| Mosotti a întrebat:

De ce credeti ca Anglia, Franta, SUA si altii nu au facut nimic cand Hitler a incalcat brutal tratatul de la Versailles dupa 1933 in colo?!
S-a inarmat si-a tras soldati mult mai multi, s-a unit cu Austria desi tratatul interzicea asta.
Doresc sa aud si parerea voastra.

Sa lase vrajeala "nu voiau alt razboi", ca daca-l blocai din start cum vedeai ca voia sa incalce, nu aveai ce razboi sa ai, ca avea doar 100 de mii de soldati, nu avea armament, nu aveau mai nimic, deci puteau fi opriti foarte repede.
Se uitau ca prostii cand asta isi facea de cap, atunci de ce au mai facut tratatul ala daca nu mai conta?!

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aveau incredere in austriac firmand documente pentru a preveni ww2 si nu se asteptau sa fie asa bine pregatiti. Desi au ramas dezamagiti cand a inceput invazia europei

| Mosotti explică (pentru mgtow):

E nu se asteptau?! Fi serios, stiau f bine, eu de aia ma si intreb. De ce i-a lasat sa se pregateasca?! Ca acolo era interdictia din start.

| romeo78 a răspuns:

Din păcate, nici istoricii nu au găsit un răspuns.
În arhive nu există nici o dovadă a neimplicării voite sau nu.
Dar, o părere personală, ar fi faptul că nimeni nu se aștepta la nebunia care a urmat. Cu invazia URSS, a Franței, o Italie fascistă.
Pur și simplu, de la Imperiul Otoman, pe la 1500, nimeni nu a mai încercat să cucerească continentul european.
Conducătorii acelor vremuri, credeau că va fi un prim război mondial în reluare, cu lupte în tranșee, bătălii de rutină.
O istorie întunecată, niciodată nu se va ști adevărul, așa cum nu s-au aflat alte secrete ale istoriei mondiale.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Pai nu are nici o importanta, cum adica nu e dovada a neimplicarii voite sau nu? Cand se vedea ca tratatul se incalca, trebuia sa ia masuri, nu conta altceva, nu avea nici o importanta ce a urmat, deci voit nu s-au implicat. Nu avea voie sa se inarmeze si sa faca ce facuse si atat, putin conta ce ar face cu armele alea mai tarziu.
Scrisese Mein Kampf, acolo el scria clar cam ce vrea sa faca. Lebensraum de unde-l lua? Clar din est.

Cum nu stiai ce face cand deja incepuse cu persecutarea evreilor si asa mai departe? Ce naiba.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Tratatele sunt făcute pentru liniștea populației. Oare câte tratate nu au existat pe lumea aceasta, credeți că toate au fost respectate?
Vorbiți de prigonire. Cu nici 15-20 de ani în urmă, a existat o prigonire a armenilor din Turcia. Doar că a fost local.
Ce a făcut Hitler a fost global, lucru care din păcate, de la invazia tătarilor lui Gingis Han nu s-a mai întâmplat.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Pai tocmai de aia nu inteleg, de ce nu au respectat tratatul ceilalti si nu s-au opus la expansiunea militara a lui Hitler, aici e aici, adica de ce nu a fost respectat, asta am si intrebat. Ca asa se stie ca unele au fost facute si n-au fost respectate.

Cu prigonirea conteaza ca ceilalti stiau cine e ala, si stiau f clar ce va face, nu degeaba se extindea militar zic eu.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Posibil ca să se fi mers pe principiul "faci ce vrei în zona ta, dar nu ne ataci". Nu uitați Europa de Est, nu valora nici cât o ceapă degerată. Erau state noi formate, rupte din vechile imperii, nu le băga nimeni în seamă.
NICIODATĂ nu vom înțelege deciziile predecesorilor, așa cum nici acum, multe decizii luate de conducători nu le putem înțelege!

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Pai nu e asa! Daca era cum zici tu atunci li se punea conditia din 1919 sa faci ce vrei in zona ta dar sa nu ne ataci, insa situatia era ca nu aveau voie sa faca ce vor ca sa nu devina un nou eventual pericol.
Politicienii europei stiau f clar ce vrea sa faca ala, ca nu vorbim de copii de 2 ani sa nu se astepte ei.

| ShaOfHatred a răspuns:

Sunt mult mai multe la mijloc decât când e vorba de ww2

| Mosotti explică (pentru ShaOfHatred):

Pai ce e la mijloc? Eu nu am intrebat ca sa mi se zice "nu stim, sunt mai multe la mijloc", am intrebat sa aud pareri gen "au facut asta pentru ca...", si apoi o sa zic si parerea mea la sfarsit sa vedem ce parere au si altii de a mea, dar intai vreau sa o vad pe a voastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca sunt cam multe minciuni prin radacina in povestile astea, si e cam greu de decurcat povestea. Cel mai bine e sa nu crezi nimic pana nu ai dovada prezenta (un rezultat material, nu text) ca s-a intamplat ce se spune. Dar suntem invatati asa ni s-a creeat modul de gandire.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Parerea mea e ca au vrut cu totii sa se duca Hitler peste rusi, peste comunisti, ca nu-i suportau occidentalii de frica ca se intinde comunismul si le ia lor averile facute pe spatele fraierilor! Dar voiam sa aud si parerile voastre.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Sau erau toti uniti in ceva secret, care apoi i-a despartit sa dea vina unii pe altii.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu, eu cred ca e cum am zis, ca vroiau sa-l ajute pe Hitler sa se duca peste rusi, ca alta varianta nu vad.
In ceva secret ce putea fi?
In 1870 cine a ajutat japonia sa fie puternica? SUA, tot asa, sa se duca peste rusi, si in 1905 i-a batut pe rusi, e doar un exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Am mai citit pe undeva ca rusi au avut persia prin 1700 sau 1800, nu-s sigura acum. Mai cerceteaza. Acum arienii din india se numesc "persi".
Hitler era arian, nu i-a omorat pe ai sai, regii imperiului roman (la inceput) erau tigani negrii ca si persii.