| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o persoană nu simte nevoia să-și întemeieze o familie și să conceapă copii după vârsta de 30 de ani, înseamnă că nu are instinct matern?

Am 31 și niciodată nu am simțit nevoia de a-mi întemeia o familie.
Îmi plac copiii, dar nu să-i am pe ai mei.
Pentru mine ar fi carceră să stau legată de un bărbat toată viața și să cresc copiii. Doamne ferește!

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu trebuie sa fim toti la fel, chiar e bine ca unii sa vrea familie si altii nu, ca altfel uite ce a iesit, suntem 8 miliarde si daca nu se rezolva asta, vom muri cu zile.

Inseamna ca te-ai eliberat de sub jugul naturii si esti libera cumva de "obligatia" de a te baga la corvoada de fapt. Si 1-0 pentru tine!
Exact asa gandesc si eu.
Dar nu e meritul nostru, asa suntem genetic facuti.

E f normal, si daca nu ai instinct matern ce? Oricum ala apare dupa ce copilul apare, nu inainte.
Poate n-ai.

Obligatie in sens ca nu te obliga natura prin faptul ca nu esti bine fara unu langa tine caruia sa-i suporti toanele si magariile (ca f multi barbati asa sunt, dar si femei), sa te bagi sluga in casa si sa cresti copii.
Sa faci asta, si apoi sa dai de dracu de fapt.

Ca s-o bucura ca are copii, dar statistica facuta de universitatile de prestigiu din SUA zic ca doar 5 % din relatii merg bine.
Deci e clar ce vine.

Copii care de multe ori te folosesc, daca nu le mai dai te face incapabil, nu conteaza ca poti face aia sau nu.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseaman ca-i o persoana egoista sau super zgarcita, care nu vrea sa-si dedice viata nimanui si nici sa imparta cea are cu altcinvea.

Asemenea oameni traiesc singuri de pe o zi pe alta, fara pic de fericire sau multumire sufleteasca, fiindca se tem sa nu le ceara nimeni ceva, sau sa profite cineva de el/ea, ca atare nu se prea angajeaza in discutii cu nimeni si nu ies nicaieri, de teama sa nu fie nevoiti sa invite la randul lor sau sa-si cheltuiasca banii pe altii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E viața ta și alegerile tale, și aparent in afara de Violetta nu ar trebuie sa te judece nimeni.

| Simpatic a răspuns:

Este alegerea ta si nimeni nu cred ca are voie sa te judece!

este atat alegerea cat si conceptia ta referitoare la familie, nu zic ca este gresita sau nu, este a ta si atat!
daca nu vrei sa ai copii si/sau nu poti avea (nu conteaza daca tu poti sa faci, sunt destule femei care nu sunt capabile biologic, nu intru in detalii) atunci nu ar trebui sa ai nici stres si nici sa privesti asta ca pe o povara, CACI ODATA CE AI PUS ACEASTA INTREBARE ESTE CLAR CA TE MACINA SUBIECTUL, SI ESTE UN SUBIECT DESTUL DE DELICAT PRIVITOR LA O FEMEIE, DE CE SA NU RECUNOASTEM

| StoicAnalysis a răspuns:

Inseamna ca nu vrea sa stea intr-un loc, sau sa aiba obligatii. Cand iti faci o familie, in mod normal, te asezi la casa ta si ai mai multe obligatii si responsabilitati. Pentru unii merita, pentru unii nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi și de ce a-și avea eu ceva în potriva vieți tale dacă nu-ți dorești să-ți intemiezie o familie și sa I copii? Dacă tu așa vrei să-ți trăiești viața cine sunt eu sate judec după alegerile tale și preferințele tale cum să-ți trăiești tu viața?

Mulți înainte să trăiești 100000 de ani și așa cum îți dorești tu propria viață.

| ILoveBlackCats a răspuns:

Nu insemna neapărat ca nu ai instinct matern. Poate ca esti un alt fel de persoana, pentru ca mai cunosc diferite persoane care tot asa gandesc. Poate in viitor iti vei schimba părerea, iar daca nu, eu cred ca esti in stare sa te descurci si fără (lăsăm ironiile la o parte) happy