| împreunăfacembine a întrebat:

Dacă vreau sa fac un articol cu statistici gen cati utilizatori de Facebook sunt în România, care sunt cele mai vizionate video pe Youtube, câți cititori aleg varianta ebook, etc., cum fac asta?

Adica cum se fac aceste studii?

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Studiu INS la o simpla cautare poti gasi orice informatie.

| Kyılε a răspuns:

Salut.
Institutul Național de Statistică se ocupă de astfel de statistici. Dacă te preocupă crearea de statistici, îți poți alege un subiect (câte întrebări sunt postate zilnic pe TPU.ro, ca de pildă), faci o analiză care să cuprindă media a mai multe zile și astfel ajungi la un anumit număr. După poți începe o altă statistică (cât la sută din totalul de întrebări zilnice sunt utile? câte sunt inutile? etc.) ș.a.m.d. Contează foarte mult să îți stabilești din start subiectul, sursele de căutare (foarte important), să ții cont și de alți factori (numărul de utilizatori, timpul mediu de răspuns, numărul categoriilor, dar și eventuale probleme tehnice care se pot ivi). Spor la treabă!
Sănătate!