| Superior a întrebat:

Daca faci o mica afacere in propria casa,pe proprii bani, de ce trebuie ANAF-ul sa te suga de scula si sa-ti puna taxe si impozite? Adica sa zicem ca-mi deschid o mica firma de printat lucruri 3D,la mine acasa,fac un site,zic acolo, 10$ paypal sculptura, apoi vine ANAF-ul si imi pune taxe si impozite chiar si de 2x mai mari decat venitul meu din scurta mea afacere. Nu stiu daca am dat un exemplu bun dar asta-mi vine in minte. Pana la urma tu te chinui sa faci acei bani,si trebuie nenorocitul de stat sa ia bani de la tine,nemunciti de iei,ei fiind doar niste nenorociti imbracati la costum care stau toata ziua degeaba? Stai,nu degeaba,ei nu fac nimic productiv tarii, tot ce fac este sa faca lucruri care-i sa-i avantajeze pe ei. In tara asta se fura ca...

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Un derbedeu = golanul strazii. 3 golani care buzunaresc lumea =smecheri de cartier, 7 banditi care cer taxa de protectie = mafia. 700 -1500 de crminali teroristi care au pus mana pe o populatie de cateva milioane si le sug sangele = Autoritate legala recunoscuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te intreb atunci un lucru, zici ca mama ta e invatatoare: ea de unde si-ar primi salariul daca nu ar mai exista taxe la stat?

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Sau vrei sa zici ca ea plateste taxe si impozite la stat de 25% si 10% directoarei scolii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Eu n-am zis ca nu plateste. Am intrebat atat, de unde ar avea statul sa-i dea bani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Si mai adaug: bani de pensii de unde crezi ca sunt?