| RAY a întrebat:

Daca bag o pisica in congelator sa stiu ceva care va vindeca o boala umana, este moral? Avem voie sa sacrificam animale in interesul nostru?

Răspuns Câştigător
| AndreeaWTS a răspuns:

Eu sunt vegană, am mai spus-o și în alte postări.
Dar totuși, dacă sacrificarea unei pisici poate salva o viață umană, consider asta perfect moral.
Probabil n-ar trebui să exagerăm și să devenim "habotnici" cu protecția animalelor. Dacă consideri viața unui animal la fel de importantă ca viața unui om, e posibil să fii dus cu pluta...

| RAY explică (pentru AndreeaWTS):

Imi placi mult,esti o fata inteligenta,pai ipocriti astia sa vezi cum plang,dar acele animale au suferit, vaca e animal sfant in india si astia sacrifica vaca si o mulg, sunt ipocriti atat, sa stii ca oameni sunt empatici mai mult cu animalele si pe buna dreptate ca oameni sunt cancerul planetei, cel mai rau animal

| supadeceapa a răspuns (pentru AndreeaWTS):

RAY nu e om de știință ca să facă el experimente pe pisici, totuși.

58 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ia vezi, tu incapi? stai dupa ceas 1 minut sau cat ziceai

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai este vreo regula scrisa care nu poate fi incalcata in lumea asta? Altceva decat morala? Deci suntem liber sa facem ce vrem.

Normal ca nu ar fi ok, insa... daca asta inseamna sa salvezi viata unui om, atunci putem spune ca este moral.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Moralitatea umana este o mare porcarie, omul e ipocrit de fel

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Adevarat.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Aia care ucid muste,gandaci, paianjeni, sobolani sunt ok, sobolanul e mamifer si sufera, dar asta nu contează, sa vezi exagerari gen ca moare o posica daca sta in. întuneric 1 minut., o pisica poate sta liniștita pana la _10, 15.grade,astia uita ca pentru telefonul lor lucreaza copii in africa, atata empatie falsa

| Mosotti a răspuns:

Da, avem dreptul, intre o pisica si noi, aleg pe noi, asta e. Cu moralitatea mori cu zile.

| Emma30555 a răspuns:

Este imoral, ilegal și oribil sa faci un animal sa sufere

| RAY explică (pentru Emma30555):

Tu consumi carne?

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Am mai raspuns cuiva. Una e sa sacrifici un animal pentru hrana, și alta e sa te porți cu el ca și cum ai fi psihopat. Suferința unui animal trebuie curmata indiferent de situație. Dacă noi oamenii ne hrănim cu animale am înțeles, omori găina pentru hrana dar nu o torturezi nu o faci sa sufere inutil, altfel te descalifici ești inuman

| RAY explică (pentru Emma30555):

Dar in timpul vieti sufera gaina aia, dar asta nu conteaza sau porcul ala

| Serket a răspuns (pentru Emma30555):

Până să ajungă în farfuria ta trăiesc în chinuri, sunt lovite, ele nu mor instant când le ucizi pentru hrană, ai auzit vreodată un porc guițând și suferind înainte să fie înjunghiat pentru masa de Crăciun? Căci la oameni le plac sarmalele micii, în momentele alea suferă cel mai mult, pentru că ți se pare ceva oke să le mănânci intestinele, ficații, stomacul, pielea, ți se pare oke să se procedeze așa, să le ucizi pentru că, consideri că asta e soarta lor. Până să ajungă să le porți blana, pielea, ele sunt jupuite de vii, atunci să te gândești la chinuri.
Așa că ce mai contează dacă bagi o pisică în congelator, o torturezi, o sacrifici pentru binele omenirii?
Oamenii in general devin foarte sensibili și empatici când vine vorba de pisici și de câini, atunci o bagă p-aia cu protecția animalelor.

| RAY explică (pentru Serket):

Corect

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu sunt de acord cu asa ceva. Au apărut tot felul de legi, de condiții de a tine animalele, nu este normal sa sufere, asta ne descalifica pe noi oamenii. Știu ca asa se întâmplă dar sper sa apară legi care chiar sa le apere

| supadeceapa a răspuns (pentru Serket):

În ce haaal aberezi. Se vede că nu ai călcat în viața ta într-o fabrică. Animalele sunt omorâte cu gaz, în timp ce dorm, nu suferă absolut deloc. Nu vă mai uitați la filmulețe cu ce se întâmpla în fabrici acum 50 de ani că suntem în 2021 și avem norme de respectat. Înjunghiatul porcului numai în comune primitive se mai întâmplă.

''Așa că ce mai contează dacă bagi o pisică în congelator, o torturezi, o sacrifici pentru binele omenirii?''
Sigur că poți să faci asta dacă ești om de știință, dacă faci un studiu, ești supravegheat, filmezi procesul și iei notițe ca să nu chinui animalul degeaba, dar nu dacă ești RAY de pe TPU și face asta acasă de plictiseală. E ilegal, în primul rând. În al doilea rând, oamenii de știință au studiat destul animalele, poți citi articole științifice dacă vrei să vezi cum funcționează, e absolut nenecesar un experiment de genul ăsta.

Ce-ar fi să facem toți experimente acasă de capul nostru?

| RAY explică (pentru supadeceapa):

Atat timp cat nu a pățit absolut nimic ba mai mult s-a intors la mine, am luat o pisica am dus-o in camera la 20 de grade, apoi am pus-o in congelator preț de 10 secunde, apoi am deschis a m scos-o eu nu a fugit din bratele mele, apoi cand am incercat sa o bag iar ea a retinut.pericolul fara sa fie stimulata, si noi la fel, ea acum o sa urască acel lucru

| RAY explică (pentru Emma30555):

Stii iisus a avut dreptate,primul care nu are pacate sa arunce primul piatra,azi aruncam cu pietre in toti dar ne dam ingerasi, uite soareci ei simt durere, dar cica e legal sa il omori sau un sobolan, pai ce rau ti a facut, ca vrea hrana ca si tine

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

De ce mergi mereu la extreme? Cine se da îngeraș? Dar tu ai înțeles ca exemplul tău era prea aiurea? Nici șoarecele ala nu trebuie omorât în principiu și nu în suferința, dar nu poți trai cu ei în casa fiindcă îți dăunează tie. Nu te pune nimeni sa le iei acasă doar sa nu le faci rău atât cât poți. Eu de exemplu am avut un șoricel la munca, și îl vedeam deși se ascundea, l a început mi era teama apoi ma amuza. Într o zi au venit de la derazitare și mi-a părut rău la gândul ca a fost ucis apoi l am văzut în curtea instituției se ascunsese, era și un canal pe acolo deci a scăpat. Eu m-am bucurat. În fine, nu era ok sa trăiască în instituție fiindcă se înmulțesc, poți lua boli, unii ataca, dar dacă a scăpat totuși eu m-am bucurat pentru el.

| RAY explică (pentru Emma30555):

Nu ma referam la tine emma, tu ai dreptate

| Serket a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu te ambala man. In majoritatea locurilor mai izolate se practica injunghierea si sunt destul de multe, acolo unde sunt normele, unde e ilegalitatea? Si in cazul fabricilor cu suferinta sau fara omorul e omor " sunt omorate cu gaz" rly, ce zici de moarte naturala? Hai sa nu fim ipocriti si sa recunoastem ca nu valoram si le respectam viata celorlalte animale, ci profitam de faptul ca nu sunt si ele ca noi, le abuzam in folosul nostru si le apreciem doar dupa ce le omoram, le mancam, pentru ca noi suntem superiori lor.

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Tu chiar ai făcut asa ceva? Dacă da, ești bolnav psihic, oameni ca tine ar trebui închiși și bătuți de dimineață până seara. Dacă nu, îmi retrag cuvintele dar dacă chiar ai făcut asa nu am cuvinte sa scriu aici supărare am ca astfel de oameni trăiesc printre noi, ei fiind bolnavi. Dar eu cred ca ai făcut nimic rău asa ca îmi retrag cuvintele. Tu ești om bun dar pentru cei care nu sunt e valabil

| RAY explică (pentru Emma30555):

Si voi care mamcati carne,omorati muste,tantari,gandaci,soareci sunteti sadici si cu probleme mintale, in india vaca e sfanta voi o mâncati si ii beti si laptele, numai vb de animalele de la zoo toata viata in zoo, nu am torturat pe nimeni, doar am restat cv, nu i-am facut nimic, e perfect sanatoasa, ideea nu era sa ii fac rau si sa vad daca are memorie de lunga durata, a stat cateva secunde intr-un loc inchisa atat

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Ai traumatizat un animal nevinovat, care nu se poate apara, nu are gura sa zică, pentru o curiozitate tâmpită, asa încep și criminalii în serie toturand animale. Sincer nu am ce sa spun decât părerea mea sincera, cred ca e posibil sa fii mai mult decât un ciudat care sta în casa și are idei dubioase, trăiești în lumea ta și nu realizezi câte probleme ai, din plictiseala stai și filozifezi idei nerelevante de multe ori. Nu ar fi o problema dar dacă îți vin idei de experimente avem o problema Într un anturaj în viata reala nu as avea niciodată încredere în cineva de genul tău, mie mi se pare ca poate ar trebui totuși sa realizezi ca ai înclinații spre fapte antisociale. Scuze dacă ti se par prea critica, chiar am încercat sa mi controlez limbajul și sa nu ma las dominată de emoții, eu chiar iubesc pisicile și câinii, nu suport cand cineva le face rău, sau încearcă, nu suport nici dacă vad ca nu le îngrijesc stăpânii, dar probabil pentru cineva de genul tău e un subiect de neînțeles.

| supadeceapa a răspuns (pentru Serket):

Mănâncă tu carne de animal bătrân, mort din cauze naturale, cred că habar n-ai ce vorbești. Baftă s-o digeri, în primul rând laughing.

N-a zis nimeni că nu ne folosim de animale, de aia le creștem, dar nu suntem în 1800 ca să le provocăm suferință inutilă. Un animal omorât prin metodele ce le-ai înșirat tu mai sus e o carne irosită, pentru că animalul când e stresat și când se teme, elimină adrenalină și tot felul de substanțe care scad calitatea cărnii, deci în afară de psihopați, nu are nimeni niciun interes să le chinuie.

Nu trebuie să gândești în extreme. Crești animal pentru carne, asta nu înseamnă că-l omori cu ciocanul în cap în 2021 când există metode prin care să-l omori fără să fie conștient de absolut nimic și să plece fericit de pe lumea asta.

Nu am de ce să mă ambalez, man, doar îți explic niște lucruri. În zone izolate se întâmplă și violuri, asta le face ok? Le scoate din ilegalitate faptul că nu află lumea atât de ușor de ele sau că unora li se pare normal să facă asta? Get real. Dacă-s 3 tâmpiți pe undeva care fac o mizerie, nu înseamnă că trebuie s-o faci și tu, astea-s argumente de grădiniță. Și legea e accesibilă, poți s-o citești oricând.

Nu e degeaba considerat semn de sociopatie abuzul asupra animalelor. Și nu a zis nimeni că trăim într-o lume ideală și totul e roz, dar nici nu merită să încurajezi așa ceva.

| RAY explică (pentru Emma30555):

Si eu le iubesc fata, mereu ma opresc in fata lor, nu intelegi ca nu i-am facut nimic, nu sunt nebun sa provoc suferinta si sa ma bucur, a fost un test, asa cum se face pe soareci

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Dar lasă testele, nu e nevoie de ele, fa ți și tu alte preocupări. Pisicile sunt animale libere, îți iei pisică pentru fericirea ei nu pentru a ta

| RAY explică (pentru Emma30555):

O pisicuta alb cu negru, orice fiinta are acelasi drepturi de miscare., libertate.

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Exact. Fără experimente inutile.

| RAY explică (pentru Emma30555):

Curiozitatea are limite.

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Asa sper. Promite ca nu mai faci experimente.

| RAY explică (pentru Emma30555):

Numai fac experimente pe pisici, promit, de azi incolo numai testez pisici in modul frica

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Sper din tot sufletul sa nu mai faci nici un fel de experiment ca nu știu ce înseamnă la tine experiment bun. Toate duc la frica dacă ii rapesti cuiva libertatea de a alege. Și un bine dacă îl faci cu forța se cheamă ca ai făcut un rău. Lasă animalul sa fie animal, lasă natura libera, fiecare sa trăiască în legea lui. Tu ai doar curiozități de care te poți lipsi. Găsește și tu altceva, nu fii egoist sad

| RAY explică (pentru Emma30555):

Daca as avea iubita nu as mai avea nebuni de astea

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In alte tari dacă ți-ai sacrificat animalul de companie faci ani grei de pârnaie pentru că acolo e protecție animalelor foarte dură și legile de așa natură.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Romania nu merge nimic, e o țară de cacao in care nu contezi ca om ci doar trebuie să fi un sclav plătitor de taxe și impozite. Muncești o viață întreagă ca prostul și nu te-ai ales cu nimic îți da statul român o pensie de rahat.

| Apokales a răspuns:

Nu este moral, dar este practic. Insa legal nu stiu daca ai voie sau nu.

| RAY explică (pentru Apokales):

Tu consumi carne? stiai ca porcul simte durerea ca omul

| RAY explică (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=SC18_nXq3LY

vedeti ipocriti dracu asta

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Da, stiam si nici ca imi pare rau. Este vorba de etica din medicina, cand ar trebui sa ne oprim atunci cand experimentam pe fiintele vii. O discutie lunga. Oricum, porcul nu il congelez de viu, poti sa il omori si fara prea multa durere.

| RAY explică (pentru Apokales):

Dar in timpul vieti sufera, nu e liber, sta intr o cusca acolo singur

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Poti sa il lasi liber, sufera si in cusca si fara. Asa ca da-l dracu', nu stau acum sa discut. Ti-am dat raspunsul. Nu este moral sa congelezi pisica de vie, este practic, nu stiu daca este legal in situatia aceea.

| RAY explică (pentru Apokales):

Cand se facea experimente pe oameni cum se face acum prin vaccin e ok

| RAY explică (pentru Apokales):

Rezultatul conteaza =pisica retine informatie din prima, desi are memorie de lunga durata, retine informati, de ce nu poate sa citeasca sa scrie

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Tu vrei sa alegi intre doua lucruri, ceea ce este moral/ideal si ceea ce este imoral, dar practic. Ghici ce! In viata de zi cu zi interesul personal primeaza in fata a ceea ce este moral, asa ca stii ce se va intampla cu pisica si omul bolnav in continuare.
Cat despre vaccin, lasa teoriile handicapate, chiar si pe net.

| RAY explică (pentru Apokales):

Omule orice medicament,vaccin sunt experimentale, vaccinul asta este un experiment, fara experimente am fii in pestera, ce e moral sa tii cont de un sistem ipocrit, eu sunt amoral, moralitatea umana ma scarbeste, omul este un diavol cu masti multe

| supadeceapa a răspuns (pentru Apokales):

Omul a băgat o pisică în congelator, i s-a sărit în cap când a început să povestească și acum încearcă să-și justifice acțiunile. Vrea să-l aprobi și să-i spui că el e un om de știință și poate să facă el experimente câte vrea că doar e în folosul omenirii ce face el în casă la el fără nicio pregătire/supraveghere medicalălaughing

| RAY explică (pentru Apokales):

Am bagat o pisica intr-un congelator de frigider vechi laughinglaughing

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Dar nu ai spus ca s-au facut experimente in care oamenii si-au dat acordul. Pisica nu cred ca isi da acordul.

| RAY explică (pentru Apokales):

Cum naiba sa intre omule o pisica in congelator nu e soarece, am facut altceva, important de retinut de faptul ca retine informații complexe

| supadeceapa a răspuns (pentru RAY):

Normal că reține o traumă, omule straight face Și la ce ajută pe cine descoperirea ta care nici nu cred că era necesară, că găseai un studiu pe net dacă te interesa?

| RAY explică (pentru supadeceapa):

Inseamna ca poate acumula informații complexe, chiar si umane daca impactul este mare emotional sau rational, are ratiune, gandire, e constienta

| supadeceapa a răspuns (pentru RAY):

Pisicul meu a rămas cu traumă după ce a auzit un mixer. Normal că sunt conștiente de unele chestii. Cine a zis că nu sunt? :/

| RAY explică (pentru supadeceapa):

Nu stiam

| DarthNiger a răspuns:

Cam greu de imaginat, daca ar fi vorba de viata unui om apropiat, cunoscut si la care tin, cred ca as face-o dar cu mare rectulanta deoarece as sacrifica o viata nevinovata.
La fel as reactiona si daca ar fi viata mea in joc, as trai cu gandul ca am facut un asemenea act, insa doar daca ar fi vorba de viata mea sau a unei persoane dragi dar in rest nu as face asta pentru un necunoscut.
Chiar daca sunt consumator de carne si nu imi e rusine sa recunosc, imi place ideea de a manca animale pe farfurie dar urasc ideea ca trebuiesc omorate si totusi traiesc impacat cu ideea ca nu eu sunt cel care le-a omorat.
Si chiar daca as fi fost vegan, asta nu ar fi schimbat cu nimic situatia, animalele tot ar continua sa fie omorate din diferite motive, a fi vegan pentru a ocroti animalele este o tampenie.

| Serket a răspuns:

Se sacrifica deja milioane de animale zilnic in interesul omenirii, pentru mancare, haine etc. Moralitate zici?

| RAY explică (pentru Serket):

Dar asta fac pe sensibili, dar consuma carne, ipocriti dracului

| Emma30555 a răspuns (pentru Serket):

Una e sa sacrifici un animal pentru hrana, normal ar fi ca acel animal oricare ar fi el sa fie sacrificat fără sa simtă ceva și alta e sa l faci sa sufere inutil.