| AnonimMareMareMare a întrebat:

Daca cineva foloseste un instrumental al altcuiva fara ca acel altcineva sa stie ca i-a folosit instrumentalul, cand afla, il poate da in judecata sau ceva cu legea? Sau doar ii da piesa jos de pe net?

2 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

In mod normal,da,te poate da in judecata pentru copyright.
Daca ceri acordul producatorului original si iti spune ca il poti folosi daca mentionezi undeva de unde e preluat instrumentalul nu o sa ai probleme. Daca nu poti contacta producatorul,cred ca il poti folosi, daca lasi undeva mentionat, de exemplu daca e un clip pe yt, lasi in descriere sursa de unde e preluat instrumentalul, nu vei avea probleme.Atata timp cat nu vrei sa il folosesti in scop comercial, esti ok.

| AnonimMareMareMare explică (pentru StrongHeart):

Scop comercial, adica sa il vand mai departe? Sau la ce te referi?