| anonim_4396 a întrebat:

De ce Europa nu construiește zgârie nori? Credeți ca zgârie norii nu vor rezista în următorii 50-60 de ani și va fi nevoie de un model de oraș nou?

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Deoarece multe tari deja isi construise cladirile cand America de exemplu a inceput sa isi construiasca primii zgarie nori, nefiind loc disponibil pentru astfel de constructii.
Plus ca in europa nu sunt aceeasi bani, dezvoltatorilor fiindu-le mai practic sa construiasca la scara mai mica dar cu structuri dense.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista și prin Europa pe ici pe colo, însă Europa are o arhitectura atât de veche, impozanta și importanța încât marile orașe gen Roma au interzis astfel de construcții pentru a pastra istoria

| haileewatson a răspuns:

Exista si in Europa zgarie nori. Londra, Paris, Varsovia, Frankfurt etc. Evident ca nu sunt atat de mari precum cei din Dubai sau alte parti. Din punct de vedere urbanistic nu se potrivesc cu istoria arhitecturala a europei si poate sunt si alte motive: de exemplu e mult mai scump sa construiesti pe pamant european. Zgarie norii din Londra sunt mega scumpi si la chirie si la construit, iar efortul nu e rentabil.