| vladuts3 a întrebat:

Daca sunt tigan, Ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Vladut draga, nu stiu ce te apasa, ori in ce zona stai, daca pari atat de ingrijorat de pozitia ta.Atata timp cat nu ai ce sa-ti reprosezi, priveste-i cu mila pe cei care judeca pe cineva pe baza apartenentei.Ei au probleme.Ei sunt deja,, exterminati,, de propria lor constiinta, care se va destepta mai devreme sau mai tarziu.Invata sa-i privesti direct in ochi pe rebuturile care judeca pe cineva dupa actul de identitate.Nu pune la suflet rautatile care ti se arunca,ele sunt dovada unui caracter insuficient dezvoltat, a lipsei de culturalizare si adaptare in realitate.Da-i funda,, harciogului,, sa aiba o ocupatie rozand la ea. Daca va pretinde ca e o gluma, e una dintre cele mai proaste care se pot face.pa,o zi buna.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Esti discriminat de rasisti.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! nu se intampla nimic, atat timp cat tu, nu dovedesti ca te comporti precum o parte din aceasta etnie.
O zi frumoasa sa aihappy

| vladuts3 explică (pentru caramela):

Multumesc, la fel si tie! Dar chestia e ca, Unii oameni se feresc de tine doar pentru simplul fapt ca esti de etnie rroma(tigan) cum zic ei... Sunt de acord ca sunt tigani care fura, sparg si multe altele. Dar la fel sunt si bulgarii, romanii si alte natii. Urasc faptul ca esti vazut cu alti ochi, chiar daca nu te cunoasc.

| caramela a răspuns (pentru vladuts3):

Important e sa nu te lasi afectat, cu toate ca nu poti trece mereu cu vederea. ceia ce e de apreciat la etnia rroma e faptul ca nu isi violeaza propriile fiice, mame...pe cand restul...

| harciog a răspuns:

Astepti holocaustul.

| vladuts3 explică (pentru harciog):

Aha, Singura solutie ar fi sa fim exterminati? Bun, e si asta o parere.

| harciog a răspuns (pentru vladuts3):

Era o gluma nenea.

| vladuts3 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc inca o data, Frumoase raspunsuri. happy

| vladuts3 explică (pentru harciog):

Interesanta gluma, am sa ma gandesc la ea.

| TrentonChase a răspuns (pentru vladuts3):

Comportamentul tau este singurul care conteaza eu prefer un tigan civilizat, intelgent si sincer decat 100 de romani hoti, mincinosi si iporcriti.

| vladuts3 explică (pentru TrentonChase):

Știi, îmi este milă de unele persoane, necivilizate, cu un comportament prost( la rromi mă refer) Dar, nu mă simt sa fiu la fel ca și acele persoane, și nici nu cred că par rrom/țigan. Dar, ești catalogat și criticat fără să fi cunoscut măcar. Un exemplu, mă cunoaște o persoana nu știe ce etnie sunt, îi zic că sunt rrom și părerea se schimbă radical. Mă rog, nu cred că mereu, dar se întâmplă. Sunt de acord că trebuie făcut ceva cu ei, chiar s-a ajuns într-o situație urâtă

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru vladuts3):

Vladut draga, nu stiu ce te apasa, ori in ce zona stai, daca pari atat de ingrijorat de pozitia ta.Atata timp cat nu ai ce sa-ti reprosezi, priveste-i cu mila pe cei care judeca pe cineva pe baza apartenentei.Ei au probleme.Ei sunt deja,, exterminati,, de propria lor constiinta, care se va destepta mai devreme sau mai tarziu.Invata sa-i privesti direct in ochi pe rebuturile care judeca pe cineva dupa actul de identitate.Nu pune la suflet rautatile care ti se arunca,ele sunt dovada unui caracter insuficient dezvoltat, a lipsei de culturalizare si adaptare in realitate.Da-i funda,, harciogului,, sa aiba o ocupatie rozand la ea. Daca va pretinde ca e o gluma, e una dintre cele mai proaste care se pot face.pa,o zi buna.

| ღDiissyღ a răspuns:

Nimic. Adica si tu esti un om...

| Wøodenpints a răspuns:

O să mori. Gazat.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ceea ce tu doresti sa se intample, aceea se va intampla.Adica sa mergi in viata pe drumul cel bun,luptand pentru asigurarea unui trai decent pentru tine si familia ta,ori apucand pe acel drum pe care vei privi mereu in urma, cu teama. Dragul meu, tiganii au o,, eticheta,, pusa de oameni cu idei intiparite prin exemplul luat din familie.Hai sa privim putin in realitate.Cel mai urat dintre romani, acum, este Basescu, Udrea, Videanu si multi ca ei.Nici unul dintre ei nu e tigan.Fostul primar al Clujului, fostul premier Nastase si multe alte,, personalitati,, primesc pachetele la puscarie.Si nici unul dintre ei nu e tigan.Sotia consilierului sefului de la fisc,d-na Marta, e judecata pentru proxenetism, si v-or mai fi multe,, inalte personalitati,, implicate.Si nu sunt tigani.Si totusi, mare parte dintre acesti ticalosi isi permit sa foloseasca termenul de,, tigan,, ca si cum acesta ar include tot ce e mai rau.Acum spune-mi tu mie ce se intampla daca eu sunt de aceeasi etnie ca si acesti hoti, proxeneti, falsificatori, delapidatori, evazionisti.Ai inteles rationamentul meu? Nu conteaza cum te numesti, nu trebuie sa te judece nimeni pentru etnia de care apartii, alege drumul corect si intreaba-te--ce se intampla daca sunt om? Pa-sa ai o viata frumoasa.

| caramela a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Buna! un raspuns atat multumitor, nici ca se putea..si ai mare dreptate, in mare parte, raul nostru se trage de la Romani, nu de la rromi.dar asa suntem noi, gandim ceia ce ne-a fost intiparit...
O zi frumoasa sa aihappy

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru caramela):

Multumesc mult pentru apreciere.O zi buna si tie.

| vladuts3 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc pentru frumoasa explicatie, Domnul Danut.

| 3mil a răspuns:

Ce raspunsuri de ratati au dat astia stii ce se intampla vii la mine in cartier si agatam vreo doua

| cLeriQue a răspuns:

O să-ţi iei bătaie.