| SingleForOne a întrebat:

Dacă în engleză "First Name" se scrie primul și apoi Name (numele de familie), poate la fel și în alte limbi străine, de ce nu avem și noi așa: PREnume (numele persoanei), urmat de numele de familie?

4 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Prenumele ar trebui scris primul, că de aia se numește așa.

| Vântulalb a răspuns:

Unde sa fie? Ce sa fie? Intrebi neclar.
La noi, dar si in alte limbi/tari, asa se practica. Se spune/scrie intai prenumele si apoi numele. Vasile Popescu.
Singura limba pe care o stiu eu in care e strict numele si apoi prenumele (pentru ca multe pot fi folosite atat ca nume cat si ca prenume), e limba maghiara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La noi depinde de context. Pe testul la biologie scrii numele primul, pe cartea scrisă de tine îți scrii prenumele primul.

Răspuns utilizator avertizat