| Octavian199 a întrebat:

De ce credeti ca imperiul otoman nu a putut sa converteasca crestinii la islam?

Răspuns Câştigător
| oglindasultanului a răspuns:

Deoarece nu erau atat de interesati, nu erau "extremisti religiosi", ba chiar erau renumiti pentru toleranta religioasa in regiuniile ocupate. Erau interesati ca regiuniile supuse sa le plateasca tributul $$.

7 răspunsuri:
| Lovelypeaches100 a răspuns:

Pentru ca pot laughing

| Octavian199 explică (pentru oglindasultanului):

Corect.Tribut mai mare decat musulmanii de rand.Deci.Crestinii sa taca cand zic 'Noi am ramas un popor crestini, pentru ca nu au putut sa ne forteze nimeni sa ne pierdem credinta' rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Mi-ai dat funda, dar totusi o sa te corectez putin. Nu numai statele Romanesti ci si Balcanii au ramas crestini, si mai toate statele ocupate.
Turciilor pur si simplu nu le pasa, nu simteau obligatia de a converti alte popoare la religia lor.
Fanatismul Islamist de azi este ceva nou, In istorie statele de religie islamista erau foarte tolerante fata de toate religiile spre deosebire de crestini. Sa nu uitam de Peninsula Iberica care era in intregime sub conducere Musulmana si era intr-o perioada foarte prospera, deschisa tururor religiilor, pana Spaniolii au recucerit peninsula facand un stat mega-catolic, scapand prin toate mijloacele posibile Populatia Musulmana.
Pentru o perioada anume, prin anii ~1000~ lumea musulmana era "casa stiintei" filozofiei,, mai educata, civilizata decat crestinii Cifrele pe care le fosim 0 - 9 au fost create de musulmani. Treptat lumea musulmana a ramas in urma,
Ajungand la stadiul de teroristi needucati de azi.

| Octavian199 explică (pentru anonim_4396):

De ce sa piarda banii, convertind oamenii la islam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Dealungul istoriei, printre religiile lumii crestinii se remarca la convertirea fortata.
Sunt foarte putine,(mai deloc) cazuri de convertire fortata a maselor de populatie de catre alte religii in afara de crestini, Crestinismul a fost religia sabiei.
Nici Mongolii care sunt renumiti pentru cruzimea lor nu puneau importanta pe religia statelor invadate.

| Octavian199 explică (pentru anonim_4396):

Crestinii inainte aveau ig-ul scazut.Mai bine le lua taxe, ca musulmanii rolling on the floor

| oglindasultanului a răspuns:

Sau n-a vrut, motivul fiind femeile.