| andreyutzzu3 a întrebat:

De ce argintul scrie pe var? Adica ce are in compozitie de poate face asta?

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Argintul are in compozitie doar (elementul chimic) Ag, cu o puritate intre 95-99%
Metalul respectiv este un material moale, cu duritate 5-6 iar varul, sau calcarul (care conține predominant carbonat de calciu CaCO3) are o duritate mai mare, aproximativ 8 (diamantul este considerat cel mai dur material, cel putin natural, și are duritatea 10)
urma lăsata de argint pe var este formata din particule fine de argint, care urmărite la microscop ar arata ca șpamul/pilitura obținută la prelucrarea fierului/otelului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu