| KsfNksf a întrebat:

Dacă s-ar reînvia limba dacă (cum a spus @naibastiealtceva), v-ar conveni să fie predată în școli? Mie mi-ar conveni să fie introdusă din clasa a V-a câte o oră pe săptămână, până în a VIII-a. Să se învețe așa cum se învață latina, din cultură generală. Ce credeți?

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e suficient cat de aglomerata e programa scoala in Romania?
Ce facem, o aglomeram mai tare cu lucruri inutile?

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Mai degraba ar trebui sa scoatem ora de latina saptamanala din clasa a opta. Si sa nu punem nimic in loc.

| minrest a răspuns:

Limba pe care o vorbeau dacii. Daca ar fi cunoscuta, macar in parte, noi fiind cele mai apropiate rude ale dacilor, ne-ar reveni obligatia sa o predam unui grup, intr-unul din programele de licenta de la Litere, sa zicem cam la 6 studenti pe an. DAR. Nu va fi reinviata. Tracii nu aveau state, doar chiefdoms, si nu foloseau scrisul; formatiunea daca s-a apropiat cel mai mult de statalitate, dar totusi nu au ajuns sa foloseasca scrisul in administratie; aveau oameni care puteau scrie, in latina sau greaca, daca nevoia era stringenta; pe columna poti vedea cum inmaneaza lui Traian un mesaj scris... pe o ciuperca uriasa. Deci, oamenii nu scriau, asa ca limba lor e uitata pe veci. Latina se invata pentru cultura generala, spui. Adica, pentru ca s-a scris enorm in latina, si pentru ca e inrudita cu romana; dar in limba pe care o vorbeau dacii, nu s-a scris nimic.

| Meme10Meme a răspuns:

Mi-ar conveni sa fie limba oficiala rolling on the floor Glumeam, logic. Da, daca o descoperim [lucru care nu e imposibil] trebuie sa punem pret pe ea. Cum a spus saracu' Mateevici [care pe langa faptul ca a murit prematur mai este si folosit de propaganda rusofila de la Chisinau], limba noastra e o comoara. Ei bine, si limba daca ar fi o comoara.

| minrest a răspuns (pentru Meme10Meme):

Orice cuvant folosit in trecut de daci, daca l-am cunoaste, ar fi ceva ce nu ne-ar invata nimic mai departe, caci nu ar face parte din lucrari scrise (in afara de lucrarea care ne-ar permite sa cunoastem limba), si nu ar avea legatura cu imensa majoritate a cuvintelor limbii noastre, carora le cunoastem etimologia. Am pune cativa studenti (voluntari) sa o invete, atceva nu avem ce sa ii facem. Dar. Tracii nu aveau state, iar scrisul e necesar statelor, care fac investitiile necesare pentru a achizitiona aceasta tehnologie scumpa: scoli, materiale, scribi, multe altele. Asa ca, nu avem ce gasi.

| Meme10Meme a răspuns (pentru minrest):

Nu,vreau sa zic ca s-ar face optionala acea materie. E mult mai ok asa. Cine vrea, sa invete. Daca nu vrea, treaba lui. Si avem sanse sa descoperim aceasta limba [ori o parte din ea] daca luam toate acele 1000 de cuvinte din limba romana care au origine daca. Si mai putem gasi ceva in limba albaneza datorita faptului ca sunt urmasii iliriilor. Avem de asemenea sanse sa gasim ceva si la bulgari. De asemenea, putem sa mai gasim ceva si la limbile aromana, istroromana si megleno romana. Avem sanse, parerea mea.

| minrest a răspuns (pentru Meme10Meme):

S-a facut deja. Pe o scara mult mai mare decat propui tu sa se faca, de acum incolo. Nici nu s-a putut macar stabili originea daca a catorva cuvinte. Cele o mie de cuvinte de origine daca exista doar in imaginatia ta. Ce vrei sa gasesti la aromani, istroromani si meglenoromani, cand dacii nu sunt primtre stramosii lor? Si ce treaba au ilirii aici?

| Meme10Meme a răspuns (pentru minrest):

Pai ilirii erau inruditi cu tracii, asa stiu. De unde ai luat tu tampenia asta? Inca sunt oameni care nu realizeaza ca acei oameni era romani din sudul Dunarii.

| Emma30555 a răspuns (pentru minrest):

După părerea ta cine sunt strămoșii aromânilor, sau istriromanilor, meglenoromanilor?

| minrest a răspuns (pentru Emma30555):

Tracii localnici, colonisti din tot Imperiul, si slavi. Dacii nu locuiau in Pind, credeam ca stii asta. Dacii locuiau la Nord de Dunare.

| Emma30555 a răspuns (pentru minrest):

Nu am găsit cine sunt strămoșii aromânilor, m-a interesat la un moment dat, te am întrebat fiindcă chiar nu știu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar conveni sa fie o materie obtionala - si sa nu o aleaga nimeni.

| FantasyBoy a răspuns:

Poate limba traca, dacii nu aveau limba proprie...

| Meme10Meme a răspuns (pentru FantasyBoy):

De unde concluzia asta? Dacii vorbeau o limba inrudita cu cea a tracilor.

| minrest a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu prea avem motive sa credem asta. Nu avem date care sa indice ca dacii aveau o limba proprie; dar vorbeau ceva inrudit cu ce vorbeau alti traci. Asa credea Ceausescu, ca daca dacii ar fi avut o limba proprie, noi am fi facut cumva impresia mai buna, ca popor; de aici ideea limbii dace.

| Meme10Meme a răspuns (pentru minrest):

Chiar si asa, putem atunci sa incercam sa gasim limba traca. Oricum, eu stiu ca exista limba daca. Cine stie, poate era un dialect al limbii dace. Orice e posibil. Dar nu strica sa facem cercetari.

| minrest a răspuns (pentru Meme10Meme):

Daca stiai, spuneai si CE stii; vrei sa spui ca ai auzit de o limba daca; asta se poate.

| Meme10Meme a răspuns (pentru minrest):

Ok,descoperim atunci limba traca. Multumit?