| anonim_4396 a întrebat:

Dacă doar pentru o zi ați avea posibilitatea de a vă putea șterge din minte amintirile rușinoase și dureroase, cum ați proceda?
Ați alege să le ștergeți definitiv și să nu vă mai amintiți niciodată de ele sau le-ați păstra pentru a vă fi de folos ca lecție atunci când (poate) veți mai ajunge în situații similare?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Nu aș sterge nimic. Omul din greșeli învață.

6 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nu cred că am nimic care să vreau să șterg.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, vreau sau nu, ele fac parte din viața mea și m-au construit ca persoana.
As sterge practic o parte din mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hey! Citește cartea Eckart Tolle - Puterea Prezentului, te va ajuta kiss
Poți să le păstrezi dar e mai bine sa trăiești fiecare clipă fără a te întoarce în trecut,mai ales că trecutul e tulburat. Mai bine te gândești cum sa devii cea mai buna versiune a ta,sa evoluezi pe orice plan,mai ales cel social,sa te integrezi să îți întemeiezi o familie. Toți avem rani din trecut care relativ s-au vindecat,relativ s-au cicatrizat. Tot ce este dezolant,tulburător,direros din trecutul nostru trebuie îngropat și da,trebuie luate ca pe o lecție nu ca pe un regret că dacă nu s-ar fi întâmplat atunci nu ai ști acum cum sa fi mai vigilenta și să nu mai repeți aceeași greșeală.
Trecutul este mort,ce ai fost in acel moment nu te definește ca persoana in acest moment,și nu trebuie sa te lași afectată de ce sa întâmplat. Văd că ți rușine să îți asumi in multe întrebări că despre tine este vorba eu mi-am dat seama că,cu osc putina psihologie,când o să înveți să fi mai asumată,sa îți fie indiferent vorbele,parerea unora și criticile de abia atunci ai evoluat cu un pas spre PREZENT.
Fa ceva sa fi fericita sa nu mai fi ancorată în trecut,e posibil sa fi nostalgică, melancolica,așa ești tu,nu e de judecat,dar încearcă să te accepți așa cum ești și în fiecare zi sa te dezvolți personal și să vezi și partea buna a paharului.
Ești o persoană specială,o ființă frumoasa și intelectuală din ce am am sesizat,uite eu am observat că ai multe atuuri,poate și alții au observat din jurul tau dar nu îți destăinuie acest fapt.
Este foarte posibil că tu draga Rosalia sa ai in unele momente o părere proasta despre tine și alții să te invidieze din anumite puncte de vedere la care tu nu te-ai gândi niciodată,se mai numește autosabotare,tu însuți îți ești cel mai mare inamic,s-ar putea sa crezi că sunt în jurul tau, in familia ta, și în alte părți dar nu este așa, noi ne autosabotam și de multe ori o facem la nivel inconștient din cauza refluxului mental.
Nu am avut niciodată nimic cu tine, îmi ești foarte draga dar nu mai nega și focuseaza-te pe obiectivele tale nu pe acele amintiri.
Aici nu te judeca nimeni tine minte acest lucru.

| AdrianVoicu a răspuns:

Îmi dădeam resetare din fabrică
Eventual schimbam și mediul bun care m-am născut

| Jessica1235 a răspuns:

Nu aș șterge nimic fiindcă ceea ce învăț pe propria piele mă va ajuta mai mult, plus că nu o sa uit lecția. Am făcut destul de multe greșeli pe care le regret și pe care nu as dori să le mai repet niciodată

| alexandradlr a răspuns:

Nu aș șterge nimic. Sunt niște situații care m-au făcut om și m-au antrenat pentru viata de zi cu zi, care vine cu situații mult mai grele, cărora trebuie sa le fac față singură.