| LisaJulie a întrebat:

De câteva săptămâni circula pe internet tot felul de predicții cum ca după eclipsa din 8 aprilie 2024 va avea loc un cutremur devastator în Statele Unite
care va distruge totul și orașul New York va fi ruine! De unde toată agitația asta? Ce e atât de special la eclipsa asta?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Și în anul 2000 trebuia să vina sfârșitul.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Trebuia sa vina și in anii 70 era glaciara!

| Dismally a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt naivi si cred orice tampenie. Tot timpul au existat "prezicatori" care vad ba sfarsitul lumii ba alte catastrofe si mereu au fost oameni care i-au crezut si au raspandit mai departe acele prostii. Gandeste-te ca exista oameni - si nu putini, care cred ca Pamantul este plat, sau ca exista reptilieni...

Răspuns utilizator avertizat
| Korkodeln a răspuns:

Nu e nimic special la "eclipsa asta", "alinierea planetelor", "anul dragonului de foc", "anul 1000/2000/3000..." sau alte tampenii.
Frica vinde si face vizualizari si clicuri pe net, pentru ca de mii de ani instinctul de conservare ne spune sa fim atenti la situatiile neobisnuite si cum eclipsele sunt relativ rare, intra la situatii neobisnuite, daca ai avea o eclipsa pe saptamana nu i-ar pasa nimanui.
Evident, sarlatanii profita, dar daca vrei iti vand eu un talisman protector pentru 100€, garantat te va proteja de orice efecte, banii inapoi de 4 ori daca vine sfarsitul lumiiwinking.