| Selena17 a întrebat:

Dacă bunica mea este verișoară de gradul 2 sau 3 cu bunica lui X, (bunica mea a îmbătrânit, a devenit senilă și nu mai știe să-mi spună cu exactitate la ora actuală care dintre cele două este concret și corect) ce grad de rudenie este între mine și nepotul bunicii X sau ce fel de verișor este cu mine, de ce grad? Întreb informativ, din pură curiozitate, dar mai ales din pricina faptului că noi doi am avut o relație timp de 4 ani și nici măcar unul dintre noi nu a știut până acum de existența acestui fapt. Ne leagă ceva sau cel mai probabil, există posibilitatea să fim ceva verișori foarte îndepărtați și atunci iese din schema ideea de a mai fi rude? Aflasem recent și cu totul întâmplător de la bunica mea, dar știu că persoanele care au grade de rudenie foarte îndepărtate nu mai intră în calcul și nu se mai pun ca a fi neamuri

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nee, s-a pierdut gradul de rudenie de la verisoara bunicii tale, deci nu iti face griji.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Asa esti ruda si verisoara cu toata lumea, ca te tragi din Adam si Eva.
Nu esti nici o ruda.