| anonim_4396 a întrebat:

De ce atunci cand le arat la oaemni ca am depresie si nu ma simt bine mai ales aici pe TPU,se poarta urat cu mine si vorbesc urat cu mine? Nu ar trebui in mod, normal ca oamenii sa fie atenti cu mine si sa se poarte frumos cu mine atunci cand nu sunt bine?

7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Pentru ca multi se dau prea superiori, cum zicea Cedry2k "si nu mai avem suport moral, doar logistic". Primesti raspunsuri nepotrivite de la oameni nepotriviti, pe acelea nu trebuie sa le iei in seama, de obicei te inteleg doar persoanele care au trecut prin asa ceva, care nu, le scoti din viziunea ta, nu are rost sa pui la suflet raspunsuri rautacioase date de niste straini pana la urma.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai fi uimit sa afli cat de putine stie majoritatea dintre noi despre depresie cu adevarat. Si cine nu a trecut prin asta nu va intelege niciodata, asa ca sa nu ai asteptari mari de la oameni sa inteleaga

| StoicAnalysis a răspuns:

Multi oameni profita de slabiciunile altora pentru a se pune pe ei intr-o postura mai buna. Asa a fost de cand lumea, si nu o sa se schimbe asta. Vrei sa scapi de depresie? da din coate, lupta, fa ceva. Daca iti plangi de mila, si iti cauti scuze in loc sa schimbi ceva, nu vei rezolva nimic. Eu nu sunt genul care sa-mi bat joc de oamenii mai putin norocosi decat mine pentru ca nu gasesc avantaj in asta si nici nu imi face placere. Prefer sa aflu, sa invat si sa ajut la randul meu. Poate ceilalti nu gandesc ca mine sau ca tine, dar cel mai bine e sa nu iti mai cauti scuze atunci cand tu crezi ca "nu poti" face ceva anume.

| 4evergentleman2023 a răspuns:

Eu o sa devin al dracu m-am saturat sa fiu bun, o sa devin bătăuș ca în copilărie ca nu am alta varianta cu prostii! dacă ești prea bun ești luat în balon

| q2amyra a răspuns:

Asa sunt oamenii, mereu o sa judece pe cineva cu boli ca depresia sau altele. Li se pare amuzant, pana o experimentează ei.

| Jonathan1900 a răspuns:

Da-mi prin mesaj privat adresa la Facebook-ul tau. Primesc mesaj de la tine dar nu iti pot trimite mesaj.

| Jonathan1900 a răspuns:

Si nu mai fi trist ca iti vei da seama ca nu ai nici un motiv serios pentru a fi trist. vorbim