| DracuIa a întrebat:

Daca ai fi o persoana complet oarba, crezi ca ar mai conta aspecul fizic al unei persoane, sau doar ce zice/ face in jurul tau?

14 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ar conta aspectul legat de trasaturi si culori, dar silueta tot ar conta.

| Mosotti a răspuns:

Pai cum sa conteze fizicul daca nu vezi?!
Conteaza doar ce zice si ce face si ce percepi tu din ce face.

| Hammurabi a răspuns:

Nu sunt total de acord cu ce spune @cehos69.
"pentru ca atunci nu ai avea nimic de reprosat unei persoane legat de aspectul fizic"

Eu, de exemplu, îmi dau seama dacă are țâțe mari și pe întuneric sau cu ochii închiși.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Dismally a răspuns:

Nu, aspectul fizic ar fi irelevant. Ar conta vocea foarte mult probabil.

| mastadont a răspuns:

Hamurabi are dreptate într-un fel. Eu fiind nevăzător din naștere vorbesc din experiență și contează într-un oarecare fel, însă aspectul general al corpului, faptul dacă e grasă sau slabă, înaltă sau scundă, este mult mai relevant decât forma feței sau culoarea pielii de exemplu, pur și simplu pentru că îmi e imposibil să îmi dau seama despre aceste lucruri. E adevărat însă că aspectul fizic are un rol secundar, mult mai important pentru mine este caracterul, vocea, și impresia generală pe care mi-o lasă prin comportament. Acestea fiind zise, faptul că ne place sau nu cum arată o anumită persoană ține în cea mai mare măsură de prejudecățile pe care ni le-a insuflat societatea, la fel ca și în cazul vocii de exemplu, nimănui nu i-ar plăcea o femeie cu o voce groasă, de bărbat, doar pentru că suntem învățați că femeile trebuie să aibă o voce delicată și subțire.
Ah și bineînțeles, o igienă corespunzătoare este necesară pentru oricine, că e bărbat că e femeie, dacă emană mirosuri de ceapă atunci e clar un nu din prima, poate să fie și ea cea mai frumoasă din lume.

| Jessica1235 a răspuns:

Dacă aș fi oarbă nu m-ar interesa cum arată celelalte persoane, m-ar interesa sa aiba un caracter frumos

| Maraa345 a răspuns:

Atunci sufletul ar conta.hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| cehos69 a răspuns:

Atunci ar deveni 100% irelevant, pentru ca atunci nu ai avea nimic de reprosat unei persoane legat de aspectul fizic, infatisare, gesticulare, vestimentatie etc,

Răspuns utilizator avertizat
| cehos69 a răspuns (pentru DracuIa):

Prima impresie pe care ti-o lasa cineva e strict aspectul fizic si prezenta pe care o are, dupa se trece la etapa cealalta din etapa in etapa pana ajungi sa cunosti in totalitate persoana.
dintre un om al strazii foarte destept si unu imbracat foarte bine si cu bani intotdeauna oamenii il vor aprecia si il vor asculta pe cel prost, de ce? pentru ca impresia lasata este net superioara unui om al strazii si prinzi mai repede incredere intr-un astfel de ins.
lucrurile vizuale sunt in general concrete, lasand urme de interpretate dar nu poti spune ca sunt iluzii, parerea mea aici.

| Mosotti a răspuns (pentru cehos69):

Corect ce zici, dar sa luam un caz:
O fata a strazii foarte frumoasa si desteapta, si o tipa de aceiasi varsta total neatragatoare imbracata la 4 ace si cu bani, dar tot desteapta.
Barbatii pe care o vor alege? Daca ar fi sa-si daca partenera.

| Mosotti a răspuns (pentru DracuIa):

Nu poti judeca doar dupa cum arata, conteaza ce are in cap, cum se poarta, cum respecta si asa mai departe.
Mai poti judeca si dupa figura ca de multe ori ea reflecta caracterul, dar nu in toate cazurile.

Nu ai auzit? "Aaaa, asta se vede ca nu e de casa frate".
De ex s-a constatat ca daca doi oameni care seamana la figura, au cam acelasi caracter rau sau bun.
Ptr ca daca la unu figura aia emite ceva, daca la celalalt figura e cam aceiasi, e logic ca emite acelasi lucru.

Asta ca oameni, prieteni, amici, ca pentru partener de sex opus, intai te int atractivitatea la figura, si apoi conteaza si restul comportament, etc, deci ambele.

La orbi e bine (adica daca vrei un partener/partenera asa), ca si daca nu arati deloc atractiv, nu conteaza! Daca era una care ma atragea mult si stia sa se poarte, nu ma deranja ca nu vede, ca m-ar fi apreciat pentru celelalte calitati pe care le am, nu pentru fizicul care nu-l am. Pe langa ca am si siguranta ca nu se p pe mine cu prima ocazie cand da de altul mai nu stiu cum, si asa mai departe.

Si ai mult de castigat, ca te apreciaza doar dupa celelalte calitati.
Nu ca ceilalti ca daca nu sunt atrasi deloc fizic, nu mai sunt interesati sa afle alte calitati, nu toti fac asa, dar majoritatea.