| anonim_4396 a întrebat:

Daca vede cineva care are un feed foarte bine pus la punct pe Instagram, aceasta intrebare, atunci va rog frumos sa imi raspundeti.

Ma tot gandesc cum sa imi fac feedul de Instagram ca sa arate cat mai bine.

Cu ce sa imi editez fotografiile si cum sa folosesc efectele si celelalte elemente?

Răspuns Câştigător
| Sherlocked94 a răspuns:

Nu știu dacă am cel mai bine pus la punct feed pe Instragram dar mă interesez constant de treaba asta și am învățat câteva lucruri. În primul rând lucrează la calitatea pozelor, unghiuri mai bune, lumină mai bună, poate o cameră mai bună. Dacă ai astea, atunci nu prea ai ce edita. Sunt de ajuns uneltele din aplicație. De obicei, când postez o poză, nu pun niciun efect. Pur și simplu intru la edit și mă joc puțin până arată poza cum vreau eu. De cele mai multe ori dau luminozitatea un pic mai mare, contrastul aproape la maxim, mai umblu puțin și la structure și sharpen să fac poza mai clară. Și ca să arate per total feedul mai organizat încerc să nu postez mereu același tip de poze. Adică să fie 2-3 selfi-uri unul după altul. Alternez. O dată pun un selfie, apoi un peisaj, o clădire, ce am mai mâncat, ce flori am mai primit, cum arată biroul meu, agenda mea ș.a.m.d. Acum depinde și ce hobby-uri ai tu și ce tip de fotografii vrei să conțină feed-ul tău. Dar în principiu să îți creezi o temă. Exemple de teme: poze alb negru, poze de sus (gen un birou sau o farfurie cu mâncare), modă, călătorii, poze minimaliste, mașini (dar cum am zis, alternezi, nu pui doar poze cu mașini întregi; azi pui un far, mâine un cauciuc, poimâine o mașină de ultimă generație, răspoimâine interiorul unei mașini vintage), ai prins ideea. Sau poți pune și un singur tip de poze dacă asta vrei să fie tema ta (să zicem că pui doar portrete, sau doar texturi, sau doar același lucru/aceeași persoană în același loc, în aceeași poziție, în fiecare zi pentru a evidenția evoluția).