| anonim_4396 a întrebat:

Daca ar fi sa descriem prin simtul mirosului, ce aroma ar avea fericirea?
Puteti sa o comparati cu orice - parfumuri, miresme subtile, arome de mancare, putori, etc etc etc. Dovediti creativitate. Nu staviliti imaginatia.

Sau daca nu simtiti fericirea, arunci descrieti orice alt sentiment sau stare. Numiti la inceput, apoi descrieti.

Mie imi miroase delicios sa aflu raspunsuri creative.

Dau funda pentru cea mai potrivita "mirodenie". :p

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu se poate descrie din punct de vedere olfactiv totusi. Fericirea este completa atunci cand activeaza si alte simturi, nu doar unul. De exemplu, un puzzle este complet cand are toate piesele, toate bucatelele. Fericirea nu ar avea aroma unui cadavru sigur, mai degraba as compara-o cu florile frumos mirositoare sau cu chimicale care urca nivelul de dopamina in tine. De asemenea, o mancare poate sa miroasa placut si astfel creste nivelul de dopamina, deci al fericirii practic.

| SilentRain a răspuns:

Are aroma de cannabis

| MPersephone a răspuns:

Parfum mexx black amestecat cu mirosul unei seri racoroase de toamna.

| Delcatty a răspuns:

Alege orice parfum pe care il ai de foarte mult timp si care iti induce nostalgie. E cel mai usor prin simtul olfactiv sa iti amintesti chestii frumoase si chiar destul de clar, lasand la o parte ce e rau.
In cazul meu, e mirosul de lemn.
Bunicii mei au o casuta de lemn la tara. Imi placea foarte mult sa merg la ei in pod si sa ma joc darts sau sa admir colectiile bunicului. Are jocuri vechi, carti, un cutit decorat si suveniruri de la vanatoare.
Cand deschizi geamul, se simte muntele, racoarea tipica si imediat imi amintesc cum mergeam la padure sa culeg fragi, flori pentru ceai sau pur si simplu sa ma plimb cu bunicii.
Viata era mult mai simpla fiind copil. Aveam o umbrela pentru necazuri sau pur si simplu nu le percepeam. Adoram sa merg pe acolo. As mai merge si acum, numai sa am timp.