| Hammurabi a întrebat:

Dacă mâine s-ar organiza alegeri anticipate în România, pe cine ați mai vota?
Și de ce?
Ar fi aceiași pe care i-ați votat și data trecută?

51 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Usr e singura varianta.
Singurul partid care are un minim de logica in acest moment.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Si ce face USR? Doar se bate cu PNL la infinit, ce a facut pentru om? Ti-a scumpit energie si tot, asta a facut.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Ce face? A vrut sa tina piept furtului din banii publici si au fost maziliti pentru asta.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Au vrut pe dracu, fura toti la un loc, niste hoti toti. Catu n-ai vazut ca a dat fondurile de rezerva are guvernului la filiale PNL a ca sa-l sustina? Nici USR nu e mai breaz.
Eu vad concret ce au facut si PNL si USR de cand sunt la guvernare, lumea o duce mai rau, si atat conteaza.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Usr a vrut sa oprească furtul din banii din pndl. Si logic ca pnl nu i-a convenit. Simplu.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Am inteles, insa nu ma int asta, ma intereseaza ca omul sa o duca mai bine, atat.
Si USR vor puterea ca si PNL, USR e tot un fel de PNL, niste unii care nu au avut loc in PNL au facut partid sa vina si ei la ciolan, atata tot.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Omul o duce mai bine intr-un stat corect nu intr-un stat care da pomeni ca sa poata fura pe la spate.

Usr e singurul partid care macar a incercat si au renunțat la putere pentru principiul asta.

Deci au votul meu in continuare

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Mda, sa aiba votul tau, dar oricine o fi, vreau sa vad ca e bine in final.
Insa dreapta cum prin doctrina nu e pentru omul de rand, nu stiu daca ar putea fi bine.
Si daca e un stat corect, nu inseamna ca omu o duce bine, poate sa o duca sau nu bine.
Dar da, intr-un stat incorect nu are cum sa o duca bine, e adevarat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

As vota raul cel mai mic, ca de obicei.
Raul cel mai mare a devenit AUR. PSD e acum pe locul 2 si reprezinta un rau chiar minuscul, pe langa tampitii astia...
In general nu stau la curent cu politica, n-am de ce. Inainte de alegeri le dau putina atentie.

| Drimmero a răspuns:

Cu AUR, dupa cum suna si numele imi arunc increderea toata ca dansii vor readuce anii de aur in tara.

| Mosotti a răspuns:

Asa vota PSD care totusi putin de tot a facut ceva pentru oamenii de rand. Nu a scumpit energia, a mai marit banii la doctori sa nu-ti plece toti din tara, a mai dat la pensii, la salarii. Iar bani ar fi fost, nu era doar din pix, daca se mai elimina evaziunea fiscala, daca se mai taia din pensiile si sal nesimtite, daca se punea impozit progresiv procentual ca in UE, erau bani.

Ceilalti de dreapta (USD, PNL, PDL, AUR, etc) nu au facut nimic si nu ar face bun niciodata pentru ca insusi prin doctrina nu au in plan sa faca bine omului de rand, ei avantajeaza doar pe bogati.
Nu are cum sa fie bine cu astia, si asta nu inteleg multi.

Ca daca te uiti si analizezi chiar si in istorie, dreapta n-a facut nimic pentru omul de rand, in schimb stanga a facut (nu pui ca la noi dupa 1977 a fost o dictatura imputita, aia nu era socialismul ca lumea).

Doctrina de stanga are la baza ca mai e cat de cat si pentru omul de rand. Doctrina adica gandirea lor, scopul lor, planul lor, indiferent cine vine, la dreapta va aplica doctrina de dreapta.
Ca PSD sunt 90 % tot de dreapta, e adevarat, insa nu 100 %.

| Wr3nch a răspuns:

As vota cu USR. Da, unele din propunerile lor poate nu sunt inspirate, dar sunt singuri care au incercat sa scape de pensii speciale si alte petarde marca PSD.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Wr3nch):

Toți sunt la fel.Cea mai mare vină ca să spun așa o au cei care au inițiat acest proiect cu pensiile speciale,însă vina o poartă toate partidele, căci de opus nu s-a opus nimeni.Și de ce ar face-o când e rost de bani în plus, mai ales că pentru parlamentari întotdeauna se găsesc fonduri, în schimb când e vorba de restul populației, se plâng că e criză.

| Hammurabi explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Mda... unii ne fură, alții ne vând, unii sunt ticăloși, alții incapabili... iar pe Vlad Țepeș nu-l mai poate resuscita nimeni.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

USR e tot dreapta, ce face USR ca e la guvernare cu PNL, nu fac decat razboi politic, ti-au scumpit tot, utilitati si altele.
Dreapta niciodata prin doctrina nu e si nu va fi pentru omul de rand.
Dar voi unii nu cunoasteti doctrinele, si de aia votati dreapta in speranta iluzorie ca va face ceva pentru oamenii de rand, nu va face, ca nu asta le e gandirea de dreapta.

PSD a avertizat inca din oct-nov 2019 ca daca vine PNL sau USR iti va scumpi energia, n-a crezut lumea!

| LoveSleep a răspuns:

100% iese AUR data viitoare.
Cand se intampla asta ma mut din Romania.

| J0B0MAT a răspuns:

PSD

| mentholinks a răspuns:

Cu mine insumi, ca si conducator suprem al tarii si avutiilor ei. Un conducator suprem e singura modalitate de a scapa de mizeria gretoasa inutila si costisitoare numita politica.

| StrongHeart a răspuns (pentru mentholinks):

Adica monarhie.

| Mosotti a răspuns (pentru mentholinks):

Da, daca acel conducator e bun si vrea binele tarii, altfel s-a vazut ce au facut si regii, ca ii durea in pix de tara si hranea pe aia de mai jos cu bani si cu de toate, aia de mai jos adica aia de sub el care il sustin, ca altfel nu mai era rege, nu e asa simplu nici ca rege, ca aia e cum zici tu sa fie conducator suprem.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Monarhie daca regele e bun si vrea binele, insa eu rege bun n-am vazut, toti regii sunt de dreapta ca doctrina, nu fac nimic pentru omul de rand, traiesc in lux pe banii poporului.

Pai uite in Rusia, cum traia lumea cu taru? Foarte rau.
Cand a venit comunismul cum a fost dupa anii 30?
Le-a facut (ma refer la partea buna, nu ne referim acum ce a facut rau) la oameni blocuri ieftine unde sa stea, gradinite, scoli gratuite, sistem sanatata accesibil oricui, concedii de odihna, program de munca de 8 ore, etc, vezi?

Si la noi la fel, regele ce facu? Nimic, munceai 12-14 ore la patron, stateai in case de chirpici aci in Bucuresti, daca nu aveai bani nu invatai, nu te tratai, era jale.

Pe langa ca si daca e bun si vrea sa faca bine, aia de langa el poate sa nu-l lase si s-ar putea sa nu mai fie rege, ca regele daca nu are armata de partea lui, e pierdut la o adica.
Si in general aia de langa el nu prea l-ar lasa sa faca bine, ca daca face bine, atunci nu mai fura ei cat vor.

Dar depinde, ca poate sa le dea si la aia sa fure ca sa ramane el rege, dar sa faca si bine, e posibil si asa.

| StrongHeart a răspuns (pentru Mosotti):

Romania, mai bine zis, Tara romaneasca a avut conducatori buni si curajosi care au vrut binele poporului, de exemplu Constantin Brancoveanu care s-a jertfit pentru neamul nostru si credinta in Hristos si multi altii, care nu au tradat niciodata pe nimeni si au mers pe o linie corecta si au condus poporul spre lucruri bune.
Avem o tara bogata in istorie si cultura, dar se pare ca unii nu dau doi bani pe ce conteaza cu adevarat in viata, adica pe adevar.
Cand conduci o tara, nu ai cum sa multumesti pe toata lumea, e o responsabilitate mare si se pot intampla si lucruri neprevazute, dar iti asumi, in ziua de azi nimeni nu isi asuma nimic, toata lumea vrea o bucata din friptura banilor publici. Sunt foarte mici exceptiile de oameni cinstiti si capabili sa guverneze tara. Toti vor banu'.
Astazi e un circ toata politica, nu mai exista oameni drepti, onesti, iar daca exista sunt scosi imediat din schema sau sunt corupti/santajati sa faca ce li se spune.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai nu, eu ma refer ca pana sa vina socialistii, nimeni nu a facut ceva bun pentru omul de rand, asta conteaza. Omul o ducea prost si cei din orase si cei de la tara, asta e, eu am avut bunici, strabunici si stiu sigur, nu din citite.

Iar atata timp cat e dreapta la putere, fie liberalism fie monarhie sau taranism, nu poate fi bine pentru om indiferent ce oameni vin sus, pentru ca prin doctrina nu e in plan sa faca ceva pentru om! Aici e aici si asta nu intelegeti multi din voi, am mai zis asta.

Nu exista liberal sau monarh bun, ca daca era bun pentru tara si omul de rand, nu mai era liberal sau monarh in gandire.
Liberalismul si monarhia = inumanitate, nepasare, avantajeaza doar pe smecheri, companii, firme, afaceristi, mafioti, etc, coruptie si asa mai departe, face parte din doctrina.

| Lioana a răspuns:

Cu cei care nu introduc interdictii sau obligatii pentru cetateni si care respecta drepturile fundamentale ale omului.

| suntserios a răspuns (pentru Lioana):

Trebuie sa fii o persoana foarte cinica sa dai puteri mai mari celor care sustin moarte populatiei

| Lioana a răspuns (pentru suntserios):

Cum ai ajuns tu la concluzia ca respectarea drepturilor omului aduce moarte populatiei?

| suntserios a răspuns (pentru Lioana):

Cum ai ajuns tu la concluzia ca mersul la restaurant fara nicio protectie sanitara e un drept al omului?

| Hammurabi explică (pentru suntserios):

Dar vaccinarea obligatorie (impusă pe față sau doar mascată) e un drept al omului?

| suntserios a răspuns (pentru Hammurabi):

Hmm, nu stiu sa existe vaccinare obligatorie in Romania asa ca intrebarea ta nu are sens.

| Hammurabi explică (pentru suntserios):

Poate sunt eu în eroare privind știrile din RO.
Dar refuzul de a mai fi primit la locul de muncă fără vaccin ce e?

| suntserios a răspuns (pentru Hammurabi):

In primul rand nu exista nici acesta lege, cel putin nu inca.
Dar refuzul de a fi primit la locul de munca nu inseamna ca esti ogligat sa te vaccinezi.

| Hammurabi explică (pentru suntserios):

De ce?
O persoană în situația respectivă mai are și alte variante?

| suntserios a răspuns (pentru Hammurabi):

Da, sa se angajeze unde nu se cere vaccin.

| Hammurabi explică (pentru suntserios):

Nu în România... în Burkina Faso rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru Hammurabi):

De ce nu in Romania? Ce zice legea legata de obligativitatea vaccinului la locul de munca? Aaa nu zice nimic, ca nu exista. Deci de ce vorbim prostii?

| Hammurabi explică (pentru suntserios):

Păi atunci sunt știri false?
Că deja nu mai știu ce să cred cu veștile care vin dinspre RO.
Am înțeles că cei fără green card nu vor mai fi primiți la locurile de muncă.
E fals?

| suntserios a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu sunt stiri false.
sunt stiri despre legi care nu au fost adoptate... si probabil nu vor fi

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Atat timp cat faci rau altuia, drepturile tale se suspenda, nu ai voie sa faci rau altora, asa ca vaccinarea obligatorie este necesara.
Dreptu tau e sa faci ce vrei pana sa faci rau altora, atat.

Plus ca in constitutie pe undeva ar scrie ca pentru sanatatea publica, statul are voie sa suspende drepturi si libertati.

| Hammurabi explică (pentru Mosotti):

Păi stai puțin.
O persoană vaccinată e o persoană protejată.
O persoană nevaccinată e o persoană care își asumă că nu vrea să fie protejată.
Cum poate o persoană nevaccinată să facă rău unei persoane protejate, vaccinate?

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Refuzul de a mai fi primit la locul de munca este foarte normal daca nu ai vaccin in conditiile in care situatia e mai rea ca anul trecut tocmai ca fiecare a facut ce a vrut.

Doamne fereste sa se agraveze foarte tare treaba, ca baga stare de necesitate si te ia cu armata sa te vaccinezi, sau te baga la puscarie daca nu o faci, sper sa nu se ajunga acolo.
Adica deja cand omori oameni, adios drepturi nene.

Nu au luat inca masuri dure ca inca nu e cazul, dar daca ar muti cu zecile de mii, se schimba treaba.

| Hammurabi explică (pentru Mosotti):

Nu ai răspuns la ce te-am întrebat.

Vaccinul e liber, e gratis, îl poate face oricine vrea să se protejeze.
Cei care nu-l fac, îsi asumă că nu vor să fie protejați.

Ăștia care nu vor să se vaccineze, NU pot face rău celor vaccinați si protejati, nu?
Își pot face rău doar între ei, cei nevaccinați. Dar ei și-au asumat deja posibilitatea asta, când au refuzat vaccinul.
Nu te vaccinezi, îți asumi posibilitatea că poți să crăpi.

De ce cei vaccinați sunt revoltați că unii nu se vaccinează? Ei sunt în siguranță. Fiecare își alege soarta. Nu?

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu e asa, si persoanele vaccinate pot lua boala de la nevaccinati sau alti vaccinati insa au simptome mai usoare, asa ca de ce sa luam boala?!
Doar ca cei vaccinati iau boala mai greu si o dau mai greu.
Deci nevaccinati-s pericol si pentru alti nevaccinati si pentru vaccinati.

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Dupa cum am zis in celalalat mesaj, pot face rau celor vaccinati si altor nevaccinati.
Altfel nu se mai punea nici o problema.
Deci de aia cei vaccinati sunt revoltati ca ceilalti nu se vaccineaza, sa pot lua boala si pot avea probleme chiar daca nu asa grave.

| Hammurabi explică (pentru Mosotti):

Frate, nu te supăra pe mine, dar eu încerc să prind logica și nu reușesc. Poate stau eu mai prost la capitolul ăsta.
Dar.
Dacă și persoanele vaccinate pot lua boala și de la vaccinați și de la nevaccinați, dar vor face forme ușoare,
Care mai e diferența, sau mai bine zis ce contează dacă iau boala de la un vaccinat sau de la un nevaccinat. Nu e acelaș lucru? O iau și scapă cu o formă ușoară.
De nevaccinați nu discutăm. Ei își asumă că pot să dea colțul dacă nu s-au vaccinat.
Altfel s-ar vaccina.

Deci, din toată nebunia asta, concluzia e că vaccinații pot suferi la fel și din cauza nevaccinaților și din cauza altor vaccinați.
Numai eu văd ruptura de logică?

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai e mare diferenta, daca esti vaccinat si iei boala, nu ajungi la ATI, nu mori, nu ai simptome grave, ai mai usoare, insa de ce sa avem si alea usoare?! Nu vream nici astia vaccinatii sa luam boala de la nevaccinati sau vaccinati nici daca avem simptome mai usoare.

Deci cei nevaccinati pot da usor boala si la cei vaccinati, unii vaccinati nu iau deloc boala, unii iau, depinde de anticorpii aia cat de eficienti sunt, aia e.
Si de aia e problema.

Eu ti-am explicat destul de clar.
Deci cum cei vaccinati iau boala mai greu, o dau mai greu sau nu o iau deloc, e mult mai sigur ca cei vaccinati sa stea printre vaccinati desi si asa cu ceva protectie de ex masca, decat sa stea cu nevaccinati care-s un pericol mult mai mare.

Asta e tot.

| StrongHeart a răspuns:

N-as mai vota nici cu dracu ca nu mai cred in puterea de vot, e un fel de, pe unde vrei sa ti-o iei pe la fata sau pe la spate? ce alegi?
Am votat si cu pnl si cu usr si nu-i mai cred, pe niciunii nu-i mai cred, nici un partid, toti sunt finantati de altii cu interese, ABSOLUT TOTI.
Nu se face nimic pentru Romania, se promite.
O sa votez cand o sa vad schimbari reale in comunitate, nu promisiuni false.
Nici sa ma platesti nu as mai vota in momentul de fata.
Politica e o scarba ordinara si toti joaca dupa puterea banului.
Bleah!

| Hammurabi explică (pentru JOHNtheADVISOR):

laughing... ca la un joc de noroc unde ți se dă voie să alegi ce număr vrei tu, dar numai dintre numerele necâștigătoare...

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hammurabi):

Exact.Îți dau doar impresia că ești cel mai norocos, însă ei sunt cei care controlează jocul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psd
nu ar fi aceiasi