| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

De ce credeți că unii rămân prieteni cu partenerul/a din fosta relație/fostele relații?
Mai ales dacă au o relație nouă, etc etc.

11 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Maybe friends with benefits, in unele cazuri. Nu toti se despart cu nervi si scandal, unii mai lasa loc si de o escapada.

| SilentRain a răspuns:

Oameni inteligenți nu îs pierd timpul cu cucoana ura

| MPersephone a răspuns:

Cred ca sunt unii care nu au trecut peste despartire si mai au speranta. Dar am auzit si de cazuri in care persoanele au realizat ca tin unul la altul, dar nu intr-un mod romantic si decid sa ramana prieteni. De obicei asta e cazul daca relatia nu a fost foarte serioasa si despartirea nu a fost urata.

| Andreeush a răspuns:

Depinde, sunt unii care se despart pe cale amiabilă și rămân prieteni după, sunt alții care încă mai speră la o împăcare.

| whatevernvm a răspuns:

Unii sunt capabili de asta. E o dovada de maturitate, e un alt nivel.
Pentru mine e prea mult și nu as putea, dar știu cazuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca, dacă s-au despărțit de comun acord, fostul/fosta pot deveni cei mai buni prieteni teoretic.Persoane pe care nu le mai iubești in felul ăla (oricât de aiurea ar suna)îți pot fi confidenți, persoane cu care ai deja o relație puternica, care te cunosc.

| TheGentleman a răspuns:

Pentru că suntem oameni și trăim în societate. Dacă nu au funcționat lucrurile pe plan intim, nu înseamnă că nu pot fi buni prieteni, sau nu pot avea o colaborare profesională frumoasă.

| brokxy a răspuns:

Stiu un barbat care a divortat si a ramas prieten cu fost sotie poate pentru copii unii dintre ei raman prieteni

| qwertpro a răspuns:

Salut,unii raman prieteni cu fostul partener din simplul motiv ca nu vor sa poarte pica pe el. Oamenii maturi dupa despartire, inteleg ca aceasta este ceva normal in viata, si ca faptul ca ei s-au despartit arata ca nu se potrivesc si ca nu se iubesc cu adevarat.Se mai intampla astfel de situatii in viata, iar sa tii ura pe fostul partener nu iti va aduce de cat suferinta pe plan psihic, deoarece vei trai mereu cu amintirile din trecut si vei suferi din cauza lor.A uita de supararile din trecut, a ierta totul si a ramane simpli prieteni ne ajuta sa acceptam trecutul si sa uitam de el, pentru ca astfel ne e mai usor sa mergem mai departe.Dar totul depinde de situatie si de persoane, unele fapte nu pot fi iertate atat de usor.

| RAY a răspuns (pentru whatevernvm):

De acord cu tine

| Freya1 a răspuns:

Si eu am rămas în relații bune cu fostul pentru ca nu am de ce sa ii port pica.Nu ne-am inteles ca si iubiți asta e, nu am de ce sa il urăsc pentru ca amândoi am gresit cel mai probabil.
Dacă te desparți pe cale amiabilă nu ai de ce sa ii porti ura.