| Alex a întrebat:

De ce baptistii sunt pocaiti?

2 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

A SE POCĂÍ 1. (În concepţiile religioase) A-şi mărturisi păcatele săvârşite, a se căi şi a căuta să obţină iertare prin post şi rugăciuni. ♦ A manifesta părere de rău, a avea remuşcări, a se căi pentru o faptă, o greşeală etc. ♦ Tranz. fact. A face pe cineva să-şi mărturisească păcatele sau greşelile şi să se căiască de ele.

Acest termen nu este atribuit unei religii anume, ci este valabil pentru oricine

| Kry_9749 a răspuns:

A fi pocait = a fi cait = a duce o viata curata PT DUMNEZEU
baptistii sunt pocaiti pentru ca duk o viata curata pentru Dumnezeu
dar un om poate fi pocait avand orice religie, nu numai baptista
happy