| Ionică a întrebat:

Daca zic cuiva: "Vino la biliard."; "Hai la biliard."; "Hai sa mergem la biliard." sau "Te chem la biliard." inseamna ca trebuie sa fac cinste sau platim fiecare? Daca ziceam "Te invit la biliard."; "Iti fac cinste la biliard." sau "Te scot la biliard." inseamna ca trebuie sa fac cinste, nu-i asa?

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sansele sunt cam de 90%, ca cea/cel pe care il chemi la biliard, sa inteleaga, ca ii faci cinste. Numai daca sunteti prieteni/amici vechi, si ati mai iesit de mai multe ori, si ati platit separat, se va intelege destul de clar, ca si de data aceasta fiecare plateste pentru el. Daca vrei, ca sa se inteleaga ceva mai clar, ca nu esti dispus sa platesti pentru cel/cea, pe care il/o chemi cu tine, exprimate in felul urmator: "Eu merg la biliard. Daca ai chef, poti sa vii si tu" sau "Eu merg la biliard. Nu vii si tu?". Numai bine! Bafta!winking

| Face2face a răspuns:

Dupa parerea mea daca zici "Te invit la biliard.", "Te chem la biliard.","Te scot la biliard." inseamna ca faci oarecum cinste celelalte nu au nici o legatura cu cinstea. Sper ca te-am ajutat. Pup

| davidwarner a răspuns:

Pai din,, Iti fac cinste la bliard,,,, Te scot la bliard,, se intelege ca faci cinste, din restul nu. Ce zici de,, Vrei sa mergem la biliard?,, din asta chiar nu ai cum sa insinuezi ca faci cinste.