| anonim_4396 a întrebat:

De ce atunci cand cineva are multe probleme, toata lumea se poarta cu acea persoana de parca ar avea lepra? Ca de exemplu, am pus o intrebare si anume, daca doreste cineva sa-mi fie alaturi, deoarece trec printr-o perioada groaznica, iar numai o persoana s-a sinchisit sa-mi raspunda. Am patit acelasi lucru de foarte multe ori in viata reala. Majoritatea 'prietenilor' mi-au intors spatele pentru ca nu mi-au mers toate pe roze, ca nu eram mereu cu un zambet din ala tamp pe fata si culmea, cand imi era bine, toti se linguseau pe langa mine. Sunt o persoana inteligenta, cu o situatie materiala decenta, arat foarte bine si cu toate astea, lumea ma evita de parca as fi leproasa. Ma gandesc sa ma sinucid. De fapt, sunt impinsa sa o fac, datorita circumstantelor. Does anybody care? NOT. Bye cruel world!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Tu te-ai intrebat cat timp poti rezista, fara sa te "molipsesti," in preajma unui om posomorat, pesimist, descurajat, coplesit de probleme? Dar in preajma unui om optimist, luptator, entuziast?

Este motivul pentru care oamenii "fug" din preajma ta--- le transmiti stari negative pe care nimeni nu si le doreste pentru sine.

Zic sa-ti schimbi gandurile negative( inclusiv cele suicidare!) cu cele pozitive.Schimbandu-le, se schimba totul : atitudinea, mimica fetei, tonul vorbirii tale cat si perceptia oamenilor din jur.Nu vei mai fi ca o"leproasa" pentru altii! Imprieteneste-te cu oameni optimisti, care au pasiuni si hobby-uri---stai pe langa cei puternici, "caliti" de viata, invata de la ei!
Vei reusi, fii sigura de asta!

| FadetoBlack a răspuns:

Pentru că aşa e lumea în ziua de azi, rea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbesti de parca ai fi un copil care nu are habar de ce inseamna sinuciderea.Toata lumea trece prin faze proaste amice.Obisnuieste-te.Si eu arat bine, am o situatie decenta si ma mai evita lumea.Pai,ei nu vor sa aiba treaba cu problemele tale.Le faci cinste, barfesti, dar cand ai probleme tu, te evita de parca nu te-ar cunoaste.Marlani.Evita-i.Fi si tu putin mai indepartat de astfel de persoane.Da-i dracu pe toti, ca nu se merita.