| adrianpetrican a întrebat:

Daca arctica ar fi continent ca si antarctica vara ar fi ca si in emisfera sudica?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vara în emisfera sudia e cu un grad doua mai scăzut ca în emisfera nordica

| relian a răspuns:

laughing despre ce fantezii vorbesti?
Arctica este la polul nord, Antarctica la sud, asa si intrebi daca ar fi continent, ce legatura are daca este uscat sau apa, ori gheata?

La poli tot timpul vor fi tem f scazute, indiferent ca ai uscat, apa sau aer.
Deci vara nu va fi ca vara va fi tot iarna laughing

| Lioana a răspuns:

Temperaturile in cele 2 emisfere sunt date de modul in care se roteste Pamantul, adica de pozitia zonei respective fata de Soare, nu de Arctica sau Antarctica.

| LordCristobal a răspuns:

Ba nu cred ca ar fi fost bine ca Arctica sa fie la fel ca Antarctica. Daca era asa cum zici Europa si America ar fi fost foarte friguroase si inghetate pe tot timpul anului.Pentru ca Arctica daca ar fi continent era mult prea aproape de Europa si America de Nord.
Antarctica e izolat de celelate continente prin oceane altfel daca era lipit de Africa si America de Sud era nasol tare in emisfera sudica.
Dar nu stiu ce ai vrut sa zici prin intrebarea ta ca oricum vara in emisfera sudica e foarte cald.

| adrianpetrican explică (pentru LordCristobal):

Daca anatarctica ar fi legata de america de sud si africa cum zici tu cum ar fi la ecuator?

| adrianpetrican explică (pentru LordCristobal):

Daca antarctica ar fi legata de america de sud si africa cum zici tu cum ar fi la ecuator, in Ecudor mai precis!

| RAY a răspuns (pentru LordCristobal):

E o diferență de un grad, doua între cele doua emisfere

| RAY a răspuns (pentru adrianpetrican):

Antarctica e mai aproape de Argentina știi?

| adrianpetrican explică (pentru RAY):

Deci vrei sa zici ca ambele emisfere sunt incalzite in mod egal de soare 6 luni emisfera nordica 6 luni emisfera sudica?

| RAY a răspuns (pentru adrianpetrican):

Nu ma împac asa bine cu matematica și fizica încă sa fii calculat asta, sabin e cu matematica și inferno

| LordCristobal a răspuns:

Hai ca mi-am dat seama ce voiai sa intrebi.
Pai orice continent sau tinut situat la poli va avea intodeauna temperaturi si vreme extreme, adica noua luni din an intre -80 si -20 de grade iar trei luni vara sa zicem temperatura atinge zero grade.
Da, vara ar fi aceeasi ca si in emisfera sudica doar intervalul de timp difera.
Adica daca in nord vara e in lunile iunie-august cred ca in sud vara ar fi decembrie-februarie(asta daca nu gresesc).