| anonim_4396 a întrebat:

De ce atunci când cineva vrea să-și intimideze interlocutorul (în timpul unui conflict) îl privește fix (în ochi), fără să clipească, timp de mai multe secunde și menține privirea?
De ce se apelează la acest gest pentru a intimida?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

De multe ori se spune că o privire poate,, îngheța" pe oricine. Exista un strop de adevăr în vorba de mai sus.
O privire hotărâtă și pătrunzătoare poate transmite un mic semnal de alarmă oricărui om rău intenționat.
Se mai spune că un om poți să îl citești după ochii sau privirea lui.
Daca in ochii unui om se vede hotărâre, tupeu și îndrăzneală acel om poate să evite conflicte fizice.
Referitor la întrebarea ta multi folosesc acel tip de privire ca să nu arate nici o urmă de frica fata de adversar sau de ce nu sa evite și o bătaie la care nu ar putea face față.

4 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Arati ca nu ti e teama, in acelasi timp esti atent sa vezi daca devine agresiv sau ce incearca sa faca

| Jus7t a răspuns:

Altii apeleaza la o ranga, topor, etc.

| ionur a răspuns:

Eu nu stau la discuți-_- sau la înjurături când vine vorba de bătaie și scandale le rup oasele în ei-_- cu mine nu merge cu ochi sau ce mai face ei pe acolo direct l-am loat la serie palme picioare tras de păr scuipat urlat zgârieturi fatale înjurături periculoase dat cu pietricele (cărămidălaughing))))rolling on the floor))))))))

| SatinEffect a răspuns:

Oamenii emotivi isi arata usor emotiile pe chip, ochii tradeaza multe si e normal sa vrei sa te ascunzi de acea privire daca nu iti place contextul in care esti privit, persoana sau daca ai ceva nasol de impartit cu ea. Nu vrei sa iti arati slabiciunea desi faptul ca lasi capul in jos e deja o slabiciune