| anonim_4396 a întrebat:

Cine a condus Imperiul Otoman dupa ce Suleyman Magnificul a murit?

Răspuns Câştigător
| fockewulf a răspuns:

In viata reala a fost Selim al - II-lea numit si cel betiv.
Ii placeau mai mult chefurile si viata usoara decat sa conduca imperiul. O data cu el a-nceput declinul imperiului. Mustafa, un print foarte capabil si iubit de armata ar fi fost un vrednic urmas al tatalui sau, a fost in schimb ucis la uneltirile Roxelanei, care la prostit pe Soliman, facandu-l sa creada ca Mustafa vrea sa-i ia locul.

9 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Mustafa.

| fockewulf a răspuns (pentru OnuOnulică):

Daca ar fi fost Mustafa, poate ca scriam aici in turceste.

| anonim_4396 explică (pentru OnuOnulică):

Eu nu ma refer in film, ci in viata reala.

| fockewulf a răspuns (pentru anonim_4396):

In viata reala a fost Selim al - II-lea numit si cel betiv.
Ii placeau mai mult chefurile si viata usoara decat sa conduca imperiul. O data cu el a-nceput declinul imperiului. Mustafa, un print foarte capabil si iubit de armata ar fi fost un vrednic urmas al tatalui sau, a fost in schimb ucis la uneltirile Roxelanei, care la prostit pe Soliman, facandu-l sa creada ca Mustafa vrea sa-i ia locul.

| Ibrahimovic a răspuns:

Soliman I asta nu era "Magnificul" asa cum i se zice in film, ci "Kanuî" ("legiuitorul"), iar urmasul sau a fost Selim al II-lea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai merge Wikipedia?

| fockewulf a răspuns:

Selim cel betiv

| fata123 a răspuns:

Imperiul otoman la condus Mustafa dupa suleyman. Ma-m uitat pe net la episoade inainte. FUNDA?

| anonim_4396 explică (pentru fata123):

"la" este "l-a", "m-am" este "m-am". Uita-te si pe un manual de gramatica.

| fata123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa spun nu stiam ca sti asa de mult gramatica! si nu vreau sa ma uit oe niciun manual!