| milllerr23 a întrebat:

De ce etnogeneza romanilor e o problema istorica?

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ca sa te parafeazez...de ce te intereseaza pe tine asta?
Daca este tema, locul ei nu e aici!

| Vans a răspuns:

De fapt avem ceva dovezi. S-au făcut cercetări arheologice, s-au găsit monezi de bronz care demonstrează că banii circulau în Transilvania, s-au făcut inventare şi s-au descoperit urme ale locuinţelor şi izvoare istorice.
Iar limba română are origine latină(şi influenţă slavă) datorită faptului că dacii au adoptat limba şi obiceiurile romane.

Cam asta mai ştiu eu, istoria nu-i punctul meu forte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca au speculatii comform carora limba romana nu are la baza limba latina.

| SerafimHD a răspuns:

Deoarece s-a constituit in timp iar procesul a fost intens si plin de evenimente ce a rezultat emanciparea poporului

| DomnishoaraPisicutza a răspuns:

Hmm...depinde. Sunt doua posibilitati. 1. toata lumea se cearta cum ca nu noi am fost primii care am calcat pe pamant romanesc, ci ungurii.
2. istoria romanilor este un pic mai zbuciumata, nu avem prea multe dovezi ale faptului ca limba romana est ''fiica'' limbii latine.
Sper ca te-am ajutat!