| Dismally a întrebat:

Daca ar fi sa te nasti din nou si sa fii obligat sa alegi un defect la nastere cu care vei ramane toata viata, ce ai alege:
- sa fii urat/a;
- sa fii prost/asta;
- sa fii ghinionist/a;
Si de ce? happy

94 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Dintre ale tale as alege prostia

| Dismally explică (pentru Emazio):

Eu asta nu as alege, orice altceva happy

| RAY a răspuns:

2,sa fiu prost, sa traiesc crezand ca am un scop in existenta asta, prosi sunt fericiti mereu, cei înțelepți gandesc prea mult si devin secati de fericire si se reflecta deprimarea in privirea lor, da tu nu crezi ca as vrea sa cred in basme dar eu sunt realist nu idealist sau iubitor de basme

| Dismally explică (pentru RAY):

Da, fericiti cei saraci cu duhul big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți alege să fii ghinionist, asta este o interpretare a eveimentelor. Deasemenea să fii sau nu prost, depinde de context, pe care uneori poți să îl alegi, alteori nu.
Astfel îmi mai rămâne din listă să aleg să nu fiu Făt Frumos.
Dar nici asta nu pot alege, deoarece cum arăt este detereminat de gene, de cum te naști, deci nu este o alegere despre cum ar fi să fie pe care o poți face. Cum te naști nu este alegerea ta conștientă.

| Dismally explică (pentru sadrian46):

Nici sa te nasti din nou nu este posibil deci stai fara griji big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru Dismally):

Asta nu, dar te poți reseta. Unde? La gândel. Meta-noia, tranformarea modului de a gândi, a atitudinii, ceea ce pocăiții numesc pocăință, care vine de la căință, adică de la a-ți da seama că ai greșit în raport cu nevoile momentului actual al vieții tale, și ai decis să ai un alt comportament. Și atunci, tot conform pocăiților, ești born again. născut din nou, și apoi, vorba lui Isus, dacă veți fi ca copii, adică cu o minte nouă, veți ajunge în împărăția ceruririlor, numai așa, adică într-o zonă mai perfectă ca lumea de aici de jos, acolo unde domnește Iehova, în regatul lui, pe care ei la templu îl trăiesc iehoviții, cei care spânzură pe Isus pe un lemn, ei îi zic stâlp de tortură, căci au oroare de simbolul creștin numit cruce, care vin la tine la ușă și îți rezolvă viața veșnică cu trei fraze citite din Turnul de Veghe, editat la Neviorc, de îmi să îi arunc pe scări cu paști și dumnezeii lor cu tot, dar uneori vin niște pocăite din acelea cu fuste lungi și doruri nepotolite, de îmi vine să le spun, soro, trupul meu te dorește. Dar mai vin și niște mormoni să îmi predice cartea lui Mormon, care este altă fițuică SF, care are în ea și un sfânt numit Moroni, iar moron în anglo americană înseamnă tâmpit. Așa că după așa spălare a creierului mă simt moron și nu îmi mai trebuie nimic. Amin. Hocus pocus.

| Drimmero a răspuns:

Ghinionist, norocul ti-l mai faci si cu mana ta, daca te duce capul faci fata si situatiilor neprevazute.

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Cred ca e grav cand ai parte doar de probleme, una dupa alta, cand nu se leaga nimic, nu functioneaza nimic cum ar trebui big grin

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Cum nimic nu e vesnic, nici ghinionul nu va face exceptie de la regula, o data si-o data rasare soarele si pe strada ta, se intoarce roata

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Regula este ca iti alegi defectul pentru toata viata big grin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai si daca alegem unul, celelalte inseamna ca le-am avea? Adica opusul lor? Sau exista sansa ca daca alegem unul... sa le avem si pe celelalte?

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Alegi un defect la celelate vei avea ori calitatile ori vei fi la nivelul "normal"

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa fiu prost. Pentru ca EA nu m-ar mai fi bagat in seama si mai ales de-a lungul intregii vieti nu mi-as mai fi pus probleme peste probleme...

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Te-a facut sa suferi acea EA?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Da si ba. Nu cu intentie. Amintirile cele mai pregnante sunt alea placute, o gramada de detalii, iar faptul ca ne-am despartit e rational vorbind ceea ce era mai bine pentru ambii, pana la urma. Ea are cariera si a ajuns unde si-a propus prin forte proprii, e implinita din punctul asta de vedere si poate o fi cu careva, poate nu, poate o avea o duzina de f*ck buddies, poate o fi virgina la 40 de ani, e fix irelevant - eu am un copil si... am un copil. Punct. There's no happy ending here. Yet. Macar faptul ca am reusit sa discut cu ea una-alta m-a facut mai deschis sa discut despre asta per total si ma motiveaza sa fiu mai putin ratat zi de zi. Si sa nu imi mai pling de mila. Bine, nu imi plingeam de mila, doar ca ma consuma grav de tot vina. Vina ca am fost idiot si nu am luptat suficient ca NOI sa continue sa existe. Acum mai am ceva pitici pe creier, dar incerc sa ii tin aliniati si sa exploatez pe cit posibil ceea ce am. Sa muncesc cit mai eficient, sa fac cit mai multa miscare si activitate care sa nu implice statul in fata unui ecran.

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu trebuie sa ramai blocat in problemele din trecut, trecutul nu il poti schimba, ce a fost a fost...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Bineinteles. Intru totul de acord. Discutam de 20 de ani diferenta. Poate ar fi ajutat daca era de 200 de kile si nasoala acum. Sau poate nu, ca la mine cel mai mult conteaza conexiunea mentala. Logic e sa mergi mai departe si sa nu te ancorezi in trecut. E foarte usor de spus asta. Cind te loveste insa avalansa cum am patit eu, e a naibii de greu de implementat. Oricum, sunt pe panta ascendenta de-acum. Sa vedem cu pandemia si cu restul cum mai merge treaba...

| Drimmero a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Capul sus, maestre! Or veni ele vremurile bune, poate iti vei gasi cu adevarat jumatatea, balta are peste, tu sa fii sanatos

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu a spus nimeni ca va fi usor, dar trebuie sa mergi mai departe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Drimmero):

Sint blocat cu jumatatea actuala. Nu pot sa las copilul cu ea. Sub nici o forma. Dar vad lucrurile mult mai roz, oricum.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Vorba cintecului, the only way is up!

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Corect happy

| Jus7t a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tu ai un copil și ea are o carieră de succes, dar tu ești divorțat?
Oricum, multă baftă, poate că o să iasă cum vrei tu happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jus7t):

Nu sunt divortat. Indiferent daca as fi sau nu, nu ar fi logic si nici rational si nici macar ok fata de ea sa ma apuc de o cruciada acum. Gindita la rece, sintem mai diferiti acum decat am fost cu 20 de ani in urma. Si... tot ce vreau sa iasa e sa imi vad linistit de ale mele, sa devin din ce in ce mai bun si mai eficient profesional, iar ea sa aiba o viata fericita. Din ce am povestit, se declara implinita. Ca mai lipseste una-alta, ghinion. O sa se descurce. M-a ajutat enorm faptul ca m-a suportat sa povestim in saptamana aia cit eram low-low, de-acum tot inainte. Daca o sa fie exagerat si inutil de politicoasa si o sa mai stam la povesti din cand in cand, cu atit mai bine - cel putin asa sper. Cum ziceam, nu e nimic logic si rational la mijloc, iar eu acum incerc sa rationalizez, compartimentez, planific. Eram in stadiul in care asteptam sa mai treaca o zi, sa mai emit o factura, sa mai platesc niste datorii... unii i-ar zice depresie. Poate chiar era. Dar pana la urma esenta iesirii din impasuri de genul tine tot de ceea ce putem NOI sa procesam, chiar daca adesea ajuta si un mic impuls de la cei din jur.

| Jus7t a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dacă erai și tu singur cum presupun că e ea nu văd de ce nu, dar tu știi mai bine, te cunoști pe tine și pe ea și poți să îți dai seama de mai multe.
Dar totuși, e bine și cum ai spus tu, să mai povestiți uneori, e bine să ai și oameni așa, cu care ai o legătură de genul asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jus7t):

Am fi foarte divergenti acum, cred. Plus ca deja de pe la 40 incolo fiecare e cu piticii si tabieturile lui... sau nu. Eu unul acum ma lupt cu mine zi de zi si incet-incet cistig. Unde o sa duca asta, nu stiu. Pina la urma nu conteaza rezultatul final, important e sa nu renunti. P.S. Mai bine sa pastrez niste amintiri deosebite decat sa le stric cu prezentul. Sau... mai e pana intra timpul in sac.

| Wr3nch a răspuns:

Urat. Oricat de rau ai arata tot se gaseste cineva si pentru tinelaughing

| Catrice a răspuns:

Urâțenie și ghinion deja am deci...

| Dismally explică (pentru Catrice):

Esti sigur/a ca le ai pe ambele? big grin

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Totul îmi merge prost și când ma uit in oglinda, nu vad nimic frumos.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Pai frumusetea ti-o vor descoperi altii, tu s-ar putea sa nu o vezi happy

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Eh, detalii, detalii...

| Frank51 a răspuns:

Ai pus cele mai tampite defecte. Nimeni nu ar vrea sa fie urat sau prost, si ghinionist in ce mod? Adica sa ai toata viata ghinion in dragoste, financiar, social, emotional? Nimeni nu poate stabili asta laughing

Daca ar fi sa aleg dintre toate defectele posibile, as alege o forma foarte usoara de anxietate, pe care o pot trata foarte bine si singur.

| SilentRain a răspuns:

Urâtă si deșteptabig grin
Proștia n-are leac
Iar cu ghinionul nu te joci!

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Asa este, tot uratenia o aleg si eu big grin Frumos am fost dar nu am stiut sa profit de asta si nu m-a ajutat la nimic, ghinion am destul si clar nu mai vreau asa ceva...

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Hmm,cum ai fost frumos...si acum nu mai esti
Eu nu stiu cum e sa fi frumos laughing

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Pai nah, batranetea laughing Nu mai am silueta de acum ceva ani si nici pletele.

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Ah ala e doar ambalajul, conținutul e cel cu adevărat prețios big grin

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Asa este dar o sa lucrez putin si la ambalaj, bine ca nu am nevoie de modificari majore big grin

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Mișto de tine!

| gemeni6226 a răspuns:

Cred ca as alege sa fiu proasta nu cred ca as putea rezista psihic la uritenie nici la ghinioane.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca ar fi sa ma nasc din nou as vrea sa fiu un Transformers exact ca personajul Shockwave din desenul animat Transformers Prime Shockwave. https://www.youtube.com/watch?v=anpR9q9oO6E https://www.youtube.com/watch?v=dF5lyqaxpmU
"Un singur robot, un singur ochi, un singur foc laser"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fiu prost sau urat ca astea afectează pe ceilalți nu pe mine

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Prostia te afecteaza si pe tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urat, cu inteligența faci multe in ziua de azi, ghinionist sunt deja.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Asa este, poti depasi multe probleme happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Dap, inclusiv complexitatea aspectului fizic, treci relativ repede peste, pe când unul prost poate cădea în depresie și alte alea. Urat cu adevărat te poți numi când nu ai deloc pic de personalitate și caracter happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Trecu la naiba repede, nu te place adio

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Man știu ogrămadă de urâți care au gagici p.o.r.n.o crede-mă că e foarte important sa fi inteligent, mult mai important decât frumos și prost mai bine urat și cu personalitate, carisma, inteligența... Nu știu cum arăți tu, dar daca ție viața ți o fost nedreaptă să știi că alții au avut o alta viața. e foarte important sa fi șmecher mai important decât aspectul fizic. fetele nu s atrase de băieții frumoși și prosti. și nu e vorba numai de femei aici privind inteligența... Frumusețea e trecătoare, inteligența in schimb nu. Aratami tu pe cineva care e prost și are gagica chit că arată bine și atunci te voi crede in schimb băieți urâți am văzut peste tot cu fete nu neapărat frumoase dar erau average 7/10.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Asa este happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu stiu,cu toti stim,da ve tu esti unicata haaaa fii ma serooasa si lasa basmele astea ca provoci suferinta, si eu cunosc fete care au incercat vu de astia si au simtit scarba si mila, eu macar pot dovedi ca fata de saptamaba trecuta, baiatul era bun, cuminte dar lipsea chimia intre ei

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Haaaa cati golani au iubite si vagabonzi, tocilari de ce sunt virgini? Numai minti omule

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sunt băiat mă prostule nu fata laughing ești frustrat asta e chestia Man dar îți spun sigur că sunt mulți băieți urâți cu fete ok nu te mai amăgi că te consumi degeaba ești tânăr e păcat de tine, încearcă să fi mai optimist.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca incepi cu jigniri clar esti un copil fara minte

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Man după răspunsurile tale, frustrările și misoginismul de care ai dat dovadă nu știu care, mi' că e cam invers happy nu te am jignit da chiar tu care ești Rank 1 nu ți ai dat seama după atâta timp că sunt băiat mai ales că scrie clar când îmi accesezi profilul cum pana mea sa nu ști atâta lucru... Eu îți spuneam adevărul nu mai fi așa frustrat sunt mulți băieți /bărbați urâți care au gagici la tine e o problema psihologica încearcă să nu mai agăți online mai ales daca ai văzut că nu merge z schimbați mentalitatea.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ce iubita ai

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Am avut man dar eu daca as vrea sa incerc as face o in realitate nu sa cunosc în mediul virtual. pe mine depresia m-a pus la pământ da nu am o părere așa despre femei fiindcă nu s superficial. îți dai seama că dacă nu aveam depresie și anxietate aveam iubita și nu îmi petreceam atâta timp pe TPU... Până să nu mă îmbolnăvesc cunoscusem cateva gagici adică aveam încredere mare La mine depresia e într-un stadiu serios la fel și anxietatea, când ai o astfel de depresie nu prea te mai gândești mult la altceva decât să faci cumva sa o ameliorezi, îți fura toată energia z interesul, voința. Da încredere încă mai am in mine și sunt capabil de multe daca îmi propun. Eu nu am frustrări...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si clint spune asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu știu ce o zis... Da eu îți spun adevărul... Cu depresia nu te joci.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati urati ai vazut cu frumoase, prezinte niste cupluri

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Am văzut și pe strada și pe Facebook și la sat am văzut... Bine nu erau toate frumoase dar după cum am mai menționat erau acceptabile, adică nu îți era rușine să ieși cu ele pe strada. am văzut și băieți cu strabism care aveau gagici ok. ți-am mai zis du-te la sala z slăbește... Lucrează la aspectul fizic daca asta e problema nu îți pierde timpul cu altceva. și lasă dulciurile la o parte oricât de greu ți-ar fi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da omule si noi am vazut, eu vb de majoritati nu de raritati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As alege varianta a2-a.

Nu cred ca exista om normal sa cap sa aleaga de bunavoie prima varianta - sa fie urat toata viata.

Iar a3-a... ce sa zic. Degeaba esti destept daca esti ghinionist. Mai bine prost si norocos.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Eu as alege sa fiu urat, m-as descurca cu inteligenta si nororcul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proasta.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Poate fi si asta o cale spre fericire happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Prostii sunt mai fericiti sad

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Ar putea fi dar crezi ca se pot bucura de fericire?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Sigur.De ce n-ar putea?

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Probabil nu ar sti ca sunt fericiti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urat și urât de lume, asta as alege. happy
Ca barbat urâtenia e ok, daca ai cap si nu esti ghinionist.
Dar, nimeni nu-mi garantează că o sa fiu inteligent si norocos.
Și așa, dintre cele 3 e mai bine să plec cu urâțenia. happy

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Da, si eu cred ca ar fi cea mai mica problema asta happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Mai bine logan cu roți decât lamborghini fară roți. Cam asta e treaba.

| troleibuz a răspuns:

Urat pentru ca nu imi prea pasa de aspectul fizic.

| Dismally explică (pentru troleibuz):

E foarte bine happy

| troleibuz a răspuns (pentru Dismally):

Tu ce ai alege?

| Dismally explică (pentru troleibuz):

Eu as alege sa fiu urat, cu inteligenta si norocul as putea obtine orice happy

| Nume6 a răspuns:

Sa fiu urat pentru ca astia au cel mai mare noroc in viata. Pentru ca lor le da Dumnezeu tupeu si determinare sa faca ce-si doresc. Am cunostinte care arata ca o maimuta si sunt realizati pe toate planurile. Degeaba esti frumos daca n ai curaj sa lupti pentru visurile tale. Frumusetea trece, dar viata pe care ai realizat-o ramane.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nume6):

Tupeul si determinarea se pot si educa, crede-ma. Cele mai mari bariere pe care le intilneste un individ in cursul vietii sunt cele pe care si le pune de unul singur, nu cele pe care i le pun altii. Depinde foarte mult de modul in care tratezi tot ceea ce ai de infruntat in viata. Poti alege sa te plingi de probleme si sa te opresti sau sa dai cu capul in ele si sa mergi mai departe.

| Swetlly122 a răspuns:

Cu toții ne am născut prosti

| anonim_4396 a răspuns (pentru Swetlly122):

Tu vei muri la fel trust me, întrebările și gândirea ta îmi dau dreptate, totuși ești o tipă norocoasa ca ești abordată de unii băieți/bărbați dar după ce perle scoti pe gura nu cred că ar sta vreunul normal la cap prea mult timp in preajma ta. Mulțumestei mamei tale că Tebo făcut o fata frumoasa că de frumoasă este frumoasa de deșteaptă ești frumoasăwinking

| Dismally explică (pentru Swetlly122):

Poate dar unii mai scapa de prostie pe parcurs big grin

| Swetlly122 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt și deșteaptă ca nu am luat bacul pe ochi frumoși

| Swetlly122 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți dai seama ca de fata cu ei nu scot perlele astea cât de dusa ma crezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Swetlly122):

Și atunci le scoți aici sa ne traumatizezi pe noi?laughing)

| Cosmin89321 a răspuns:

Ghinionist,pentru ca nu cred in ghinion si noroc rolling on the floor))
Also, crestinii astia care sunt foarte religiosi nu sunt deloc religiosi daca cred in ghinion, cifra 13, sau alte chestii din-astea pentru ca Dumnezeu zice sa nu ai alti zei, iar ghinionul e ceva total diferit de crestinism. Nu ca as fi eu tare religios.

| Dismally explică (pentru Cosmin89321):

Ce bine ar fi sa nu exista ghinionul happy

| Titan123 a răspuns:

Ghinionist căci pe parcurs mi-aș putea reveni

| Dismally explică (pentru Titan123):

Nehh, nu merge asa, va trebui sa ramai toata viata cu ce alegi big grin

| florincroitoru a răspuns:

Aș alege să fiu prost, pentru că asta nu m-ar împiedeca în carieră și nici nu ar îndepărta fericirea de mine. Ca exemple: regii și președinții multor țări au fost niște proști: Ceaușescu, Constantinescu, Regele Mihai, Kaiserul german Wilhelm al 2-lea, George Busch jr, Klaus Iohanis, Nikita Hrusciov.

| Dismally explică (pentru florincroitoru):

Nici macar Ceausescu nu a fost prost, era incult poate dar prost nu era...

| florincroitoru a răspuns (pentru Dismally):

Eu zic că era prost. Se vede asta din urm fapte:
-a adus populația țării la foamete, mai puțin capitala, unde se găsea de cumpărat mincare. În provincie nu găseai nici untură, paste făinoase, conserve...
-a dat ordin să fie construite multe blocuri de locuințe, deși populația nu a cerut așa ceva.
- a dat ordin să fie construit metrou de adîncime în București, deși e la fel de greu de construit acest lucru cum e și la Berlin. La Berlin majoritatea liniilor de metrou sînt de suprafață.
- a dat ordin să se producă metal mult mai mult decît era necesar pentru industria noastră, acesta fiind vîndut în afara țării pe prețuri foarte mici.
Mai am cel puțin 10 chestii, dar cred că ajung acestea ca să arăt că Ceaușescu era un prost.