| wrestlingdemic a întrebat:

Daca erai pericol pentru tine sau pentru societate, medicul are obligatia de a interna? Asta in cazul in care ai fost complet cuminte si nu ai facut nimic, dar are ocazia de a te sfatui cu asta?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Ce inseamna pericol pentru societate?

| Miruna333 a răspuns:

Un medic poate recomanda internarea unui pacient dacă există un pericol iminent pentru viața acestuia sau pentru siguranța altora, dacă nu există o amenințare imediată, medicul poate alege să ofere consiliere sau tratament