| myruna2012 a întrebat:

Am si eu o problema...nu stiu ce grad sunt la rude
adica am un verisor de care imi cam place suntem iubiti
bunica bunicii lui a fost sora bunicii mamei mele deci eu sunt verisoara lui
am cam aflat ca este interzisa casatoria intre rude
dar ammai aflat ca, casatoria intre rudele de gradul 3 este permisa dar nu stiu ce grad sunt si ce grad este el
puteti sa-mi dati si mai multe informatii despre asta
FUNDA

Răspuns Câştigător
| essther19 a răspuns:

Poti sa stai linistita, sunteti "verisori" de gradu 5...nu cred ca este vreo problema, parerea mea.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunteti rude destul de indepartate, respectiv de gradul VIII. Casatoria nu este permisa intre rudele in linie directa si rudele de pana la gr.IV inclusiv si doar in mod exceptional pentru rudele de gr.IV (in caz de graviditate).
Fata de acestea va puteti casatori fara nici o problema. Numai bine!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu va mai faceti probleme.D-l ioandelasal ti-a oferit raspunsul perfect.Si pentru ca romanul e carcotas innascut, nu mai bateti moneda pe relatiile istorice dintre familiile voastre.Asa evitati explicatiile.

| ZuzuMissy a răspuns:

Poti cauta pe google casatoria intre rudele de gradul 3 daca este permisa ii cel mai simplu

| Girltpu a răspuns:

Cred ca te-ai exprimat gresit un pic. Ca pentru el ar fi strastrabunica si pentru tine strabunica. Pai daca verii de gradul 1 sunt cei de la surorile/fratii parintilor, iar cei de gradul 2 sunt de la verisorii primari ai parintilor. Asta in cazul in care strabunicile au fost surori. Daca sunt strastrabunici sunteti deja rude indepartate...