| xpotx a întrebat:

Daca cineva imi spune ca am inteligenta artificiala e de bine sau de rau

Răspuns Câştigător
| FlaviusAPM a răspuns:

NU este un lucru rau pentru ca inteligenta artificiala inseamna inspiratie

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

E de rau. Ori pentru tine, ca te ia la misto, ori pentru "cineva", care nu are proprietatea termenilor (proprietate, nu in sens de posesiune, ci in sens de a fi potrivit, in opozitie cu "impropriu"=nepotrivit. Ca sa fie clar)

| sublime89 a răspuns:

Un om nu poate avea inteligenta artificiala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cam de rău. Înseamnă ca nu înţelegi nimic, deşi te dai deştept.

| Andrei1000super a răspuns:

Inteligența artificială este un termen tehnic provenit din limba engleză: Artificial Intelligence, prescurtat AI, care desemnează un domeniu de cercetare în cadrul informaticii. În vorbirea curentă este un produs rezultat în urma desfășurării acestei activități.

Definiția cea mai acceptată a inteligenței artificiale a fost dată de John McCarthy în 1955: "o mașină care se comportă într-un mod care ar putea fi considerat inteligent, dacă ar fi vorba de un om".

O trăsătură des întâlnită a inteligenței artificiale este că sistemul respectiv este capabil să învețe, cu sau chiar fără ajutoare externe, cu scopul de a se îmbunătăți permanent.
În informatică, în general, inteligența artificială e împărțită în două categorii:

inteligență artificială puternică (strong AI): prin aceasta se înțelege o inteligență artificială, de obicei bazată pe un computer, care chiar poate "gândi" și este "conștientă de sine".
inteligență artificială slabă (weak AI): o inteligență artificială care nu pretinde că poate gândi, putând însă rezolva o anumită clasă de probleme într-un mod mai mult sau mai puțin "inteligent", de exemplu cu ajutorul unui set de reguli.

Progresul în crearea unei inteligențe artificiale puternice este mic. Aproape toate simulările inteligenței se bazează pe reguli și algoritmi obișnuiți, existând un progres doar în domeniul celei slabe (de exemplu la recunoașterea verbală și a scrisului, la traducerea automată dintr-o limbă în alta sau și la jocul de șah).
Este greu de zis bine sau rau de aceia ti-am dat mai explicat. happy