| anonim_4396 a întrebat:

Daca este cineva voluntar la ambulanta....imi puteti explica si mie cum sta treaba? Ce trebuie facut? Cat de activ trebuie sa fiu?

Mentionez ca sunt licean si m-am inscris dupa ce am aflat ca un fost prieten este si el voluntar la ambulanta.

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

Prin contract, voluntarul se obliga sa faca MINIM 3 garzi pe luna, garda fiind de 12 ore si sa respecte regulamentul de ordine interioara.

Cum e organizat Serviciul de Ambulante?
Exista 3 tipuri de ambulante: ambulante de tip A / B / C

Ambulantele de tip A sunt ambulante de trasport, pentru cazuri considerate minore, echipajul este format din Ambulantier si Voluntar.

Ambulantele de tip B si C sunt ambulante de urgenta, diferenta dintre ele este ca tipul de ambulanta B este format din Ambulantier, Asistent si Voluntar iar tipul C este format din Ambulantier, Medic, Asistent si Voluntar.

Exita o perioda de proba de 3 luni in care, voluntarii noi fac garzi pe ambulante de tip A iar terminarea perioadei de proba vor trece pe ambulante de tip B.

Dupa 6 luni de voluntariat se face instructajul pentru ALS (Advanced Life Support)

Daca vrei mai multe detalii uite aici cam tot ce trebuie sa stii.

P.S: Trebuie sa faci si un curs pentru asta.

https://lunguldrumpanadeparte.wordpress.com/......bucuresti/