| Ofataobisnuita1103 a întrebat:

De ce am impresia ca toata lumea ma urăște?
Am ajuns sa am această impresie deoarece ma simt dată la o parte de o mulțime de oameni. Adică, uneori când incerc sa salut unele persoane pe care le cunosc acestea pur si simplu ma ignoră. Ma refer in special la "prieteni". Ei doar se folosesc de mine si ma baga in seama doar când își amintesc de existenta mea sau când vor ceva de la mine. Chiar nu mai suport!
Un alt motiv ar fi acesta: eu am o prietena foarte bună (cred ca e singura persoana care tine cu adevărat la mine) si este foarte populară în scoala, motivul cred ca ar fi deoarece e "dotată" (adică are fund si sani). Pe ea o place toata lumea. Are si un cont de Instagram pe care are destul de mulți urmăritori. Mi-am facut si eu de câteva luni un cont pe care bineînțeles am foarte puțini urmaritori dar mulți dintre ei o urmăresc si pe ea,deci avem mulți urmaritori comuni dintre care majoritatea sunt de la școală noastră. Cred ca majoritatea aveți Instagram si știți că există o mulțime de chestii interesante de pus la story. Un exemplu ar fi chestia aia cu " cat ții la mine?" sau "trimite x daca nu ma urăști ". Prietenei mele ii raspunde toata lumea. Am pus o dată acelasi story, acela " sa trimiți x". Ne-au văzut story-urile cam aceleasi persoane. Ei i-au răspuns aproape toate,însă mie mi-a răspuns doar ea si inca o prietena bună. Stiu ca nu ar trebui să pun la suflet, dar eu sunt foarte sensibilă și pentru mine contează aceste lucruri micuțe. Cel mai tare doare faptul că multe persoane pe care le consider prietene îmi dau seen. Ma simt foarte singurasad
Si am uitat sa menționez: eu nu sunt o persoana rea, increzuta, cu fițe sau cu tupeu. Eu nu ma iau niciodată de nimeni si nu am nimic cu nimeni. Sunt o persoana simpla si sunt putin timidă. La fizic nu arat cine stie cum. Nu am sani si fund mare dar nu sunt nici prea urâtă la față. Nu inteleg ce are toata lumea cu mine sau de ce am impresia ca toata lumea are ceva cu mine. Ce sa fac? Ma simt prost sad

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Îmi pare rău că tu așa simți, îmi dau seama că e normal la vârsta ta, în adolescență devenim conștienți de noi înșine în așa măsură încât avem uneori impresia că ocupăm un spațiu mult mai mare decât o facem cu adevărat și ni se pare că toată lumea se învârte în jurul nostru și ne studiază minut de minut, ceea ce nu e adevărat, bineînțeles.
Nu cred că te urăsc toți, n-ar avea de ce, mai degrabă însă, cred că ești ignorată, fiind oarecum ștearsă, ca un șoricel cenușiu, neieșind prea tare în evidență. Trăim niște vremuri ciudate în care oamenii nu mai au răbdare pentru lucrurile care li se par banale/obișnuite și sunt din ce în ce mai puțin îngăduitori cu cei care li se par inferiori, mai puțin populari, mai fără importanță, din punctul lor de vedere.
Și-apoi, și tu greșești încercând s-o copiezi pe prietena ta, pe Facebook/Instagram noutatea contează, ne uluim și dăm like atunci când cineva postează ceva în premieră dar devenim blazați/plictisiți la fiecare altă postare identică (gen Cum ți-ar sta blondă, Cum o să arăți la bătrânețe etc).
Nu ai ce face, unii atrag în mod natural simpatia celorlalți, alții nu reușesc decât mult mai târziu în viață ori chiar niciodată, trist dar adevărat, viața nu-i corectă.
Încearcă să fii originală dacă tot ți-ai făcut contul, încearcă să adaugi ceva ce n-au mai văzut, nu insista dacă vezi că nu reușești, o să pari disperată și e mai rău. Din păcate nu există rețete pentru succes, îmi pare rău. Capul sus! Baftă!

| Ofataobisnuita1103 explică (pentru Raven):

Multumesc mult pentru încurajare. Chiar mi-ai facut ziua mai bună.

| Raven a răspuns (pentru Ofataobisnuita1103):

Chiar mă bucur, dacă așa simți.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate ca au, poate ca e paranoia din capul tau, cei drept lumea e rea in ziua de azi, vezi gunoaie peste tot, vorbesti cu o tarfa 1 an si te face jigodie na ce sa mai spui Ofataobisnuita1103, daca vrei putem vorrbi, lasa mesaj

| Ofataobisnuita1103 explică (pentru RAY):

Chiar as vrea sa vorbim

| Plato a răspuns:

Nu cred ca te urăște nimeni, doar ca nu te prefera.
Stii, toti suntem diferiti, nu toata lumea e facuta sa fie regina balului, nu toata lumea e facuta pentru SRI, actorie etc. Fiecare avem ceva special, al nostru.

Eu zic sa te bucuri ca ai o prietena buna, ca unii nu au niciun prieten de incredere.
Si inca ceva, am observat ca foarte repede te-ai gandit la frumusete. Crezi ca e singura metoda de a fi placuta si interesanta? Sper ca nu crezi asa.

Popularitatea aia de liceu e oricum doar o iluzie.

| Dalmore a răspuns:

Ea are mai multă carismă și e mai prietenoasă poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-ți silicoane

| DePeTarnave a răspuns:

Concluzie: esti o complexata si o invidioasa! Accepta ca nu arati asa de bine ca prietena ta. nu e greu!

| Ofataobisnuita1103 explică (pentru DePeTarnave):

Eu simt ca lumea din jurul meu ma urăște. Asta nu inseamna ca sunt invidioasă pe cea mai bună prietenă a mea. Eu doar am dat un exemplu in care este si ea implicată....atât.

| DePeTarnave a răspuns (pentru Ofataobisnuita1103):

Nu te uraste nimeni, doar ca cum esti urata lumea nu te baga in seama, nu-ti da atentie iar asta te deranjeaza! Accepta realitatea.

| AnonimPeTPU a răspuns:

Buna, nu cred ca te uraste toata lumea, dar daca vrei, imi poti da mesaj in privat cu insta-ul si putem vorbi acolo. Peacewinking