| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

Daca nu am deloc empatie fața de oameni, inseamna ca sunt sociopat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că ai o deviere de comportament mai exact ești schizoid ...invoci pretexte că ești urat ai un mecanism de apărare uriaș, tu de fapt eviți relațiile sociale și mai trântești cate un motiv că sa te justifici dar tu de fapt nu ești interesat de relațiile interpersonale preferi singuratatea chiar o iubești și cred că ești lipsit și de emoții nu sunt sigur daca ai aceasta tulburare da cam bati pe acolo e grav nici nu realizezi cred că și dacă ți ai alege un serviciu ai prefera sa lucrezi cu cât mai puține persoane cred că nici cu familia ta nu ai tangente...

41 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Nu cred o sa gaseti un diagnostic corect pe TPU
Poți sa verifici asta la cineva specializat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, înseamnă că poți avea mai mult succes decât ceilalți. Empatia este doar o slăbiciune pe care majoritatea o posedă. În lipsa ei poți spune că vei "călca pe cadavre" pentru a-ți atinge scopul.

| troleibuz a răspuns:

Ai fost mereu asa?

| EntertainYou a răspuns:

Nu chiar.
Trebuie sa existe lipsa de remuscare/vina/rusine, agresivitate, un istoric greu de fapte antisociale, doar asa.
Iar astea tot din lipsa de empatie deriva, dar insasi lipsa de empatie nu e indicator suficient doar de psihopatie sau narcisism.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Spui niste tampenii. Si mai pune mana si invata.

| Celcestietot a răspuns:

Ai avut vreodata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Învăț cu drag... ce-mi recomanzi?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Atunci esti in tabara sociopatilor big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mereu mi-a plăcut expresia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce înțelegi tu prin "deloc empatie"?

| Justme79 a răspuns:

Buna nu neapărat posibil nici față de tine nu a fost foarte multe persoane sau anturajul in care te învârți nu este unul tocmai ok nu știu poate greșesc uneori tu ești cel care trebuie sa găsească răspunsul prin felul tau cum ești și după aceea vei ști de de anume ești așa happy

Răspuns utilizator avertizat
| Dorotheea21 a răspuns:

Psihopatul nu are empatie, sociopatul este altceva.
Daca nu suporti rasa umana dar pentru alte fiinte manifesti empatie, atunci poate ca ai un gen mai special de mizantropie. Exact sociopat, sigur nu esti.

| Justme79 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Super atunci pot fi prima ta prietena dacă vreihappy

Răspuns utilizator avertizat
| Justme79 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Hey nu ți am zis ca te iubesc și ca te iubesc i-au acasă pur și simplu am zis sa fim prietenii nu știu de ce ești așa în defensiva și cine a vorbit de fizic aici

| Justme79 a răspuns:

Hey nu ți am zis ca te iubesc și ca te i-au acasă pur și simplu am zis sa fim prietenii nu știu de ce ești așa în defensiva și cine a vorbit de fizic aici

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Empatia nu-i slăbiciune, ci bunătatea până în punctul când oamenii te iau de fraier.
Suna bine in teorie, dar în practică aduce numai nefericire și depresii. Nu ești nici prima, nici ultima persoana care a mers pe mentalitatea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu ești deloc sociopat crede-mă acei oameni sunt foarte vicleni și periculoși se folosesc de orice să își atingă scopul și nu îi interesează consecințele nu au frica de nimic.bat, fura,mint constant, se folosesc de alții, nu au constinta, sentimente, milă sunt persoane ostile și sunt sensibili la critici caută mereu să fie admirați. Am cunoscut careva persoane care cam aduceau a sociopatie tu nu ești în stare nici o musca sa omori așa că nu ești nici psiho maico nici sociopat, ai o deviere de comportament atât tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Empatia este o slăbiciune.Are si avantaje, si dezavantaje.Ai nevoie de empatie pentru a avea relatii(de orice fel).Dar te face si vulnerabil.
In practica aduce nefericire si depresii? Lipsa empatiei e incompatibila cu depresia.

| Justme79 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Pai și eu ți am văzut cumva fizicul și după ți am zis hai sa fim prietenii ....hey învață să gândești un pic mai altfel fizicul nu înseamnă totul în viața asta, eu voiam să fim prietenii că ai spus că nu ai happy

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Empatia este o calitate. Devine o slăbiciune atunci când o duci la extrem, ca orice altă trăsătură de caracter. Îți recomand să te apuci de citit, literatura dezvoltă empatia big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

*Dar te face si vulnerabil*
Mi-ar place sa știu și de ce consideri vulnerabilitatea o maaare problema, dupa mine vulnerabilitatea ne aduce in mare avantaj in majoritatea cazurilor sau cel puțin mie îmi aduce de fiecare data. Nu cred că sunt vreo excepțe. poți să menții relațiile și cu manipulări și sa fii ditamai narcisistul, sa dai partenerului exact ce vrea sa audă/ce vrea în general, dar e greu de mentinut pe termen lung. Așa că e mai bine sa fi tu.

| Dalmore a răspuns:

Stai liniștit, nu ești singurul lobotomizat, e epidemie de narcisism și de lipsă de empatie, empatia e o calitate tot mai rară laughing și asta din cauza izolării sociale și a rețelelor sociale, să nu mai zic de mass-media, care promovează numai rahat-pansat.

Mie îmi pari inofensiv, pari doar o persoană singuratică. Dacă nu ai prieteni, e normal să ai dificultăți emoționale, dar asta nu te face un sociopat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

E ca si cum ai zice ca avea 2 maini e o calitate. Empatie e ceva firesc.Toti(aproape) ne naștem cu ea.Nu poți s-o numești calitate din moment ce e o trăsătura universala. Empatia este o slăbiciune atunci când ajungi sa ții la altcineva si suferința respectivei persoane te afectează pe tine.Chestie care se intampla tutoror(aproape)si din punctul meu de vedere e o slăbiciune
Literatura nu mi-a dezvoltat pana acum empatia, ma indoiesc ca o va face in viitor.Dar cine știe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știi deja de ce consider vulnerabilitatea o asa maaare problema.Si nu văd ce e asa ciudat.E ca si cum m-ai intreba de ce nu-mi place sa fiu lovită. Raspunsul e același.Pentru ca doare.Vulnerabilitatea te face neputincios, dependent de o alta persoana.Nu vreau asta.Nimeni nu vrea.
Vulnerabilitatea altora îți aduce un avantaj.A ta nu prea văd cum. Daca erai tipa sa zicem ca putea sa constituie un avantaj,dar asa nu prea.
Dacă prin "poti" te teferi la mine, da, pot. Daca te referi la un "tu" impersonal, nu, nu oricine poate.Si oricum aia nu se cheamă relație. Adica nu e o relație adevarata, chiar dacă pare.Pentru o relație de reciprocitate ai nevoie de empatie.