| Peter28 a întrebat:

De ce apar pistruii si cand?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de tipul de ten pe care il ai. Sunt oameni fara pistrui, oameni cu putini, cu mai multi si la care predomina. Acum, pistruii sunt si particele de melanina, un compus secretat de piele care actioneaza ca un paravan impotriva razelor ultraviolete ale soarelui (bronzul!). Astfel in sezonul rece, atunci cand a trecut o perioada suficienta de timp de la abundenta soarelui, melanina incepe sa se disipeze si mai raman niste punctulete solidare, care, depinde de persoana, dispar in numar mai mare sau mai mic. Sper ca ti-am fost de ajutor.

3 răspunsuri:
| oOSaritaOo a răspuns:

Pistruii apar de la soare. happy

| KevinAnthony a răspuns:

Pistruii sunt moşteniţi genetic, se datorează prezenţei unei gene ce determină apariţia lor. Dar pistruii pot apărea şi datorită unei expuneri îndelungate la lumina solară, mai ales prin bronzare.
De obicei pistruii apar doar pentru o perioadă, până ce adolescenţii vor produce o cantitate potrivită de melanină.

| LolaLollita a răspuns:

Gasesti totul aici :D
http://www.flu.ro/......atam_.html