| JuAl a întrebat:

De cd oamenii sunt ingropati in sicriu si nu direct in pamant?

16 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din respect pentru ei.

| JuAl explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce-i ma pasa aluia dupa ce a murit?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JuAl):

E vorba si de ultima imagine cu el. Nu ai vrea sa iti vezi rudele aruncate ca pe niste gunoaie, de aia le inmormantam frumos, si ne pacalim putin creierul ca sunt acolo, se odihnesc in 'patut'.

| JuAl explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ii doar o iluzie si o forma de autoaparare a creierului.

| Andreeush a răspuns:

Pentru că așa e tradiția.

| ancaval a răspuns:

Pe lângă faptul că plâng ăia acolo după mort, să-l mai și țâpe în pantaloni scurți și șlapi de plajă?

| JuAl explică (pentru ancaval):

Dar ce are daca acel om este ingropat direct?

| ancaval a răspuns (pentru JuAl):

Fă și tu o comparația cu lumea de acum 1000 de ani și lumea de azi. Avem condiții.

| JuAl explică (pentru ancaval):

Nu stiu ce legatura au cei de acum 1000 de ani cu cei de acum.

| JuAl explică (pentru ancaval):

Mortului oricum nu-i mai pasa.

| ancaval a răspuns (pentru JuAl):

Am zis: condițiile. Era o comparație.

Dacă ai condiții și îți permiți mașină de 15.000 euro, tu de ce ți-ai lua una de 1.000? Faci ceva în funcție de condiții. Ce nu-i logic?

| JuAl explică (pentru ancaval):

Da. Ca mortului ii mai pasa unde se afla si cum ii ingropat.

| ancaval a răspuns (pentru JuAl):

Nu era vorba de ce-i place sau nu mortului. NU ai înțeles nimic din ce am scris, dar totuși mă corectezi degeaba.

Vorbeam de condițile pe care le avem noi acum și de omenie, pentru cine are omenie.

Dacă este scriu atunci de ce să-l bagi în sac, de exemplu? De ce? Adică omul e bun doar cât trăiește? Când a murit scapă-te repede de el? Și hai să ne împărțim cu casa?

S-a inventat sicriul? Na pune-l acolo frumos și gata. Sau nu ai chef să te ocupi de înmormântare? Avem servicii funerare, fac băieții ăia tot.

| PumpkinDoll a răspuns:

Ca sa nu le fie frig pe parta i lalta

| JuAl explică (pentru PumpkinDoll):

Daca da, va iesi din groapa dupa o geaca si se va baga la loc.