| usuk a întrebat:

De ce astazi sunt mai multe boli venerice decat acum 50 ani?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este adevarat, sunt de fapt mult mai putine (numarul de cazuri de sifilis, de exemplu, a scazut cu peste 80%). Doar ca acum se diagnosticheaza boli despre care acum 50 ed ani nu se stia (ele existau, dar medicii nu le recunoasteau) si mai multi oameni ajung la medic. Pe de alta parte exista mai multe metode de protectie si, mai ales, antibiotice mai bune. Iar asta a dus la o scadere semnificativa a incidentei multor boli venerice.

| Alcyon a răspuns:

Fiindca inainte oamenii n-aveau decat un singur partener, nu se culcau cu cine se nimereste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Globalizarea-i de vină.

Ţi-au dat răspunsul corect ăştia de mai sus.

| alezander12 a răspuns:

Fiindca acum 50 de ani baietii sau fetele nu sareau din pat in pat in fiecare noapte. Aveau un partener stabil!