre nocive)? De ce atâtea ezitări?

| AdryFlorea a răspuns:

Ești un vegan de ăla obsedat, nu?

| NOname explică (pentru AdryFlorea):

Dacă prin "obsedat" vrei să spui "conştient, activ şi cu o dorinţă arzătoare ca toţi să facă alegeri mai empatice, mai responsabile, mai puţin idioate şi egoiste", atunci da, se poate spune şi aşa.

| foxsilver a răspuns (pentru NOname):

Nu NOname! Tu esti CONSTIENTA (dar fara constiinta) doar de persoana ta, esti ACTIVA doar pe TPU, si ai DORINTA ARZATOARE ca noi sa te urmam orbeste!
Adica, sa facem alegeri cat mai IDIOATE si EGOISTE.

| AdryFlorea a răspuns (pentru NOname):

Înțeleg că îți plac animalele, și nu mai vrei să fie omorâte și mâncate, dar fiecare are alegerea lui în viață, dacă mănâncă carne, dacă nu. Poți să fi vegan, dar nu te du la lume și fă-i să fie vegani.

| NOname explică (pentru AdryFlorea):

"...dar fiecare are alegerea lui în viață, dacă mănâncă carne, dacă nu. Poți să fi vegan, dar nu te du la lume și fă-i să fie vegani."

Când sunt fiinţe nevinovate la mijloc, fiinţe care nu şi-au dat acordul (cum ar fi copiii, animalele non-umane), fiinţe care sunt supuse la diverse chinuri, nu se mai pune problema de o simplă preferinţă Personală şi Inofensivă, ca cea de a asculta muzică sau nu, de a purta galben sau roşu. Şi aşa cum avem tot dreptul să-i impunem unui violator de copii să nu mai violeze (eliminându-l din societate), acesta neavând dreptul să ţipe "lăsaţi-mă în pace, e alegerea mea în viaţă de a viola copii!", aşa suntem îndreptăţiţi să spunem "nu" şi violenţei faţă de animalele non-umane, care Nu au ales să fie violate, torturate, ucise şi mâncate. Nu e nimic Personal în alegerea de a chinui şi de a ucide pe cineva, care n-o merită şi care nu şi-a dat consimţământul.

| AdryFlorea a răspuns (pentru NOname):

Lumea nu e corectă și nu va fi niciodată corectă. Îmi pare rău... Animalele se omoară ca să fie mâncate. Dacă chiar te gândești la asta chiar ți se pare înfricoșător...

| NOname explică (pentru AdryFlorea):

Lumea e aşa cum o facem, cel puţin a noastră...

| AdryFlorea a răspuns (pentru NOname):

Bine. Scuze că îți zic aici, public, dar poți să îmi răspunzi la mesaj, te rog?

| Gaby227 a răspuns:

Cand oamenii doneaza sange, doctorii il verifica, iar daca sangele nu indeplineste niste conditii(curatenie, antibacterian) atunci sangele e nefolosit
la transfuzie iti da sange sanatos,

| Gaby227 a răspuns:

Si nu doar veganii au sange "curat"

| nicu_9291 a răspuns:

Nu asi tine cont de cat sa ma fac bine si atat cei care au retineri sunt de persoane cu mentalitate invechita e doar parerea mea si atat

| Guess20 a răspuns:

Sange de taur happy