| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce avem obiceiul sa judecam atat de mult ce se intampla in jur?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| August99 a răspuns:

Pentru ca vedem lumea in termeni cu ce ne place si ce nu

| an0therkid a răspuns:

De ce oamenii judeca ce e in jurul lor?
hai sa facem un exercitiu:
inchide ochii!
acum deschidei!
ce vezi?
probabil vei spune ca vezi pc-ul, laptop-ul sau cine/ce se afla in fata ta
si ce altceva mai vezi?
mainile si piciorele
oamenii vorbesc despre ceea ce vad, nu se vor putea vedea niciodata cu adevarat pe ei. tot ce vor apuca sa vada e o reflexie in oglinda, nimic mai mult.

| volumexd a răspuns:

Pentru ca societatea ne-a impus un tipar, iar ce nu intra in tipar este judecat. Daca ceva nu se potriveste cu ideea ta de normal, automat vei crede ca e anormal. Levi Elekes vorbeste pe Youtube despre problemele societatii si lucruri de genul. Sper ca te-am ajutatwinking