| Layyla a întrebat:

De ce exista suferinta?! De ce oamenii trebuie sa sufere sai aiba dezamagiri?!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Steregoi tu isi iubesti semeni a? prin a judeca aproapele si a da ignore

| Steregoi a răspuns:

Acum este in formare o noua societate de oameni. De fapt e in formare incepand cu Abel. Ingerii si oamenii iubitori de Dumnezeu invata ca pacatul savarsit de oamenii rai are consecinte grave. In viitor cei rai nu vor mai fi si vor ramane doar cei care iubesc pe Dumnezeu care iubesc pacea si dreptatea si care isi iubesc semenii. Atunci Dumnezeu va binecuvanta pamantul care va fi transformat in paradis de oamenii iubitori de Dumnezeu si de semeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca suferinta te face sa vrei ceva mai bun, iti da un sut in fund ca sa evoluezi daca nu vrei sa faci lucrurile de buna voie. Daca nu ar exista suferinta majoritatea ar sta in zona lor de confort si n-ar schimba mare lucru.  Pentru ca aleg sa se amageasca sau sa se lase amagiti, deci isi merita dezamagirile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că, dacă nu ar exista, oamenii nu ar mai lupta pentru ceea ce-și doresc.Nu ar mai putea evolua, nu și-ar mai putea depăși condiția actuală. Suferința, după ce trece, se poate dovedi benefică.

| Raniaa a răspuns:

Fără suferință nu există dezvoltare.
Într-un final suferința va lua sfârșit, dar, dezvoltarea va rămâne, ba chiar va crește mai departe.