| YOLO3e333 a întrebat:

Daca stam sa ne gandim la noi fiintele vii ca la un intreg, atunci universul ca un ce este?
Sunt atatea aspect importante in vietile noastre, dar nu tindem sa le observam, chiar daca le observam nu ne pasa ce se afla dincolo de aceste aspecte. De exemplu moartea, moartea este o stare latenta, induiesatoare, chinuitoare si tot odata lipsa de viata. Daca stam sa ne gandim la moarte si la aspectul acesteia ajungem la intrebarea : Ce este moartea? Si nu ma refer aici la o definitie dintr-un dex, ci la un raspuns mult mai simplu, dar in acelasi timp mult mai complex, cum ar fi : Absenta vietii. Totusi sa ne mai gandim putin la aceast aspect important, exista viata de apoi, si daca exista atunci ce se intampla? Eu unul sunt ateu si nu cred in acesti Zei falsi, de ce falsi? Deoarece omul are nevoie de un zeu in care sa creada deoarece ca nu are incredere in sine, asadar, nu cred intr-un iad sau rai cu atat mai putin in puterea divina. Eu unul cred ca odata atinsa moartea tot ce s-a intamplat in viata curenta inceteaza sa existe. O sa cred intr-o putere divina abia dupa ce mor si o sa fiu convins ca aceasta putere divina exista. Din cauza acestei divinitati se nasc razboaie si uri de rasa. Sunt atat de multe aspecte pe care viata ti le intinde sub nas, dar pe care noi, oameni inferiori, nu le putem intelege cu atat mai mult accepta. Aceste aspecte joaca un rol important in societatea noastra si de multe ori tindem sa ni le facem chiar noi. Daca reusim sa le descoperim ajungem sa credem in ele si sa ne lasam soarta in viata acestor aspect care de multe ori sunt gresite sau eronate. Multi oameni nu o sa inteleaga adevaratul scop al acestei mici introduceri, dar, daca ajung sa o faca, o sa isi dea seama despre ce vorbesc. Nu spun ca sunt o persoana inteligenta, dar am o inteligenta peste medie, daca eu pot, atunci ceilanti oameni de rand, prinsi in rutina de zi cu zi, de ce nu pot? Pentru ca ei au incetat sa isi mai dezvolte gandirea. Inloc sa iasa din aceasta rutina, sa faca ce le plac si sa isi dezvolte imaginatia si creativitatea, ei aleg sa fiu condusi de cateva idealuri. Pe scurt, ceea ce vreau sa spun in ultimele randuri este ca societatea in care traim si nu ma refer aici doar la Romania, este total gresita si eronata. Omul ar trebui sa evolueze inloc sa dezevolueze. Suntem intr-o ierarhie fara limite in care cel mai inalt loc il ocupa religia. De ce noi ca oameni trebuie sa conducem si de ce ne place sa fim condusi? Omul trebuie sa evolueze, dar, cu aceste retineri nu putem sa avansam la o noua treapta. In viata mea am intalnit oameni din diferite colturi ale lumii, oameni foarte inteligenti care si-au dat seama ca aceasta societate manipuleaza masele. Singurul lucru care ma despartea de acesti oameni era distanta. Imi pare rau ca nu am putut sa ii cunosc mai bine si tot odata imi mai pare rau ca numai am sansa sa port o discutie cu ei. Se pare ca drumurile noastre s-au intersectat pentru o scurta perioada de timp, sper sa se mai intersecteze odata. Lucrul care ma ingrozeste este ca si eu o sa fiu prins ca toti ceilanti in aceasta rutina, iar gandirea mea fata de aceste lucruri va inceta sa mai existe.

Acestea fiind spune, sper la o lume noua, fara probleme si griji in care putem sa ne dezvoltam propriul caracter asa cum dorim.

Răspuns Câştigător
| Brâncuşi a răspuns:

Multe întrebări dar răspunsuri? Foarte bine gândite întrebările tale, felicitări Andrei ai făcut atmosferă, crezi că vei avea mai mult de 3 răspunsuri, multe persoane nu citesc.